moshaverrkhob
moshaverrkhob

در دنياي سرشار از رقابت امروزي، موفقيت از آن افرادي است كه از اعتماد به نفس بالاتري برخوردارند.

از طريق داشتن اعتماد به نفس مي توانيد در روابط بين فردي بهتر عمل كنيد، نظرات واقعي تان را بدون ترس ابراز كنيد، در شغل تان ماهرتر به نظر برسيد و پيشنهادهاي كاري بهتري دريافت كنيد.

اصولا شخصيت هايي كه از سطح بالاي اعتماد به خود برخودار هستند جذاب تر از سايرين به نظر مي رسند و با احتمال كمتر در روابط معيوب، باقي مي مانند.

در صورتي كه ضعف اعتماد به نفس، كاركرد شما در ابعاد مختلف زندگي شخصي، شغلي، تحصيلي و خانوادگي مختل كرده است، نگران نباشيد.

خوشبخاته اعتماد به نفس از جمله مهارت هاي قابل يادگيري است و مي توانيد از طريق تمرين مجموعه اي از تكنيك ها آن را در وجودتان رشد داده و نهادينه كنيد.

اعتماد به نفس افزايش - مشاور كو
اعتماد به نفس افزايش – مشاور كو
نه گفتن را بياموزيد.
ناتواني در نه گفتن در بسياري از موارد يكي از علل اصلي ضعف اعتماد به نفس است.

در مواقعي كه علي رغم مخالفت با ديدگاه و يا اعتقادي قادر به ابراز مخالفت تان نيستيد، ديگران شما را به عنوان فردي ضعيف و منفعل برداشت مي كنند كه از اقتدار كافي برخوردار نيست.

به منظور يادگيري مهارت اعتماد به نفس، مي توانيد به شيوه زير عمل كنيد:
فراموش نكنيد كه شما نيز از حقوق برابر با ديگران برخورداريد و نظر دادن حق شماست
با طرف مقابل تان تماس چشمي برقرار كنيد و زبان بدن مقتدر و صحيحي را به خود بگيريد.
به خاطر داشته باشيد كه اين تنها زبان تان نيست كه صحبت مي كند. بدن تان نيز درحال بيان احساس شماست و ديگران نظرات فردي كه قوز مي كند، شانه هاي افتاده دارد و ارتباط چشمي برقرار نمي كند را زياد جدي نمي گيرند.

قبل از اظهار نظر، چند نفس عميق بكشيد تا بر خودتان مسلط شويد.
به بدترين اتفاق ممكن فكر كنيد. به عنوان مثال “در صورتي كه نظرم را بيان كنم و ديگران مخالف آن باشند در بدترين حالت ممكن چه اتفاقي ممكن است بيفتد؟”
نظر شخصي تان را با ضمير “من” بيان كنيد و شمرده و آرام گفت و گو كنيد.
به عنوان مثال ” من اينظور فكر مي كنم كه…
هرگز در بيان نظرات شخصي تان از ضمير “ما” استفاده نكنيد زيرا مي تواند اين برداشت را ايجاد كند كه شما از شخصيتي مقتدر و مستقل برخوردار نيستيد و يا مي ترسيد خودتان باشيد.

در صورت مخالفت ديگران، به نظرات شان گوش دهيد، از آن ها بخاطر اظهار نظر تشكر كنيد و بگوييد “بله و نظر من هم چيزي است كه مطرح كردم”.

بخاطر داشته باشيد كه نمي توانيد همواره تمامي افراد را راضي نگه داريد و ممكن است در برخي موارد لازم باشد تا براي احترام به خودتان، ديگران را نيز ناراحت كنيد.

خودتان را دو تكه نكنيد.
تقسيم كردن خودتان به دو بخش “آدم خوب” و “آدم بد” مي تواند اعتماد به نفس تان را به شدت تخريب كند.

اين خطاي شناختي كه در روانشناسي فرويد از آن به عنوان مكانيزم دفاعي “دونيمه كردن ” ياد مي شود، به معناي آن است كه فرد در صورت موفقيت، خود را فردي باارزش و خوب تلقي مي كند و در صورت انجام كوچك ترين خطا و اشتباهي، نيمه ي ديگري از خود به عنوان انسان بي ارزش و بد را مورد توجه قرار مي دهد.

لازم است بدانيد كه اين مكانيزم مي تواند در دراز مدت تاثيرات قابل توجهي در بروز افسردگي داشته باشد.

بنابراين خودتان را به عنوان مجموعه ي به هم آميخته اي از ويژگي هاي مثبت و منفي بپذيريد و دست از خود سرزنش گري و ملامت خويشتن برداريد تا بتوانيد اعتماد به نفس تان را بازيابيد.

از تكنيك خود هيپنوتيزمي مثبت استفاده كنيد.
در اين تكنيك لازم است ويژگي هاي مثبت خودتان را ضبط كنيد و هر شب قبل از به خواب رفتن، آن ها را همانند يك موسيقي گوش نواز بشنويد و به خواب فرو رويد.

اثرات اين روش مي تواند از طريق تاثير بر عميق ترين سطوح ناخوداگاه، منجر به ارتقاء اعتماد به نفس در شما شود.

جالب است بدانيد كه افراد زيادي بدون آگاهي از اين نكته، در طي شبانه روز از طريق خودگويي هاي منفي مكرر در حال خودهيپنوتيزمي منفي هستند كه معكوس كردن ان از طريق شيوه ي ذكر شده اتفاق خواهد افتاد.

كارهاي نيمه تمام را تمام كنيد.
بازنگه داشتن حجم زيادي از كاها و مسئليت هاي نيمه تمام مي تواند اين احساس را درشما ايجاد كند كه به اندازه ي كافي خوب و كارآمد نيستيد.

بنابراين بهتر است ليستي از كارهاي نيمه تمام تهيه كنيد و تمام كردن ان ها را در دستور كار برنامه ي هفتگي تان قرار دهيد.

از آنجا كه تجربه ي موفقيت مي تواند موفقيت آفرين باشد، با اين روش خواهيد توانست هر روز به موفقيت هاي بيشتري دست يابيد.

سرتان به كار خودتان باشد.
مقاسه ي دايم خودتان با ديگران مي تواند مهلك ترين سم براي نابودي اعتماد به نفس تان باشد.

در صورتي كه به اين قبيل مقايسه ها عادت كرده ايد، بهتر است براي مدتي از ديگران فاصله بگيريد، اهداف شخصي تان را مشخص كنيد و با تمركز بر خود و برنامه هاي تان، به مقايسه هاي مخرب پايان دهيد.

روش اعتماد به نفس افزايش - مشاور كو
روش افزايش اعتماد به نفس – مشاور كو
به خودتان فرصت اشتباه كردن بدهيد.
بر اساس يكي از معتبرترين آزمون هاي شخصيتي، “باز بودن نسبت به تجارب” يكي از ويژگي هاي افراد داراي سلامت روان است.

به عنوان مثال جدا شدن از شريك عاطفي ممكن است از جانب فردي چنين تعبير شود كه ” چقدر بدبخت و بي ارزشم. هيچ كس منو دوس نداره”.

و فردي ديگر ممكن است تجربه ي خود از اين شرايط مشابه را به شكل زير مطرح كند:

” رابطه ي عاطفي م فراز و فرودهاي زيادي داشت و يك تجربه ي تلخ و شيرين بود كه از آن چيزهاي زيادي ياد گفتم”.

از طريق ديدگاه دوم (باز بودن نسبت به تجارب و قايل شدن حق اشتباه”، مي توانيد احساس ارزشمندي بيشتري را تجربه كنيد و از اعتماد به نفس تان مراقبت كنيد.

دست از فكر كردن برداريد و دست به كار شويد.
واقعيت آن است كه افراد داراي اعتماد به نفس بالا، كمتر حرف مي زنند و بيشتر عمل مي كنند.

اين در حالي است كه افراد داراي اعتماد به نفس پايين ممكن است ساعت ها به انجام يك كار فكر كنند، در مورد آن با ديگران گفت و گو كنند و در نهايت نيز اقدامي انجام نمي دهند.

در اين حالت نحوه ي عمل شما شبيه به فردي است كه قصد يادگيري شنا را دارد اما به مشاهده ي ديگران در كناره ي استخر اكتفا مي كند و جرأت رفتن در آب را ندارد.

بهتر است علي رغم ترس تان، قدم برداريد، با محدوديت ها مواجه شويد و از طريق اقدام، عمل و كسب تجارب موفقيت آميز، اعتماد به نفس تان را رشد دهيد.

مثبت بينديشيد و مثبت بيان كنيد.
نمي توانم، نميشه، معلومه كه عملي نيست، هيچ وقت خودمو نمي بخشم، شكست و كلماتي هستند كه مي توانند بذر اعتماد به نفس تان را به كلي بخشكانند.

تفكر و ادبيات تان را تغيير دهيد و به خودتان فرصت سعي كردن، تجربه كردن، رسيك كردن و موفقيت دهيد.

تلاش كنيد تا افعال مثبت را جايگزين افعال و جملات منفي كنيد و نسبت به پيشرفت خوشبين باشيد تا بتوانيد به آن دست يابيد.

خودتان را از محاصره ي منفي باف ها خارج كنيد.
محاصره شدن در بين افراد منفي باف و منفي نگر كه دايما بر جوانب نشدني و منفي اتفاقات تمركز دارند مي تواند رسيك پذيري تان را به شدت كاهش دهد و از طريق افزايش ترس، مانع از انجام كار و كسب موفقيت شود.

براي بازيابي اعتماد به نفس بهتر است روابط تان را پاكسازي كيند و خودتان را در معرض ارتباط با افراد عمل گرا، خوشبين و مثبت قرار دهيد تا شما نيز از طريق همانند سازي ناخودآگاه با آن ها به موفقيت مطلوب تان دست يابيد.

مشاور كو : مركز مشاوره روانشناسي و مشاوره آنلاين
تكنيك هاي سبك زندگي و موفقيت در زندگي فردي و اجتماعي، بهبود وضعيت تحصيلي و شغلي

آموزش مهارت ارتباطي به منظور دستيابي و توان ارتباط با جنس مخالف به منظور ازدواج و ارتباط كاري و درسي در دانشگاه

كسب موفقيت و انگيزه در كار و تحصيل و دستيابي به زندگي موفق با درآمد بالا كه زير مجموعه مشاوره شغلي است.

رشد فرد و خودشناسي به منظور بهره برداري حداكثري از توان و استعداد فردي و شناسايي توانمندي ها و مهارت هاي لازممشاوره تحصيلي و درسي به منظور موفق در مدرسه ، دبيرستان و دانشگاه ، روش هاي مطالعه و برنامه ريزي به منظور دستيابي به رتبه

منبع:

نويسنده: مشاور كو
تمامي حقوق براي مشاور كو : مركز مشاوره روانشناسي و مشاوره آنلاين محفوظ بوده و هرگونه كپي برداري از محتواي انجمن پيگرد قانوني دارد و استفاده با ذكر نام منبع و لينك سايت بلامانع است.

 

منبع: مشاور كو : مركز مشاوره روانشناسي و مشاوره آنلاين-۹ گام تا تحول اعتماد به نفس


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: تحول، اعتماد به نفس،
موضوع:
[ ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۸:۴۶:۰۵ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

اسكيزوتايپال به معناي عجيب و غريب است. حتي اگر با اين اختلال آشنا نباشيد، با مشاهده ي افكار عجيب و غريب، رفتارهاي عجيب و ظاهر متفاوت فرد مبتلا متوجه خواهيد شد كه با يك اسكيزوتايپال مواجه هستيد.

ممكن در صحبت هاي او با ادعاهايي خراقي و نامتناسب با فرهنگ خودش مانند قدرت تله پاتي، سفر به ماه، كشف بعد چهارم و موارد عجيب و غريب مشابهي رو به رو شويد كه كاملا خرافي و خلاف واقع است.

به عنوان مثال ممكن است در بين مردم عادي باورهاي خرافي مانند “به هم زدن قيچي باعث دعوا مي شود” از زمان هاي گذشته به جا مانده باشد اما تفكر فرد مبتلا به اين اختلال، از مجموعه ي بسيار زيادي از اين باورها تشكيل شده است كه عميقا به آن ها معتقد است.


اختلال شخصيت اسكيزوتايپال – مشاوركو
افراد با اختلال شخصيت اسكيزوتايپال
چنين فردي معتقد است دلايل همه ي رفتارهاي را از قبل پيشگويي مي كند، ديگران با او خصومت دارند، از قدرتي ماورايي براي اثرگذاري بر محيط برخوردار است و مي تواند با افكار جادويي اش ديگران را تحت تاثير قرار دهد.

اين افراد عحيب و غريب نيز مانند ساير مبتلايان به اختلالات شخصيتي از درمان قطعي برخوردار نخواهند بود و از طريق درمان هاي دارويي و روانشناختي همزمان، تنها علايم شان كاهش مي يابد.

با ادامه ي متن همراه باشيد تا شما را علل، نشانگان و روش هاي درماني اين اختلال شخصيتي بيشتر آشنا كنيم.

علايم شخصيت اسكيزوتايپال چيست؟
در صورتي كه حداقل ۵ مورد از علايم زير را در فردي به صورت همزمان مشاهده كنيد مي توانيد به اين مساله مشكوك شويد كه شايد او از جمله شخصيت هاي عجيب و غريب باشد.

اين آشنايي مي تواند در فرايند انتخاب هايي مانند ازدواج بسيار موثر واقع شود و شما را از تله ي بزرگي به نام اختلال شخصيتي رهايي بخشد.

اين علايم عبارتند از :
سوء ظن مداوم و تفكر پارانوئيد (بدبينانه)
عواطف محدود و نامتناسب
رفتارهاي غير عادي و خاص
ظاهر عجيب و غريب
نداشتن دوست صميمي
الگوي نافذ نقايص بين فردي و اجتماعي
اضطراب اجتماعي شديدي كه نه تنها با ادامه يافتن آشنايي كم نمي شود بلكه با افكار بدبينانه نيز همراه است.
تفكر عجب و غريب و خرافه گرايي افراطي
تكلم عجيب و غريب مانند پرداختن بيش از حد به حواشي، گفتار مبهم و استعاري
تفكر و باورهاي سحر آميز موثر بر رفتار مانند سفر به ماه، تله پاتي و…

علايم شخصيت اسكيزوتايپال چيست؟ مشاوركو
آيا شخصيت عجيب و غريب همان اسكيزوفرني است؟
شايد براي تان اين سوال ايجاد شود كه اين نوع اختلال با شخصيت اسكيزوفرني چه تفاوتي دارد.

در پاسخ بايد بدانيد اين دو اختلال همپوشاني زيادي با يكديگر دارند. با اين تفاوت كه بيماران اسكيزوفرني سوابقي از قطع ارتباط با واقعيت را نيز دارند اما در پيشينه ي اسكيزوتايپال ها شاهدي مبني بر قطع ارتباط با واقعيت ديده نمي شود.

بر اساس راهنماي تشخيصي و آماري اختلالات رواني، اسكيزوتايپال به عنوان “اختلال پيش اسكيزوفرني” و “شبه اسكيزوفرني” نيز شناخته مي شود.

به اين معنا كه با ادامه يافتن مي تواند منجر به قطع ارتباط با واقعيت و تبديل شدن به حادترين اختلال رواني يعني اسكيزوفرني شود.

همچنين نحوه ي تكلم در مبتلايان به اين اختلال قابل فهم است. به اين معنا كه همانند افراد اسكيزوفرن از كلمات بي ربط و غير منطقي كه اصطلاحا “سالاد كلمات” ناميده مي شود استفاده نمي كنند.

همچنين بر خلاف اسكيزوفرن ها كه مدام از شاخه اي به شاخه ي ديگر مي پرند، اسكيزوتايپال ها چنين حالتي را در گفتار نشان نمي دهند.

بررسي ها نشان دهنده ي آن هستند كه اسكيزوتايپال ها علاوه بر تجربه ي توهم، غالبا به افسردگي نيز مبتلا هستند

آيا اسكيزوتايپال قابل درمان است؟
اگرچه فاكتورهايي مانند افكار عجيب و غريب، باورهاي سحر آميز و رفتارهاي تعجب برانگيز از جمله نشانه هاي اصلي اسكيزوتايپال است اما فرد مبتلا به هيچ وجه افكار و رفتارهاي خودش را عجيب و غريب نمي داند.

به همين دليل در صورتي كه درمانگر رفتارهايي توام با قضاوت، مسخره كردن و يا نگرشي انتقاد آميز نسبت به بيمار داشته باشد، درمان به هيچ وجه پيش نخواهد رفت.

در چنين شرايطي فرد مبتلا با احتمال بسيار زيادي درمان را قطع مي كند.

به همين دليل توجه به اين مساله بسيار ضروري است.

در كنار درمان هاي روانشناختي، استفاده از دارو درماني به منظور كاهش افكار عجيب و غريب نيز ضروري است كه تا پايان عمر ادامه خواهد داشت.

ازدواج با محبوب عجيب و غريب
علي رغم نشانگان جادويي اين اختلال، ممكن است آشنايي با فردي كه از اين اختلال رنج مي برد، جالب نيز باشد.

شما با فردي مواجه مي شويد كه ادعاهاي زيادي دارد و در صورت عدم آگاهي ممكن است حتي به او وابسته نيز شويد.

آنچه ازدواج با محبوب عجيب و غريب را دشوار مي كند، افكار پارانويايي مدوام، انتساب به خود، و الگوي نافد ضعف در روابط فردي و اجتماعي است.

او نمي تواند با ديگران ارتباط اجتماع مطلوبي داشته باشد و دايما رفتارهاي ديگران را حمل بر توهين و تحقير مي داند.

اين فرد با هر يك از رفتارهاي تان به اين فكر مي كند كه مبادا برايش نقشه اي كشيده باشيد!

اما داستان زندگي با اين محبوب عجيب و غريب به همين جا ختم نمي شود.

اختلال شخصيت اسكيزوتايپال مشاوركو (2)
لازم است بدانيد كه اسكيزوتايپال ها، ابدا به نظرات و عقايد ديگران بهايي نمي دهند چراكه معتقدند ديگران قادر به درك مسايل نيستند و درك خودشان از اتفاقات بسيار عميق تر و در بيشتر موارد داراي منبع ماورايي است!

خبر خوب آن است كه در مقايسه با ساير انواع اختلالات شخصيتي، با احتمال بيشتري مي توانيد از وجود شخصيت عجيب و غريب در همان ابتداي رابطه مطلع شويد.

همچنين اسكيزوتايپال ها غالبا از ورود به روابط اجتماعي دوري مي كنند و اكثر عمرشان را در تنهايي به سر مي برند.

ساير مشكلات اسكيزوتايپال ها در جامعه
متاسفانه اين دسته از افراد جامعه، از امنيت شغلي بسيار پاييني برخوردارند، در روابط كاري شان خراب كاري هاي زيادي دارند، در حضور ديگران اضطراب زيادي را تجربه كرده و افكار عجيب بيشتري را به زبان مي آورند.

اسكيزوتايپال ها غالبا در رعايت بهداشت عمومي نيز با مشكل مواجه اند چرا كه سير كردن در دنياي توهمات و خرافات زماني براي رسيدگي به خود باقي نمي گذارد و همين مساله باعث مي شود تا از جانب ديگران بيشتر طرد شوند.

حساسيت فوق العاده ي آن ها نسبت به طرد نيز باعث مي شود تا با هر بار طرد شدن بيشتر در لاك تنهايي خودشان فرو روند و اين چرخه ي معيوب همواره تداوم خواهد داشت.

خوشبختانه اين گروه از مبتلايان مي توانند با استفاده از دارو و درمان روانشناختي همزمان، زندگي راحت تر و كم عارضه تري را سپري كنند اگرچه امكان تغيير ويژگي هاي شخصيتي به دليل ماهيت اين دسته از اختلالات وجود ندارد.

منبع: مشاور كو - مركز مشاوره روانشناسي و مشاوره آنلايناز اختلال شخصيت اسكيزوتايپال چه مي دانيد؟


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: اختلال، شخصيت، اسكيزوتايپال،
موضوع:
[ ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۸:۱۳:۵۶ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

ممكن است كه شما در روابط عاطفي خودتان يك سري ويژگي هاي خاصي را در مورد همسر خودتان بپذيريد و در عين حال فقط وي را تحمل كنيد.

البته اين امر منجر به شناخت تفاوت هاي موجود مابين پذيرفتن و تحمل كردن مي شود تا در نتيجه بتوانيد مابين آنها تمايز قائل شويد.

پذيرفتن يا تحمل كردن همسر
كيو اولور[۲] به عنوان موسس يك مركز رابطه اي و نويسنده كتاب اسرار مربوط به زوجين خوشحال[۳] گفته است كه

“زماني كه ما يك رفتاري را تحمل مي كنيم، ما همچنان نسبت به آن رفتار عصبي، نااميد و متنفر هستيم. با اين وجود در زماني كه همسرمان را مي پذيريم، از تمام موارد منفي مربوط به وي چشم پوشي مي كنيم – در اين شرايط هيچ نوع عصبانيت، نااميدي و تنفري وجود ندارد.”

كيو اولور[۲]
وي گفته است در زماني كه شما همسرتان را با تمام شرايطي كه دارد مي پذيريد، يا يك مورد خاصي را در مورد وي مي پذيريد، اين احساس را خواهيد داشت كه:

“من اين را به عنوان يك بخش كوچك از يك پكيج بزرگتر انتخاب كردم كه شما مي باشيد. من به اين نتيجه رسيدم كه اين مورد در رابطه با شما كارايي دارد و من اين مورد را به عنوان يك بخش كلي از شما پذيرفتم و نمي خواهم كه آن را تغيير بدهم.”

كيو اولور[۲]
براي مثال وي گفته است زوجيني كه يك نفر از آنها ولخرج مي باشد و طرف ديگر پس انداز كننده مي باشد، مورد تحمل شده توسط فرد ذخيره كننده عبارت از خرج كردن خود بخودي و بي مسولانه مي باشد، در حاليكه فرد ولخرج كننده، خساست و عدم توانايي بي اختيارانه را براي انجام دادن تحمل مي كند.

از تحمل كردن به سوي پذيرش همسر مشاوركو
از تحمل كردن به سوي پذيرش همسر مشاور كو
از تحمل كردن به سوي پذيرش همسر
با اين وجود، اولور بر روي زوجين كار مي كند تا رفتار تحمل كننده را به يك رفتار مورد پذيرش تبديل كند، و حتي بعدا از اين شرايط قدرداني كند. وي بيان كرده است

“زماني كه يك فرد مي تواند رفتاري را در نظر بگيرد كه تحمل مي كند و نسبت به تبديل آنها به يك مورد مثبت شناخت پيدا كند، در اينصورت زوجين مي توانند تا مرحله فراتر از پذيرش پيشرفت كنند و از رفتار خودشان قدرداني كنند.

اولور
براي مثال، فرد ولخرج از رفتار همسر خودش در زمينه پس انداز كردن براي آينده و نگراني براي امنيت قدرداني مي كند، در حاليكه فرد پس انداز كننده نسبت به خود انگيخته بودن همسرش و لذت بردن از زندگي قدردان مي شود.”

اولور
در ادامه يك سري روشهايي بيان شده است كه با استفاده از آنها نه تنها مي توانيد همديگر را تحمل كنيد، بلكه همديگر را هم بپذيريد.

همسر خودتان را بر اساس شرايط و ويژگي هايي كه دارد بپذيريد
هر شخصي داراي ويژگي ها و خصوصياتي مي باشد كه ممكن است شما دوست نداشته باشيد، ولي زماني كه شما يك فرد را مي پذيريد، در واقع شما تمامي موارد “بد” و خوب وي را مي پذيريد.

دكتر رماي دورواسولا[۶] به عنوان يك روان شناس باليني مجاز، استاد روان شناسي و نويسنده كتاب آيا بايد بروم يا بايد بمانم: نگه داشتن يك رابطه خودشيفتگي[۷] معتقد است كه

“پذيرش باعث نمي شود كه من بخواهم اين مورد يك موضوع متفاوتي باشد.”

دكتر رماي دورواسولا[۶]
وي گفته است كه:

“در واقع پذيرش و عامل اصلي آن عبارت از ايده اي مي باشد كه در رابطه با خود شخص مي باشد – و شما بايد با اين موارد متناسب باشيد. همچنين ‘تحمل كردن’ دقيقا به اين معنا نمي باشد كه ‘من با طرز تفكر همسرم هيچ مشكلي ندارم’”.

دكتر رماي دورواسولا
همسر خودتان را بر اساس شرايط و ويژگي هايي كه دارد بپذيريد مشاور كو
همسر خودتان را بر اساس شرايط و ويژگي هايي كه دارد بپذيريد مشاور كو
شما نيازهاي آنها را مي پذيريد
در يك رابطه مشخص، هر شخصي خواسته ها و نيازهاي خاصي دارد و بايد اميدوار باشند كه موارد انطباق يافته خواسته ها و نيازها بيشتر از موارد بدون انطباق باشد.

به همين دليل گفته مي شود كه برخي از خواسته ها و نيازها متفاوت خواهند بود و در اين شرايط است كه نگرش شما نقش مهمي را ايفا مي كند.

دكتر اليزابت كوهن[۹] به عنوان يك روان شناس باليني گفته است كه

“تفاوت مابين پذيرفتن و تحمل كردن همسرتان بستگي به عواطف و تفكراتي دارد كه در رفتار شما وجود دارد. هر دو مورد تحمل كردن و پذيرفتن از بيرون به يك شكل ديده مي شوند.”

دكتر اليزابت كوهن
” براي مثال، در صورتي كه همسر شما در طول كل هفته با بهترين دوستان خودش باشد، شما مي توانيد بگوييد كه “فوق العاده است، اميدوارم خوش باشي”.

دكتر اليزابت كوهن
اين حرف وي هم مي تواند به عنوان يك مورد پذيرش و هم به عنوان يك مورد تحمل كردن تفسير شود.
همچنين دكتر كوهن بيان كرده است در زمانيكه همسر شما بيرون مي باشد، ممكن است اين تفكر را داشته باشيد كه

“چه زماني بر مي گردد؟ دوست دارم كه عجله كند. چرا آنها اين برنامه را دارند؟”،

دكتر اليزابت كوهن
يا ممكن است فكر كنيد كه

“من خوشحالم كه همسرم شانس بيرون رفتن و بودن در كنار دوستانش را دارد. من خيلي خوشحالم كه همسرم در مورد نيازهايي كه دارد با من صريح مي باشد و من تنها شخصي نيستم كه مي تواند توجه وي را جلب كند و منجر به خوشحالي وي شود.”

دكتر اليزابت كوهن
آيا متوجه تفاوت هاي موجود در دو حالت بيان شده مي شويد؟

در مورد آنها قضاوت نكنيد
هيچ فردي دوست ندارد كه مورد قضاوت قرار داده شود و در صورتي كه همسر خودتان را مورد قضاوت قرار دهيد، آنها را از صميم دل خودتان نخواهيد پذيرفت. دكتر دورواسولا بيان كرده است

“پذيرش، يك نوع تمايل بيشتر به كل نگر بودن و حتي شايد وضعيت دوست داشتن بيشتر مي باشد. شما ماهيت واقعي شخص را شناسايي مي كنيد و در مورد وي قضاوت نمي كنيد.”

دكتر دورواسولا
همچنين در صورتي كه شما صرفا وي را “تحمل كنيد”، در اين شرايط شما به صورت شديدي با رفتار(هاي) وي مشكل خواهيد داشت.

دكتر دورواسولا معتقد است:

“اين مورد يك مقداري از تجربه دندان شكن سگك سفيد (منظور شرايط بسيار سخت و غيرقابل تحمل) مي باشد و معمولا در شرايط بلندمدت كارايي مناسبي ندارد، چرا كه خسته كننده و ناخوشايند مي باشد.

دكتر دورواسولا
ممكن است كه رفتارها و ويژگي هاي اين افراد در زير پوست شما قرار بگيرند و شما احساس ناراحتي كنيد و يك آرزوي در حال پيشرفتي نسبت به متفاوت بودن وي در شما شكل خواهد گرفت.”

دكتر دورواسولا
تفاوت هاي آنها را بپذيرد و تلاش نكنيد كه آنها را تغيير بدهيد
آيا همسر خودتان را مي پذيريد و يا تلاش مي كنيد كه وي را تغيير دهيد.

سندي وينر[۱۰] به عنوان رئيس اداره محبت مربوط به آخرين ملاقات اوليه[۱۱] گفته است كه

“در صورتي كه يك فرد رفتار نامناسبي داشته باشد و شما در هر صورت در كنار وي بمانيد، شما همواره آن رفتار را تحمل خواهيد كرد، و اين شرايط در نهايت مي تواند منجر به تنفر و اهانت شود.”

سندي وينر
وي يك مثال مشخصي را در مورد وجود داشتن تفاوت هاي مذهبي بيان كرده است.

تفاوت هاي آنها را بپذيرد و تلاش نكنيد كه آنها را تغيير بدهيد مشاور كو
تفاوت هاي آنها را بپذيرد و تلاش نكنيد كه آنها را تغيير بدهيد مشاور كو
وينر گفته است كه:
“فرض كنيد كه شما يك مسيحي مذهبي و همسر شما يك ملحد باشد. شما در حقيقت مي خواهيد همسر شما شخصي باشد كه همراه با شما به كليسا برود و عقايد شما را داشته باشد، ولي وي اين كار را انجام نمي دهد.”

وينر
شما در حقيقت مي خواهيد همسر شما شخصي باشد كه همراه با شما به كليسا برود و عقايد شما را داشته باشد، ولي وي اين كار را انجام نمي دهد.”

وينر
وي مي گويد كه همسر شما داراي ويژگي هاي قابل توجه ديگري مي باشد، ولي اين مشكلات مذهبي بيشتر مطرح خواهند شد.

روابط جنسي و زناشويي به منظور درمان مشكلات ديرانزالي، زودانزالي، خوشنت جنسي ، تجاوز

وينر در مورد تحمل كردن همسر معتقد است
“در صورتيكه شما نسبت به عقايد يكديگر احترام نگذاريد – و آنها را نپذيريد – در اين صورت رابطه شما پايدار نخواهد ماند.”

وينر
وي اضافه مي كند كه احترام گذاشتن به تفاوت هاي يكديگر يك عامل كليدي در پذيرش همديگر مي باشد.

“در صورتي كه شما تفاوت هاي همديگر را بپذيريد و سعي نكنيد كه وي را تغيير بدهيد، در اين صورت شانس مناسبي را براي ايجاد يك رابطه هماهنگ خواهيد داشت.”

وينر
به راحتي از دست آنها خشمگين نشويد
در صورتي كه شما و همسرتان يكديگر را بپذيريد، احتمالا هيچ نوع ويژگي در وي پيدا نخواهيد كرد كه به صورت مكرر منجر به اذيت شدن شما شود.

يك روان شناسي به اسم شاء ويان[۱۲] گفته است كه
“تفاوت ما بين پذيرفتن و تحمل كردن همسرتان با توجه به روشي كه دارد، بزرگ مي باشد. زماني كه همسرتان را با توجه به روشي كه دارد بپذيريد، در اين صورت در نتيجه رفتارهاي وي اذيت نخواهيد شد، چرا كه شما مواردي را پذيرفته ايد كه نمي توانيد تغيير بدهيد.”

شاء ويان
براي مثال ويان گفته است كه قبلا يك مراجعه كننده مردي (شوهري) داشته است و شكايت مي كرده است كه در نتيجه قفل نكردن در ماشين به صورت مكرر توسط همسر خودش اذيت مي شد.

وي اين رفتار را تحمل مي كند، ولي همچنان مي خواهد كه در كنار وي بماند.
ويان بيان كرده است

“در طول كار بر روي اين درمانجوي خودش، در نهايت فرد درمانجو پذيرفت كه همسرش اين كار را به صورت هدفمند انجام نمي دهد و شايد به دليل شلوغ كاري هاي بچه ها، فراموش مي كند كه در را قفل كند.

شاء ويان
” ويان گفته است كه در زمان تحمل كردن يك شخصي، شما به صورت هدفمند تلاش مي كنيد تا آن رفتار شما را اذيت نكند – ولي زماني كه آن را مي پذيريد، در اين شرايط به تلاش كمتري نياز خواهيد داشت.

شاء ويان
تشخيص و پيشگيري از خيانت و تعهد مندي ميان زوجين و جلوگيري از طلاق عاطفي و جنسي

مثبت انديشي در جنبه هاي مثبت همسر
شايد در يك زماني يك سري از موارد مربوط به همسرتان منجر به اذيت شدن شما مي شد، ولي در شرايط فعلي شما اين موارد را پذيرفته ايد و جنبه هاي مثبت آن را در نظر مي گيريد و به همين دليل در حال حاضر به عنوان يك مشكل در نظر گرفته نمي شوند.

پائول دِ پومپو[۱۳] به عنوان درمان گر مجاز CBT در موسسه درماني رفتاري شناختي در كاليفرنيايي جنوبي گفته است كه

“پذيرش در زماني صورت مي گيرد كه شما همه موارد مثبت و منفي را قبول مي كنيد. همچنين جنبه هايي از همسرتان كه مي خواهيد تغيير پيدا كند، در حال حاضر منجر به اذيت شدن شما نمي شود.”

پائول دِ پومپو[۱۳]
در نقطه مقابل وي معتقد است كه مي توانيد مشاهده كنيد هر ويژگي اذيت كننده جاي خودش را به موارد خوبي داده است

در صورتي كه همسر شما فرد مغروري باشد، شايد شما هوش وي را دوست داشته باشيد، يا در صورتي كه خودپسند باشد، احتمالا توانايي وي براي خود – توجهي را مورد تحسين قرار خواهيد داد.

مثبت انديشي در جنبه هاي مثبت همسر مشاور كو
مثبت انديشي در جنبه هاي مثبت همسر مشاور كو
دكتر دِ پومپو معتقد است
“زماني كه شما صرفا تحمل مي كنيد، احساس مي كنيد كه كاسه صبر شما به صورت تدريجي پر مي شود و اميدوار هستيد كه يك مورد ديگري به آن اضافه نشود.”

دكتر دِ پومپو
شما داراي صداقت عاطفي هستيد و داراي وابستگي مشتركي نمي باشيد
در صورتي كه شما يك رابطه داراي وابستگي مشترك داشته باشيد، تمايل داشتن به تحمل كردن رفتارهاي همسرتان راحت تر از پذيرفتن آنها خواهد بود.

كريستينا وازكوئز[۱۴] به عنوان يك روان درمانگر و نويسنده كتاب همسر بدون دلبستگي: نجات يافتن از مرد بدون عاطفه[۱۵] گفته است

“زماني كه زوجين به جاي پذيرفتن رفتارهاي يكديگر، اين رفتارها را تحمل مي كنند، آنها با ريسك وابستگي مشترك مواجه خواهند شد. وابستگي مشترك مي تواند منجر به پوشش دادن جنبه هاي مختلفي شود، ولي شما با صحبت نكردن شفاف در مورد اولويت ها، خواسته ها و ارزش هاي خوتان، از نظر عاطفي با خودتان و همسرتان صادق نخواهيد بود و اين مورد در نهايت منجر به ايجاد تنفر خواهد شد.”

كريستينا وازكوئز[۱۴]
وي معتقد است كه پذيرفتن بيشتر منجر به خنثي بودن يا بي تفاوت بودن مي شود – و اين پتانسيل را دارد كه به قدرداني و مانوس شدن منجر شود.

در حاليكه تحمل كردن منجر به ايجاد احساساتي همانند اذيت شدن، ناراحتي، و تنش مي شود كه در رفتارهايي همانند انتقاد، تمسخر يا قضاوت نشان داده مي شود.

وازكوئز گفته است كه
“براي مثال، فرض كنيد كه همسر شما از جمله طرفداران شديد و افراطي فوتبال مي باشد، و زمان قابل توجهي از تعطيلات خودش را در مقابل تلويزيون صرف مي كند.

وازكوئز
همچنين فرض كنيد كه خودتان از فوتبال متنفر باشيد، ولي جرات گفتن آن را به همسرتان نداريد، چرا كه باعث خواهد شد در آخر هفته زمان كمتري را در كنار يكديگر صرف كنيد. به جاي اينكه در كنار وي بنشينيد و ساعت ها خسته شويد، به اين مورد فكر كنيد كه مي توانيد يك سري كارهايي را همراه با هم انجام بدهيد و از آن لذت ببريد.”

وازكوئز
وي معتقد است به دليل اينكه در اين مثال شما خسته مي شويد، جنبه تحمل كردن بيشتر از جنبه پذيرفتن مي باشد.

روزهاي خوب شما بيشتر از روزهاي بد شما بوده است
زماني كه همسرتان را مي پذيريد، تعداد روزهاي خوب شما بيشتر از تعداد روزهاي بد شما خواهد بود و اين مورد دلايل مناسبي خواهد داشت – يك نامزدي متجانس نمي باشد.

دكتر دِ پومپو گفته است:

زماني كه شما شرايط موجود را مي پذيريد، همچنان مي توانيد با همسر خودتان باشيد و با وجود نقايص موجود، از زندگي خودتان لذت ببريد.
در حالت معكوس، شما زماني همسر خودتان را تحمل خواهيد كرد كه در اغلب مواقع تفكرات منفي نسبت به وي داشته باشيد يا به صورت مكرر در رابطه با مواردي جر و بحث كنيد كه غيرقابل تغيير مي باشند.
الگوهاي زندگي روزمره توسط همسر
همچنين دكتر دِ پومپئو معتقد است كه شما بايد همراه با همسرتان الگوهاي روزمره را بررسي كنيد تا مشخص كنيد كه آنها را بيشتر مي پذيريد يا بيشتر تحمل مي كنيد. وي گفته است كه :

“در صورتي كه در يك روز معمولي، الگوهاي مناسبي مابين شما وجود داشته باشد، احتمالا همديگر را به صورت كلي مي پذيريد. ولي در صورتي كه جر و بحث هايي وجود داشته باشد، يا در مورد همسرتان با دوستان خودتان صحبت كنيد، و / يا در طول روز يا در زمان خواب داراي رابطه ها و تعاملات منفي باشيد، احتمالا همديگر را تحمل مي كنيد.”

دكتر دِ پومپو
مي خواهيد كه همراه با يكديگر بمانيد، يا بهانه براي ماندن در كنار يكديگر
زماني كه رابطه تيره اي ما بين شما وجود داشته باشد، ممكن است كه علائم هشدار دهنده و عدم تحمل يكديگر بيش از هر زمان ديگري وجود داشته باشد و شما همچنان همراه هم باشيد.

معمولا اين مورد به دليل تحمل كردن همسرتان صورت مي گيرد و پذيرفتن وي هيچ تاثيري در ايجاد اين شرايط ندارد.

جوليو بريونز[۱۷] به عنوان مدير بحران شخصي و رئيس موسسه خدماتي تخصصي مربوط به پاسخ به سوالات مردان[۱۸] به مشاور گفته است كه

“مهمترين تفاوتي كه من مابين تحمل كردن و پذيرفتن در يك رابطه عاطفي مشاهده كرده ام، عبارت از نوع توجيه بودن در كنار يكديگر مي باشد. يكي از دستور العمل هايي كه من به عنوان يك مدير بحران شخصي در كمك به خانواده ها و افراد مورد استفاده قرار مي دهم، عبارت از شناخت مشكل تحمل كردن در برابر پذيرفتن مي باشد. در نتيجه افراد مي توانند در موقعيت هاي مختلف كنار يكديگر بمانند.”

جوليو بريونز[۱۷]
بريونز گفته است كه در اغلب موارد از مراجعه كنندگان مي پرسد كه
“آيا مي خواهيد براي انجام دادن اين كار تلاش كنيد؟”

بريونز
وي معتقد است كه اين يك سوال مهمي است، به دليل اينكه در صورتيكه زوجين بخواهند اين كار را از طريق آزمايش انجام بدهند، آنها بايد موقعيت و همسر خودشان را با وجود تمامي نواقص بپذيرند.

“در صورتيكه يك شخص فردي را تحمل كند كه همسر وي مي باشد، استفاده كردن از عبارات توجيه كننده همانند “من به خاطر بچه ها مجبور هستم” يا “من مجبور هستم، چرا كه اين مورد را بعد از گذشت چند سال انتظار دارم”، اين ذهنيت معمولا منجر به ايجاد تنفر مي شود و در برخي مواقع يك حالت تلخ و نامناسبي را ما بين زوجين ايجاد مي كند.”

بريونز
مي خواهيد كه همراه با يكديگر بمانيد، يا بهانه براي ماندن در كنار يكديگر مشاور كو
مي خواهيد كه همراه با يكديگر بمانيد، يا بهانه براي ماندن در كنار يكديگر
شما مجبور به پذيرفتن اين شرايط هستيد
بر اساس عقيده كارشناسان حوزه رابطه، در صورتي كه همسرتان را بپذيريد يا تحمل كنيد، شما بايد تفاوت ها را تحمل كنيد.

همانطور كه دكتر كوهن در بالا گفته است، تفاوت اصلي كه وجود دارد عبارت از احساس و نحوه تفكر شما در يك شرايط مشخص مي باشد.

نانسي كرمر[۱۹] به عنوان يك مشاور مرجع و موسس مركز مشاوره مسابقه صحيح[۲۰]، يك فلسفه راهنمايي خاصي را در مورد درمانجوهاي خودش استفاده مي كند. وي گفته است:

“در صورتي كه كاركرد منطقي وجود نداشته باشد، در اين صورت حتما موردي نادرست وجود دارد.”

نانسي كرمر[۱۹]
وي گفته است كه يكي از درمانجوها بدون هيچ دليل مشخصي هر روز با يك برخورد عصبي از طرف همسرش مواجه مي شود؛ تغييراتي كه وي در رفتارش ايجاد مي كرد، هيچ نوع كارايي نداشت و وي با واكنش عصبي از طرف همسرش مواجه مي شد.

كرمر بيان كرده است كه:
در صورتي كه شما همواره مكالمات و بحث هاي صورت گرفته را ترك كنيد، در اين صورت بايد نسبت به موارد صورت گرفته نگران باشيد.
در اين صورت در موقعيتي قرار خواهيد گرفت كه همسرتان به جاي پذيرفتن شما، شما را تحمل خواهد كرد.
پذيرفتن يك شخصي شامل قدرداني از وي به خاطر شخصي كه هست و دوست داشتن آنها به دليل تفاوت هاي موجود مي باشد، در حاليكه تحمل كردن شامل متمركز شدن بر روي ويژگي هاي آزار دهنده آنها مي باشد.
همانطور كه مشخص است، كارشناسان بالا منجر به راحت تر شدن تشخيص تفاوت مابين پذيرفتن همسرتان و تحمل كردن وي شده اند.

شما با مشخص كردن شخصي كه بر روي روابط شما مسلط مي باشد، بايد تصميم بگيريد كه به چه نحوي ادامه بدهيد (يا اصلا به رابطه موجود ادامه ندهيد).

مشاوركو : مركز مشاوره روانشناسي و مشاوره آنلاين
برترين مقالات خانواده و زوج درماني با رويكرد بهبود روابط ميان خانواده
مشاوره قبل از ازادواج براي روج هاي جوان با آموزش روابط و و رفتار پيش از ازدواج
مشاوره طلاق و جدايي به منظور حل مشكلات زناشويي و نجات زندگي والدين و يا آغاز زندگي پس از طلاق
روابط جنسي و زناشويي به منظور درمان مشكلات ديرانزالي، زودانزالي، خوشنت جنسي ، تجاوز
تشخيص و پيشگيري از خيانت و تعهد مندي ميان زوجين و جلوگيري از طلاق عاطفي و جنسي
ارتباط با جنس مخالف پيش از ازدواج ، دوره نامزدي و عقد و داشتن روابط در بستر علمي و اجتماعي بدون مشكلات و چالش ها

نويسنده: ناتاليا بوسينسكي[۱] – ارديبهشت ۱۳۹۸ – مترجم: مشاور كو
تمامي حقوق براي مشاور كو : مركز مشاوره روانشناسي و مشاوره آنلاين محفوظ بوده و هرگونه كپي برداري از محتواي انجمن پيگرد قانوني دارد و استفاده با ذكر نام منبع و لينك سايت بلامانع است.

 

منبع: مشاور كو : مركز مشاوره روانشناسي و مشاوره آنلاين۹ تفاوت بين پذيرفتن و يا تحمل كردن همسر


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: تفاوت، تحمل،
موضوع:
[ ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۶:۴۷:۳۸ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

نياز بيولوژيكي منجر به تحريك رفتار مي شود


نظريه كاهش سائق در مورد محرك در طول دهه هاي ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ محبوب شد و به عنوان يك روشي براي توضيح رفتار، يادگيري و محرك به كار گرفته شد.

اين نظريه توسط يك رفتارشناسي به اسم كلارك هال[۱] ايجاد شد و بعدا توسط همكار وي به اسم كنت اپنس[۲] توسعه يافت. بر اساس اين نظريه، كاهش در سائق عبارت از نيروي اصلي مربوط به محرك مي باشد.

در حاليكه نظريه كاهش سائق محرك در گذشته به عنوان يك نيرو و عامل مسلط در روان شناسي بود، ولي امروزي مورد بي توجهي قرار مي گيرد.

با اين وجود، اين نظريه براي دانشجوياني كه به دنبال يادگيري نظريه هاي هال هستند اهميت دارد.

چرا كه با استفاده از آن مي توانند تاثير كار وي بر روي روان شناسي را درك كنند و مشاهده كنند كه ساير نظريه پردازان به چه نحوي با ارائه نظريه هاي خودشان پاسخ دادند.

بررسي نظريه هال
هال يكي از اولين نظريه پردازاني بود كه تلاش كرد تا يك نظريه مناسبي براي توضيح تمامي رفتارها ارائه دهد.

ولي بلافاصله بعد از شروع كار خودش در دانشگاه يال[۳]، توسعه نظريه خودش را شروع كرد.

از ايده هاي متفكران ديگري هم استفاده كرد كه براي مثال مي توان به چارلز داروين، ايوان پاولو، جان بي. واتسون و ادوارد ال تورندايك[۴] اشاره كرد.

هال نظريه خودش را بر مبناي مفهوم خود پايداري قرار داد؛

نظريه خودپايداري بيان مي دارد كه بدن به صورت فعالي تلاش مي كند تا وضعيت متوازن خاص يا تعادل خودش را حفظ كند.

براي مثال، بدن شما دماي خودش را تنظيم مي كند تا مطمئن شود كه شما بيش از حد داغ يا بيش از حد سرد نشويد.

هال بر اين باور بود كه اين رفتار يكي از روش هايي مي باشد كه يك ارگانيسم با استفاده از آن تعادل خودش را حفظ مي كند.

هال بر مبناي اين ايده بيان كرد كه تمامي محرك ها در نتيجه نيازهاي بيولوژيكي ايجاد مي شوند.

هال در اين نظريه از عبارت سائق استفاده كرد تا به وضعيت تنش و انگيختگي ايجاد شده از طريق نيازهاي بيولوژيكي يا روان شناختي اشاره كند.

تشنگي، گرسنگي، و نياز به گرما مثال هايي از اين سائق ها مي باشند.

يك سائق وضعيت نامطلوب و يك تنشي را ايجاد مي كند كه نياز است كاهش پيدا كند.

به منظور كاهش اين وضعيت تنش، انسان ها و حيوانات به دنبال روش هايي هستند تا اين نيازهاي بيولوژيكي را رفع كنند.

ما در هنگام تشنگي، آب مي نوشيم. در زمانيكه گرسنه مي شويم، غذا مي خوريم.

زماني كه احساس سرما مي كنيم، ترموستات را روشن مي كنيم.

وي بيان كرد كه انسان ها و حيوانان هر رفتاري را كه منجر به كاهش سائق ها مي شوند را تكرار خواهند كرد.

[۱] Clark Hull

[۲] Kenneth Spence

[۳] Yale University

[۴] Charles Darwin, Ivan Pavlov, John. B. Watson, and Edward L. Thorndike

مركز مشاوره مگاروان
شرطي سازي و تقويت
هال به عنوان يك متفكر رفتارگراي نئو در نظر گرفته مي شود، ولي وي همانند ساير رفتارگراهاي مهم معتقد است كه رفتار انسان مي تواند از طريق شرطي سازي و تقويت توضيح داده شود.

كاهش سائق به عنوان تقويت كننده آن رفتار عمل مي كند. اين تقويت باعث مي شود كه احتمال تكرار اين رفتار در آينده در زمان ايجاد نياز مشابه افزايش يابد.

به منظور بقاء در اين محيط، يك ارگانيسم بايد به روشي رفتار كند كه نيازهاي بقاء خودش را تامين كند.

هال توضيح داده است: “زماني كه بقاء در خطر باشد، ارگانيسم در يك وضعيت نياز قرار مي گيرد (زماني كه نيازهاي بيولوژيكي براي بقاء تامين نشوند)، بنابراين ارگانيسم به نحوي رفتار مي كند كه اين نياز را كاهش دهد.”

در رابطه محرك – واكنش (S – R)، زماني كه محرك و واكنش بعد از كاهش نياز صورت بگيرند، احتمال اينكه همين محرك در آينده، همان واكنش را كاهش بدهد، افزايش مي يابد.

نظريه قياسي رياضياتي هال از رفتار
هدف هال ايجاد يك نظريه يادگيري بود كه مي تواند به صورت رياضي بيان شود تا يك فرمولي را براي توضيح و شناخت رفتار انساني ايجاد كند.


مقابله با فوبياي شيطان
روان درماني
افسانه, ترس, ترس از شيظان, فوبيا, فوبياي شيطان
1 ديدگاه
ترس از شيطان فوبياي شياطين يا ترس از شياطين، يك فوبيايي مي باشد كه در اغلب مواقع ريشه در عقايد مذهبي دارد. برخي از مذاهب بر اين باور هستند كه…
بيش تر بخوانيد
درمان با كمك حيوانات يا حيوان درماني (AAT)
درمان با كمك حيوانات يا حيوان درماني (AAT)
روان درماني
حيوان, درمان, دكتر ياسر دادخواه, رواندرماني
بدون ديدگاه
حيوان درماني درمان با كمك حيوانات يا حيوان درماني (AAT)، رهيافتي در زمينه مراقبت سلامت رواني مي باشد كه در يك فرآيند مربوط به روان درماني، از حيوانات استفاده مي…
بيش تر بخوانيد
نظريه قياسي رياضياتي از رفتار
sEr = V x D x K x J x sHr – sIr – Ir – sOr – sLr

sEr: پتانسيل تحريكي، يا احتمال اينكه ارگانيسم يك واكنش (r) را نسبت به محرك (s) ايجاد كند

V: پويايي شدت محرك، به اين معنا كه برخي محرك ها تاثير بيشتري نسبت به محرك هاي ديگر خواهند داشت

D: قدرت سائق، كه از طريق مقدار بازداري بيولوژيكي مشخص مي شود

K: محرك مشوق، يا اندازه و بزرگي هدف

J: تاخير قبل از اينكه به ارگانيسم اجازه داده شود كه به دنبال تقويت باشد

sHr: قدرت رفتار، از طريق مقدار شرطي سازي قبلي مشخص مي شود

Slr: بازداري شرطي شده، كه از طريق نبود تقويت قبلي ايجاد مي شود

Ir: بازداري واكنشي يا خستگي

sOr: خطاي تصادفي

sLr: دامنه واكنش، يا كوچكترين مقدار از تقويت كه منجر به يادگيري خواهد شد.

حتي امروزه هم رهيافت هال از ديدگاه اكثر افراد به عنوان يك رهيافت بيش از حد پيچيده در نظر گرفته مي شود، منتقدان بيان كردند كه نظريه كاهش سائق در توضيح كامل محرك انساني ناموفق بوده است.

با اين وجود اين نظريه كار خودش را كرده است و بر روي روان شناسي و نظريه هاي آينده مربوط به محرك تاثيرگذار بوده است.

ديدگاه هاي و انتقادهاي معاصر
در حالي كه نظريه هال در اواسط قرن بيستم محبوب بوده است، به دلايل مختلفي محبوبيت آن كاهش يافته است.

به دليل اينكه هال بر روي كمي كردن متغيرهايي در روش هاي تعريف شده دقيق تاكيد مي كند، به همين دليل رهيافت بيان شده توسط وي قابليت تعميم پذيري ندارد.

با اين وجود، تاكيد وي بر روي تكنيك هاي آزمايشي شديد و روش هاي علمي، تاثير مهمي در زمينه روان شناسي داشته است.

يكي از اصلي ترين مشكلات نظريه كاهش سائق هال عبارت از اين بود كه اين نظريه نمي توانست حساب كند كه تقويت هاي ثانويه به چه نحوي منجر به كاهش سائق مي شوند.

برخلاف سائق هاي اوليه همانند گرسنگي و تشنگي، تقويت هاي ثانويه به صورت مستقيم نيازهاي فيزيولوژيكي و بيولوژيكي را تامين نمي كنند.

براي مثال مي توان به دست آوردن پول را مثال زد. در حاليكه پول به شما اجازه مي دهد تا تقويت هاي اوليه و اصلي را خريداري نماييد، ولي خودش نقشي در آن ندارد و منجر به كاهش سائق نمي شود.

با اين وجود، پول همچنان به عنوان عامل اصلي تقويت عمل مي كند.
يك انتقاد مهم ديگر در مورد نظريه يادگيري كاهش سائق عبارت از اين است كه اين مدل توضيح نمي دهد كه چرا افراد مشغول رفتارهايي مي شوند كه سائق ها را كاهش نمي دهد.

براي مثال، اكثر افراد در زماني كه گرسنه نيستند، غذا مي خوردند يا در زمان هايي كه تشنه نيستند، آب مي خورند.

در برخي از موارد، افراد به صورت واقعي در فعاليت هايي شركت مي كنند كه منجر به افزايش تنش مي شود، فعاليت هايي از قبيل پرش از آسمان (با ابزارهاي مربوطه) يا بانجي جامپينگ.

چرا افراد مشغول فعاليت هايي مي شوند كه نيازهاي بيولوژيكي آنها را تامين نمي كند و حتي آنها را در موقعيت خطرناك قرار مي دهد؟ نظريه كاهش سائق نمي تواند چنين رفتارهايي را توجيه كند.

مركز روانشناسي و روانپزشكي مگاروان
مشاوره طلاق رايگان
مشاور كودك خوب
مشاوره تلفني فوري
مشكلات جنسي زناشويي
اختلال رواني شخصيت
اعتياد مواد مخدر اينترنت
روانپزشك خوب
تاثيرات بر روي تحقيقات بعدي
هر چند كه نظريه هال محبوبيت خودش را در روان شناسي از دست داده است، ولي شناخت تاثير آن بر روي روان شناسان فعلي و نحوه كمك كردن آن به تحقيقات بعدي در زمينه روان شناسي، ارزشمند مي باشد.

به منظور شناخت كامل نظرياتي كه بعد از نظريه سائق مطرح شده اند، شناخت مبناي نظريه هال اهميت زيادي دارد.

براي مثال، تعداد زيادي از نظريه هاي انگيزشي كه در طول دهه هاي ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ مطرح شده اند، هم بر مبناي نظريه هال بوده اند و هم بر روي ايجاد نظريه هاي جايگزين براي نظريه كاهش سائق متمركز بودند.

يك مثال كاملا مشخص عبارت از سلسله مراتب نيازهاي مشهور آبراهام مازلو[۱] مي باشد كه به عنوان جايگزيني براي رهيافت هال مطرح شد.

 

منبع: مركز روانشناسي و روانپزشكي مگاروان-نظريه كاهش سائق و رفتار انساني


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: سائق، رفتار انساني،
موضوع:
[ ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۸:۳۷:۱۳ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

درمان به وسيله ي متادون از جمله روش هايي است كه به منظور كاهش علايم ترك اعتياد در وابستگان به مواد مخدر استفاده مي شود.

اگر شما به عنوان مصرف كننده ي يكي از انواع مواد مخدر ازجمله:

مرفين،
اكسيكودون،
پتيدين،
كودئين،
يا هرويين
باشيد و قصد ترك آن را داشته باشيد، متادون به عنوان يكي از روش هاي درماني است كه لازم است زير نظر پزشك آن را دنبال كنيد.

لازم است بدانيد كه نحوه ي عملكرد متادون، به گونه اي است كه علايم ترك را تخفيف مي دهد يا از بين مي برد و ازاين طريق به شما فرصت مي دهد تا بدون نگرانيدر مورد تامين مواد، كارهاي تان را سر و سامان دهيد و به خوبي تفكر و تصميم گيري كنيد.

مزايا و معايب مصرف متادون را بدانيد
متادون خود يك داروي شبه افيوني است.

بنابراين در طول دوره ي مصرف، به اين ماده ي مخدر وابسته خواهيد شد.

اما از جمله مزاياي متادون آن است كه هزينه ي آن نسبت به مواد مخدر مشكل آفرين كمتر است

همچنين در طول دوره ي مصرف، ميل به مصرف مواد مخدر در شما كاهش پيدا مي كند، مي توانيد تعادل و ثبات بيشتري را تجربه كنيد و علايم بني و رواني ترك را بهتر مديريت خواهيد كرد.

در حقيقت مصرف متادون به شما كمك مي كند تا با ناراحتي كمتري از عهده ي ترك اوليه برآييد.

همچنين در صورتي كه مصرف كننده ي موادي هستيد كه نيازمند تزريق هستند و از اين طريق در معرض بيماري هايي مانند ايدز قرار گرفته ايد، با مصرف متادون اين مشكلات از بين خواهد رفت زيرا نياز به تزريق وجود ندارد.

علي رغم مزاياي مصرف متادون، لازم است بدانيد كه اين دارو، اعتياد آور، خطرناك و نيازمند تجويز پزشك است.

همچنين تمامي افراد براي كاهش علايم ترك قادر به استفاده از متادون نيستند و براي كسب اطلاع در اين زمينه لازم است با پزشك تان مشورت كنيد.

تاثير خيانت والدين بر كودك
خيانت والدين بر فرزندان چه تاثيري دارد؟
0 ديدگاه /خرداد ۲۳, ۱۳۹۸
ادامه مطلب ...
عوارض جانبي متادون
به طور كلي، شروع مصرف متادون مي تواند عوارض جانبي خاصي را به دنبال داشته باشد اما دوز بيش از حد پايين و يا بالاي آن نيز عوارض مخصوص به خود را ايجاد مي كند.

مصرف دوز پايين متادون علايمي مانند علايم ترك مواد مخدر ايجاد خواهيد كرد.

علايمي مانند:

رفتارهاي كج خلقي،
دردهاي شكي،
تهوع،
استفراغ،
درد مفاصل و پشت،
تعريق،
آبريزش بيني و..
نشانه هاي اوردوز متادون

اما دوز بيش از حد بالاي متادون نيز علايمي مانند:

خواب آلودگي،
چرت زدن،
تنفس سطحي،
فشار خون پايين،
مردمك هاي نوك سوزني،
اشتهاي كم
سرگيجه
را به همراه خواهد داشت كه لازم است از آن ها مطلع باشيد.

برخي از عوارض مصرف متادون نيز با دوز مصرفي آن بي ارتباط اند و با شروع مصرف متادون آن ها را تجربه خواهيد كرد كه عبارتند از :

تعريق،
درد مفاصل و عضلات،
آبريزش بيني،
كاهش ميل جنسي،
قطع عادت ماهيانه،
يبوست،
پوسيدگي دندان
و دردهاي شكمي.
ممكن است با شروع مصرف متادون، بر اساس ويژگي هاي فردي خود يك يا چند نمونه از عوارض ذكر شده را تجربه كنيد.

هشدار در مورد اوردوز با متادون
در صورتي كه شما در آغاز درمان با متادون هستيد و در مورد “دوز مناسب دارو” با پزشك تان به توافق نرسيده ايد، خطر اوردوز با متادون بسيار بالاست.

همچنين مصرف همزمان ساير داروها، مخدر ها، داروهاي مسكن و يا الكل با متادون مي تواند احتمال مسموميت و اوردوز را به شدت بالا ببرد.

به طور كلي لازم است بدانيد كه مواد دارويي مسكن و يا مخدري كه باعث كندي سيستم عصبي مي شوند .

(مانند انواع مسكن ها، آرامبخش ها، و داروهاي ضدافسردگي) در صورت استفاده همزان با متادون، اثرات خود را باهم تركيب كرده و خطر كند شدن تنفس، خواب آلودگي، اختلال در سيستم تنفس، مكا و در نهايت مرگ را بالا مي برند.

در صورتي كه فرد داراي مشكلات كبدي يا كليوي نيز باشد، خطر مرگ از طريق اوردور بيشتر نيز خواهد شد چرا كه تصفيه ي مواد سمي از بدن كندتر اتفاق خواهد افتاد.

علايم مسمويت از طريق متادون عبارتند از :

راه رفتن غير متوازن
حالت تهوع و استفراغ
كندي در حركت
چرت زدن، سرگيجه، خواب آلودگي
كند و شكسته صحبت كردن
دانستني هاي متادون
مشاورانه
مشاوره خانواده
مشاوره ازدواج
مشاوره تلفني
مشاوره آنلاين
تست روانشناسي
مشاوره روانشناسي
مشاوره جنسي
اختلال رواني
استخدام روانشناس و روانسنج
كمك هاي اورژانسي در هنگام مسمويت با متادون
 در شرايطي كه فرد مصرف كننده ي متادون، حالاتي از جمله گيجي، كند راه رفتن، خواب آلودگي و يا تنفس سطحي، مردمك چشم سوزني و خرناس كشيدن را دارد، مهم ترين كار آن است كه ” به او جازه خوابيدن ندهيد” تا در اولين فرصت آمبولانس از راه برسد.

 در صورتي كه فرد مصرف كننده ي مواد مخدر و يا متادون، بيهوش شد و نتوانستيد او را به هوش آوريد، ضروري ترين كار آن است كه آمبولانس را خبر كنيد و در اين فاصله تلاش كنيد تا از طريق تنفس دهان به دهان، احياي تنفسي و قلبي را انجام دهيد.

خطر مرگ با متادون
به طو كلي ممكن است از ۶ تا ۱۰ ساعت بعد از مصرف متادون، اثرات آن را در بدن تان احساس نكنيد. چرا كه اين دارو براي جذب نيازمند زمان بيشتري است.

بنابراين به هيچ عنوان پس از مصرف دارو، بر اساس اين تصور كه “متادون اثر نكرده” عمل نكنيد.

در صورتي كه پس از مصرف دارو بر اساس اين فرض، اقدام به مصرف داروهاي مسكن، مواد مخدر و يا الكل كنيد، مي تواند با احتمال بسيار بالا منجر به اوردوز و مرگ شود.

مشكلات خانوادگي
قبل از ترك متادون بخوانيد
در صورتي كه تصميم به قطع مصرف متادون داريد، لازم است تا دليل آن را بررسي كنيد.
ترك زودهنگام متادون مي تواند نتايج سال ها و يا ماه ها درمان را از بين ببرد.

از نظر مشاورانه همچنين درصورتي كه پس از ترك متادون، به مواد غير پزشكي ديگري مانند مخدرها روي آوريد، كار بيهوده اي انجام داده ايد.

بهترين روش براي ترك مصرف متادون، كاهش آهسته ي دوز مصرفي در طي چندين ماه است.
لازم است بدانيد كه قطع ناگهاني متادون مي تواند علايم عمده ي ترك را مجددا ايجاد كند.

همچنين كم كردن بيش از حد دوز هاي مصرفي نيز مي تواند علايمي آزاردهنده تر از ترك مواد افيوني ايجاد كند.

بسياري از افرادي كه به يكباره تصميم به ترك متادون مي گيرند، مجددا به مصرف مخدرها و يا هروئين روي مي آورند و نتايج درماني خود را از بين مي برند.

بنابراين لازم است تا در مورد زمان مناسب قطع مصرف متادون و نحوه ي انجام ان كار، با پزشك تان مشورت كنيد.

بخاطر داشته باشيد كه حتي اگر متادون را ترك كنيد نيز شركت در دوره ها و گروه هاي حمايتي و يا ملاقات با پزشك تان مي تواند بسيار مفيد واقع شود و از شروع مجدد مصرف تا حد زيادي پيشگيري كند.

 

منبع: مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-دانستني هاي متادون


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: دانستني، متادون،
موضوع:
[ ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۳:۵۴:۳۴ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

درمان به وسيله ي متادون از جمله روش هايي است كه به منظور كاهش علايم ترك اعتياد در وابستگان به مواد مخدر استفاده مي شود.

اگر شما به عنوان مصرف كننده ي يكي از انواع مواد مخدر ازجمله:

مرفين،
اكسيكودون،
پتيدين،
كودئين،
يا هرويين
باشيد و قصد ترك آن را داشته باشيد، متادون به عنوان يكي از روش هاي درماني است كه لازم است زير نظر پزشك آن را دنبال كنيد.

لازم است بدانيد كه نحوه ي عملكرد متادون، به گونه اي است كه علايم ترك را تخفيف مي دهد يا از بين مي برد و ازاين طريق به شما فرصت مي دهد تا بدون نگرانيدر مورد تامين مواد، كارهاي تان را سر و سامان دهيد و به خوبي تفكر و تصميم گيري كنيد.

مزايا و معايب مصرف متادون را بدانيد
متادون خود يك داروي شبه افيوني است.

بنابراين در طول دوره ي مصرف، به اين ماده ي مخدر وابسته خواهيد شد.

اما از جمله مزاياي متادون آن است كه هزينه ي آن نسبت به مواد مخدر مشكل آفرين كمتر است

همچنين در طول دوره ي مصرف، ميل به مصرف مواد مخدر در شما كاهش پيدا مي كند، مي توانيد تعادل و ثبات بيشتري را تجربه كنيد و علايم بني و رواني ترك را بهتر مديريت خواهيد كرد.

در حقيقت مصرف متادون به شما كمك مي كند تا با ناراحتي كمتري از عهده ي ترك اوليه برآييد.

همچنين در صورتي كه مصرف كننده ي موادي هستيد كه نيازمند تزريق هستند و از اين طريق در معرض بيماري هايي مانند ايدز قرار گرفته ايد، با مصرف متادون اين مشكلات از بين خواهد رفت زيرا نياز به تزريق وجود ندارد.

علي رغم مزاياي مصرف متادون، لازم است بدانيد كه اين دارو، اعتياد آور، خطرناك و نيازمند تجويز پزشك است.

همچنين تمامي افراد براي كاهش علايم ترك قادر به استفاده از متادون نيستند و براي كسب اطلاع در اين زمينه لازم است با پزشك تان مشورت كنيد.

تاثير خيانت والدين بر كودك
خيانت والدين بر فرزندان چه تاثيري دارد؟
0 ديدگاه /خرداد ۲۳, ۱۳۹۸
ادامه مطلب ...
عوارض جانبي متادون
به طور كلي، شروع مصرف متادون مي تواند عوارض جانبي خاصي را به دنبال داشته باشد اما دوز بيش از حد پايين و يا بالاي آن نيز عوارض مخصوص به خود را ايجاد مي كند.

مصرف دوز پايين متادون علايمي مانند علايم ترك مواد مخدر ايجاد خواهيد كرد.

علايمي مانند:

رفتارهاي كج خلقي،
دردهاي شكي،
تهوع،
استفراغ،
درد مفاصل و پشت،
تعريق،
آبريزش بيني و..
نشانه هاي اوردوز متادون

اما دوز بيش از حد بالاي متادون نيز علايمي مانند:

خواب آلودگي،
چرت زدن،
تنفس سطحي،
فشار خون پايين،
مردمك هاي نوك سوزني،
اشتهاي كم
سرگيجه
را به همراه خواهد داشت كه لازم است از آن ها مطلع باشيد.

برخي از عوارض مصرف متادون نيز با دوز مصرفي آن بي ارتباط اند و با شروع مصرف متادون آن ها را تجربه خواهيد كرد كه عبارتند از :

تعريق،
درد مفاصل و عضلات،
آبريزش بيني،
كاهش ميل جنسي،
قطع عادت ماهيانه،
يبوست،
پوسيدگي دندان
و دردهاي شكمي.
ممكن است با شروع مصرف متادون، بر اساس ويژگي هاي فردي خود يك يا چند نمونه از عوارض ذكر شده را تجربه كنيد.

هشدار در مورد اوردوز با متادون
در صورتي كه شما در آغاز درمان با متادون هستيد و در مورد “دوز مناسب دارو” با پزشك تان به توافق نرسيده ايد، خطر اوردوز با متادون بسيار بالاست.

همچنين مصرف همزمان ساير داروها، مخدر ها، داروهاي مسكن و يا الكل با متادون مي تواند احتمال مسموميت و اوردوز را به شدت بالا ببرد.

به طور كلي لازم است بدانيد كه مواد دارويي مسكن و يا مخدري كه باعث كندي سيستم عصبي مي شوند .

(مانند انواع مسكن ها، آرامبخش ها، و داروهاي ضدافسردگي) در صورت استفاده همزان با متادون، اثرات خود را باهم تركيب كرده و خطر كند شدن تنفس، خواب آلودگي، اختلال در سيستم تنفس، مكا و در نهايت مرگ را بالا مي برند.

در صورتي كه فرد داراي مشكلات كبدي يا كليوي نيز باشد، خطر مرگ از طريق اوردور بيشتر نيز خواهد شد چرا كه تصفيه ي مواد سمي از بدن كندتر اتفاق خواهد افتاد.

علايم مسمويت از طريق متادون عبارتند از :

راه رفتن غير متوازن
حالت تهوع و استفراغ
كندي در حركت
چرت زدن، سرگيجه، خواب آلودگي
كند و شكسته صحبت كردن
دانستني هاي متادون
مشاورانه
مشاوره خانواده
مشاوره ازدواج
مشاوره تلفني
مشاوره آنلاين
تست روانشناسي
مشاوره روانشناسي
مشاوره جنسي
اختلال رواني
استخدام روانشناس و روانسنج
كمك هاي اورژانسي در هنگام مسمويت با متادون
 در شرايطي كه فرد مصرف كننده ي متادون، حالاتي از جمله گيجي، كند راه رفتن، خواب آلودگي و يا تنفس سطحي، مردمك چشم سوزني و خرناس كشيدن را دارد، مهم ترين كار آن است كه ” به او جازه خوابيدن ندهيد” تا در اولين فرصت آمبولانس از راه برسد.

 در صورتي كه فرد مصرف كننده ي مواد مخدر و يا متادون، بيهوش شد و نتوانستيد او را به هوش آوريد، ضروري ترين كار آن است كه آمبولانس را خبر كنيد و در اين فاصله تلاش كنيد تا از طريق تنفس دهان به دهان، احياي تنفسي و قلبي را انجام دهيد.

خطر مرگ با متادون
به طو كلي ممكن است از ۶ تا ۱۰ ساعت بعد از مصرف متادون، اثرات آن را در بدن تان احساس نكنيد. چرا كه اين دارو براي جذب نيازمند زمان بيشتري است.

بنابراين به هيچ عنوان پس از مصرف دارو، بر اساس اين تصور كه “متادون اثر نكرده” عمل نكنيد.

در صورتي كه پس از مصرف دارو بر اساس اين فرض، اقدام به مصرف داروهاي مسكن، مواد مخدر و يا الكل كنيد، مي تواند با احتمال بسيار بالا منجر به اوردوز و مرگ شود.

مشكلات خانوادگي
قبل از ترك متادون بخوانيد
در صورتي كه تصميم به قطع مصرف متادون داريد، لازم است تا دليل آن را بررسي كنيد.
ترك زودهنگام متادون مي تواند نتايج سال ها و يا ماه ها درمان را از بين ببرد.

از نظر مشاورانه همچنين درصورتي كه پس از ترك متادون، به مواد غير پزشكي ديگري مانند مخدرها روي آوريد، كار بيهوده اي انجام داده ايد.

بهترين روش براي ترك مصرف متادون، كاهش آهسته ي دوز مصرفي در طي چندين ماه است.
لازم است بدانيد كه قطع ناگهاني متادون مي تواند علايم عمده ي ترك را مجددا ايجاد كند.

همچنين كم كردن بيش از حد دوز هاي مصرفي نيز مي تواند علايمي آزاردهنده تر از ترك مواد افيوني ايجاد كند.

بسياري از افرادي كه به يكباره تصميم به ترك متادون مي گيرند، مجددا به مصرف مخدرها و يا هروئين روي مي آورند و نتايج درماني خود را از بين مي برند.

بنابراين لازم است تا در مورد زمان مناسب قطع مصرف متادون و نحوه ي انجام ان كار، با پزشك تان مشورت كنيد.

بخاطر داشته باشيد كه حتي اگر متادون را ترك كنيد نيز شركت در دوره ها و گروه هاي حمايتي و يا ملاقات با پزشك تان مي تواند بسيار مفيد واقع شود و از شروع مجدد مصرف تا حد زيادي پيشگيري كند.

 

منبع: مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-دانستني هاي متادون


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: دانستني، متادون،
موضوع:
[ ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۲:۱۲:۲۷ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

سلام من دختر 20 ساله هستم...
در روابط اجتماعيم خيلي خيلي مشكل دارم و وقتي تو يه جمع هستم راحت نيستم يا اگه يكي رو يهويي ملاقات كنم به شدت استرس مي گيرم و خجالت مي كشم و عين بچه هاي كوچيك رفتار مي كنم. و حتي ممكنه تا يكي دو روز بعدش اين اضطراب رو داشته باشم... كه نتونم به كاراي خودم تمركز كنم...
هميشه از تنهايي لذت مي برم و اصلا خوشم نمياد دوستي داشته باشم ولي مشكل نه گفتن هم دارم و اگه يكي ازم چيزي بخواد اصلا نه نمي گم و حتي تو چهرم هم خودمو خوشحال نشون مي دم... و اين باعث مي شه بقيه بدون اينكه متوجه بشن بهم فشار بيارن... تا جايي كه يهويي بداخلاق مي شم و ديگه نمي تونم تحمل كنم... راستش فك كنم ارثي باشه چون بابامم اينطوريه
الان با يه نفر قهر كردم و البته خيلي راحت شده بودم تا اين كه يكي اومده و سعي داره ما رو آشتي بده... ولي اخه من اصلا نمي خوام با كسي دوست شم... ولي از طرف ديگه نميخوام كسيو ناراحت كنم...

الان نمي دونم چي كار كنم....كمك كنيد...

منبع: مشاوركو: مركز مشاوره روانشناسي و مشاوره آنلاين- مشكل در روابط اجتماعي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: روابط، اجتماعي،
موضوع:
[ ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۱:۱۳:۳۰ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

 بسياري از افراد موفق از ويژگي هاي مشتركي برخوردارند:

هوش زياد، انگيزه فراوان و انرژي قابل ملاحضه، اما چه طور مي شود كه بعضي از اين افراد كه در اين خصوصيات با هم وجه مشترك دارند، از بقيه جلو مي زنند؟

او در مورد بيست ويژگي شخصيتي اي مطالعه كرده است كه از جمله انها مي توان به ميل به سلطه، عشق و …اشاره كرد.

در حال حاضر مديران سراسر جهان از يافته هاي در جهت تشويق كاركنان خود براي رسيدن به موفقيتهاي بيشتر استفاده مي كنند.
آزمون سنجش جاه طلبي و تست شغلي

ايا شما داراي خصوصيات لازم براي رسيدن به پيروزي و موفقيت هستيد؟

براي اين كه بدانيد تا چه اندازه جاه طلب هستيد،پرسشنامه زير را تكميل كنيد.

اين پرسشنامه را از اثارپروفسور مكلند و جان ري، استادان دانشگاه نيوساوت ويلز استراليا، جمع اوري كرده ايم.
۱٫وقتي ساعت اداري تمام مي شود مي توانم فكر كار را از سرم بيرون كنم.
بله
خير
۲٫دوست دارم در مسابقات فوتبال ،قرعه كشي هاي بخت ازمايي و مسابقات اسب دواني شركت كنم.
بله
خير
۳٫ادم فقط يك بار زندگي مي كند،براي همين هم داشتن زندگي شاد و دوستان زيادي مهم تر از رسيدن به موفقيت است.
بله
خير
۴٫دوست ندارم چيزي را هدر دهم(غذا،سوخت،كاغذ،…)
بله
خير
۵٫من براي انجام دادن كارهاي روزانه خود برنامه ريزي مي كنم.
بله
خير
۶٫ترجيح ميدهم با شخصي موافق اما كم تجربه همكاري كنم ،تا با شخصي نا موافق اما پر تجربه.
بله
خير
۷٫راحت تر هستم كارها را امروز تمام كنم و انها را به فردا موكول نكنم.
بله
خير
۸٫علاقه زيادي به زندگي اشخاص موفق دارم
بله
خير
۹٫در هر كاري كه انجام مي دهم ،وقتي نوبت ان مي شود فكر مي كنم.
بله
خير
۱۰٫كارهاي مهم و دشوار را كه ۵۰درصد احتمال شكست داشته باشد به كارهايي كه از اهميت كمتري برخوردار و لذت بخش تر است اولويت مي دهيد
بله
خير

منبع : سنجش جاه طلبي در زندگي و كار / تست شغلي - مشاورانه


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۸:۵۴:۳۶ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]


مشاورانه-صدا-صوتي روانشناسي

براي پخش فايل مرورگر خود را آپديت كنيد يا از فايل را دانلود نماييد.

همواره روانپزشكان با سوالات متعدد از بيماران و خانواده هايشان در رابطه با اسكيزوفرني و ازدواج بيمار در سن ازدواج روبرو هستند.

در چنين مواردي متخصص، مطابق با تجربياتش و مطالعه شرايط فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي بيمار، توصيه مي كند.

انگيزه هاي مختلف در پشت اين سوالات وجود دارد.
اسكيزوفرني و ازدواج آيا با افراد اسكيزوفرني ازدواج كنيم؟
نگراني خانواده بيماران اسكيزوفرني

خانواده بيمار چندين نگراني دارد:

    آيا كسي است كه پس از مرگ والدين از بيمار مراقبت مي كند؟
    آيا مي توان با ازدواج ان را درمان كرد يا متوقف نمود؟
    آيا ارائه نياز جنسي به بيمار تاثير مي گذارد؟
    آيا او تبديل به يك فرد واحد شده است؟

تفكر بيمار اسكيزوفرني در مورد ازدواج

بيمار همچنين در مورد ازدواج مشغول فكر بسياري است:

    والدين و آشنايان بسيار مشتاق هستند كه با من ازدواج كنند. نمي دانم چه بايد بكنم يا نبايد ها چيست؟
    آيا ازدواج براي شرايط ذهني من مفيد است؟
    فكر ازدواج من را نگران مي كند؛ آيا اين نگراني براي من مضر است؟
    من مي خواهم ازدواج كنم آيا كسي مايل است كه همسر من باشد؟
گام ها و مراحل اسكيزوفرني و ازدواج

در اين مقاله مختصر، ما سعي مي كنيم به ابهامات فوق پرداخته و راه حل هاي عملي براي بيماران و خانواده هايشان ارائه دهيم.

تنظيمات بيشتر مي تواند از متخصص و پزشك شما به دست آيد.
گام اول

براي پيدا كردن پاسخ به سوالات خود، بهتر است كه ابتدا بيشترين ابهام بيمار را تبديل كنيد.

در اينجا سه ​​حالت اساسي وجود دارد:

    بيمار قصد دارد يك كودك و مانند ديگر افراد در جامعه خانواده اي داشته باشد.
    نياز جنسي به سخت ترين نياز بيمار تبديل شده است، اما او قصد ايجاد يك خانواده مجزا را ندارد.
    بيمار قصد ندارد ازدواج كند، اما پدر و مادر قصد دارد براي سال هاي آينده ازدواج با او براي مراقبت از بيمار اقدام كنند.

اسكيزوفرني و ازدواج - مشاورانه
گام دوم

توصيه مي شود بدانيد كه كدام يك از موارد زير پسر بيمار است:

    با بيمار درباره ازدواج صحبت كن
    با بيمار به عنوان روشن و واضح صحبت كنيد.
    سعي نكنيد در دو فصل به نتيجه برسيد، مي توانيد موضوع را باز كنيد و تا پايان نتيجه مذاكره را ادامه دهيد.
    در لفافه صحبت نكنيد.
    سعي نكنيد چيزي را روي بيمار تحميل كنيد.
    صحبت كردن و مذاكره در مورد ازدواج معمولا با خجالت همراه است، اما توصيه مي شود كه گام به گام مذاكرات روشن تر شود.
    مذاكره ازدواج، خصوصي و بدون حضور اعضاي خانواده و فرزندان.
    اطمينان حاصل كنيد كه قلب بيمار را درك مي كنيد و دريغ نكنيد كه يك پاسخ دريافت كنيد و تصميم بگيريد و تنها مراقب بيمار نباشيد.

گام سوم

هنگامي كه خود (يا بيمار) خود را در يكي از سه مرحله اول مرحله اول طبقه بندي كرديد، بايد شرايط و پيش شرط هاي زير را در نظر بگيريد:

مورد اول: آيا بيمار تمايل به داشتن يك كودك و داشتن يك خانواده دارد؟

خوشبختانه، در جهان امروز، درمان هاي موثر و در دسترس بودن داروهاي بهتر، كمتر پيچيده و موثر براي بسياري از بيماران رواني مانند ديگر شهروندان مي توانند زندگي عادي عادي داشته باشند.

ازدواج مزاياي زيادي براي بيماران دارد:

    رضايت از نيازهاي عاطفي
    تشكيل خانواده و حمايت از خانواده.
    مراقبت هاي بيشتر از همسر و فرزندان بيمار.
    رضايت از نياز جنسي.

افراد اسكيزوفرني قبل از ازدواج توجه كنند

براي ازدواج بهتر است به موارد زير توجه كنيد:

    همسر بيمار از بيماري او مطلع است.
    درك ابهام و طول بيماري.
    پاسخ به سوالات آينده همسر بيمار با كار مناسب و معقول.
    در صورت لزوم، همسر آينده بيمار مي تواند با اجازه پزشك با اجازه بيمار درمان شود و اطلاعات لازم را تا حد لازم براي دانش خود دريافت كند
    به اين ترتيب، بهتر است يك همسر براي يك بيمار مبتلا به بيماري رواني انتخاب كنيد:
    اجتناب از ارتفاع.
    اولويت بندي نيازهاي اوليه و مهم بيمار، از جمله به دست آوردن حمايت از خانواده و نيازهاي عاطفي او، به جاي طبقه بندي اجتماعي و اقتصادي همسر آينده از بيمار.

ازدواج موفق يك داستان موفق است و نقش بسيار موثري و بسيار مفيد در درمان و بهبودي بيمار دارد.

در غير اين صورت، بايد اختلافات خانوادگي را براي بيمار كم كرد و مي تواند به عود و يا تشديد بيماري منتهي شود.

خانواده بيمار توجه مي كنند كه حتي پس از ازدواج، آنها از حمايت از بيمار دريغ نكنند و حتي همسر بيمار نقش خود را در حمايت و اعتماد دو طرفه ايفا كنند؛ زيرا حمايت دو نفره بيمار از بيمار به او كمك بيشتري خواهد كرد.
مورد دوم: بيمار تنها نياز به نيازهاي جنسي دارد، نه تشكيل خانواده.

در اين مورد، بهتر است بدانيد كه تنها راهي براي اطمينان از رضايت جنسي، ايجاد تعطيلات دائمي نيست، ما همچنين بايد راه حل هاي ديگر را در نظر بگيريم.

در مورد ازدواج دائمي، قبل از ازدواج، ما از طرف دو طرف براي يك مشترك بدون فرزندان مي خواهيم.

حالت سوم: بيمار نمي خواهد خانواده اي داشته باشد و ميل جنسي او كافي نيست تا او را ازدواج كند.

در اين مورد، بهتر است بدانيد كه فعاليت هاي زيادي در جامعه وجود دارد.

ما به ياد مي آوريم كه بسياري از افراد سالم كه به علت بيماري هاي عصبي تحت تاثير قرار نمي گيرند، به دليل برخي از مشكلات زندگي مي كنند، اما نقش اجتماعي دارند. با اين وجود، ازدواج مرده نيست.

چند راه قانوني و سنتي براي مراقبت و نگهداري از بيمار پيدا مي شود.
در مورد ازدواج، نگرش هاي بسياري در بين افراد وجود دارد كه گاهي اوقات سازنده و مفيد نيستند.
۱- ازدواج درمان بيمار به اسكيزوفرني است.

بهتر است بدانيد كه اگر اولين مراحل دنبال شود، مي تواند مفيد و موثر باشد.

در غير اينصورت، نتيجه مضر خواهد بود.

۲-ازدواج با استرس و نگراني براي هر دختر جوان يا پسر ارتباط دارد.

اگر اين نگراني ها در حال حاضر فكر نكنند، آن را براي سلامت روان بيمار مضر -است.

مسئوليت پذيري، كسب درآمد بيشتر و مديريت خانواده يكي از چيزهايي است كه بهتر است مورد توجه قرار گيرد.

نياز جنسي ضعيف راضي كننده نيست، علت بيماري يك اختلال رواني نيست.

-ازدواج يك سنت ايراني و اسلامي است. البته اگر شرايط مورد اول برآورده شود، مطمئنا مفيد است كه از سنت پيروي كنيد، در غير اين صورت واجب نيست و اجباري نيست.

در نهايت بهتر است اضافه كنيم كه بين شرايط و شرايطي كه شما بايد مشورت كنيد و راهكارهاي مناسب براي شما پيدا كنيد، فكر و اصطلاحات زيادي وجود دارد.
راه عملي اسكيزوفرني و ازدواج

مدل ارائه شده در اين مقاله بهتر است به عنوان يك ساختار و چارچوب تفكر كه مي تواند راه ما براي تفكر در مورد ازدواج، نه به عنوان يك راه عملي ازدواج را راهنمايي كند.

برخي از افراد مبتلا به اسكيزوفرني مي توانند ازدواج موفق و خوب داشته باشند.

اما اسكيزوفرنيا و ازدواج بستگي به ميزان چاقي فرد از اسكيزوفرني دارد.

برخي از افراد با دارو، بعضي از آنها با مشاوره و درمان، قادر به كنترل بيماري خود از طريق مديريت استرس در زندگي خود و ديگران با هر سه روش هستند، بعضي از آنها نمي توانند كنترل بيماري خود را بگيرند.

ازدواج با يك بيمار اسكيزوفرني با اختلالات شديد دوره اي ممكن است براي ازدواج و رضايت زناشويي بيش از حد باشد.

راه عملي اسكيزوفرني و ازدواج - مشاوره روانشناسي
مطالعات ارتباط اختلال اسكيزوفرني و ازدواج

برخي از مطالعات نشان مي دهد كه ازدواج مي تواند كيفيت زندگي را افزايش دهد و فرد را در برابر عقايد خودكشي و ساير اقدامات در زمينه اسكيزوفرني محافظت كند.

بسياري از عوامل باليني و آماري، از جمله علائم اسكيزوفرني و ازدواج، بر پيامدهاي ازدواج در اسكيزوفرني تاثير مي گذارند.

افراد مبتلا به اسكيزوفرني رفتارهاي خوب نشان نمي دهند.

از آنجايي كه احساسات واقع بينانه آنها بسيار متزلزل و اغلب همراه با اجبار است، براي آنها ارتباط برقرار كردن با ديگران دشوار است.

نرخ ازدواج، به ويژه براي مردان، به طور كلي در سنين پايين پايين است و نرخ طلاق بالا است.

اكثر افراد مبتلا به اسكيزوفرني (۸۰٪) مي توانند به زندگي عادي و سازنده بازگردند، در واقع مي توانند ازدواج كنند، يك خانواده داشته باشند و اگر شغل خود را طبق تجويز دارو ادامه دهند، شغل پيدا مي كنند.

براي افرادي كه شريك زندگيشان در آغاز يك زندگي سالم است، اسكيزوفرني تكان دهنده ظهور مي كند.

اسكيزوفرني مي تواند رفتار و شخصيت را تغيير دهد، علائم باعث انحراف و سردي در دلبستگي و چهره دوست مي شود.

اكثر افرادي كه ازدواج كرده و مبتلا به اسكيزوفرني هستند قبل از شروع بيماري با همسرشان آشنا شده اند.

اسكيزوفرنيا براي يك فرد ايجاد رابطه دشوار است.

مردم تمايل دارند تنها بمانند

چالش ها و راه حل هاي زندگي مشترك اسكيزوفرنيا

هر زن با مسئوليت هاي خانوادگي، امور مالي، صميميت و روابط خانوادگي مواجه است.

اسكيزوفرني بر اين مسائل عمومي تاثير مي گذارد، اما شما مي توانيد آنها را مديريت كنيد:
وظايف در منزل

اسكيزوفرنيا بر نحوه ديد مردم نشانه هاي اجتماعي تأثير مي گذارد.

انتظار نداريد شريك زندگي خود را با اسكيزوفرنيا از وظايف خود در خانه مطلع كنيد.

مشاوره مي تواند به همسران كمك كند تا انتظارات خود را با يك رويكرد مثبت و مثبت بيان كنند.

استراتيژي ديگر مسئوليت ها و نقش هر يك از طرفين را در امور خانواده تعريف مي كند.
مسائل مالي

افرادي كه مبتلا به اسكيزوفرني هستند هميشه نمي توانند به كار بازگردند حتي پس از اينكه علائمشان تثبيت شد.

اگر اين اتفاق مي افتد، مزاياي معلوليت توسط مركز تامين اجتماعي تامين مي شود.

اسكيزوفرني گران است و اغلب هزينه ها اضافه مي شود.

پزشكان خود را در مورد وضعيت مالي خود مطلع سازيد، برخي از درمانگاه ها به صورت اقساط پرداخت مي شود.
صميميت
اسكيزوفرني و ازدواج بعد از عقد نيز مهم است.

اسكيزوفرنيا ممكن است مستقيما منافع جنسي را كاهش دهد و برخي از داروهاي ضد روانپزشكي بر ميل جنسي تاثير مي گذارند.

مشاور همسر و همسر مي تواند به زوجين كمك كند تا نيازها و آرزوهايشان را بيان كنند.

در صورت لزوم، با پزشك خود درباره تغيير داروها يا اضافه كردن داروهايي كه اختلالات نعوظ و جنسي را درمان مي كنند صحبت كنيد.
تعاملات خانوادگي

افرادي كه اسكيزوفرنيا را اغلب رفتار مي كنند، به طور تصادفي، دشواري فكر مي كنند و با احساسات روزمره مبارزه مي كنند كه مي تواند باعث ناراحتي و خطرناكي نسبت به اعضاي خانواده شود و منجر به درگيري هاي خانوادگي شود.

ضروري است كه رفتارهاي قابل قبول و غير قابل قبول در خانه و در شرايط ديگر، مخصوصا اگر شما بچه داشته باشيد، تعيين شود.
مشكلات جنسي در بيماران اسكيزوفرنيك

افراد مبتلا به اسكيزوفرني ممكن است مشكلات جنسي مربوط به وضعيت يا درمان خود را تجربه كنند، اما هر دو بيمار و روانشناسان از اين مشكلات اجتناب مي كنند.

علائم روانپريشي، عوامل روانشناختي، سلامت جسماني و استفاده از داروهاي روانگردان مي تواند به ناباروري جنسي كمك كند.

بيماران به ندرت اختلال عملكرد جنسي خود را ذكر مي كنند، در حالي كه عوارض جانبي جنسي با كاهش وابستگي به درمان همراه است، كه ممكن است منجر به افزايش علائم رواني شود.

همچنين بين اختلالات جنسي و كيفيت زندگي رابطه وجود دارد.

هر دو جنبه نشان مي دهد كه يك رابطه باليني وجود دارد.

در اكثر بيماران، علاقه جنسيت كمي متفاوت از افراد معمولي است، زنان مبتلا به اسكيزوفرنيا تمايل جنسي بيش از مردان دارند و اغلب داراي يك كودك هستند.

به عنوان يك قاعده كلي، بيماران مبتلا به اسكيزوفرني به طور كلي رابطه جنسي طولاني مدت و پايدار را وارد نمي كنند.

كمتر از ده درصد از بيماران نارسايي جنسي مرتبط با درمان ضد روانپريشي را گزارش مي كنند، اما بيش از شصت درصد از آنها در هنگام پاسخ به يك مصاحبه يا پرسشنامه اي سازمان يافته پاسخ هاي جنسي را گزارش مي دهند.

اكثر پزشكان همچنين ميزان اختلال عملكرد جنسي و تاثير آن بر زندگي بيماران را مورد سوال قرار نمي دهند.

مشكلات جنسي در بيماران اسكيزوفرنيك
تأثير وراثت اسكيزوفرني بر كودكان آينده

اين اختلال تا حدودي، اما به طور كامل انتقال ژنتيكي نيست.

آمار كلي اين است كه اگر يك والد يا خواهر داريد كه مبتلا به اسكيزوفرني هستيد، خطر ابتلا به اسكيزوفرني ده درصد افزايش مي يابد.

اگر هر دو والد مبتلا به اسكيزوفرني هستند، احتمال بسيار بيشتر مي شود.

منبع : اسكيزوفرني و ازدواج / آيا با افراد اسكيزوفرني ازدواج كنيم؟- مشاورانه


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۸:۵۱:۱۷ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

مركز مشاوره ما اقدام به استخدام روانشناس در شهر تهران كرده تا بتواند با كمك روانشناسان گوشه‌اي از دغدغه ها و مشكلات مردم را در زمينه مشكلات روحي و رواني و مشكلاتي كه در زمينه مشاوره هستند را برطرف نمايند.

جهت استخدام روانشناس تهران ملاك هايي وجود دارد كه ما پس از بررسي ابعاد مختلف بهترين و واجد شرايط تعيين آنها را انتخاب نموده و با يكديگر همكاري خواهيم كرد.
ديگر به دنيال كار و نيروي كار نباشيد

روش هاي زير به صورت رايگان به شما كمك مي كند ديده شويد.

روش اول در بخش ديدگاه هاي سايت اگهي خود را وارد كنيد.

روش دوم و موثر: در فرم تماس مشخصات را وارد كرده و ما شما را كمك مي كنيم كه به خواسته خود دست يابيد.

روش ديگر در سايت بانك مشاغل روانشناسي و بانك اطلاعات پزشكي خود را به رايگان ثبت كرده و به خوبي ديده شويد.

يكي از مواردي كه در زمينه استخدام روانشناس بسيار حائز اهميت است اين است كه بدانيم و روانشناس چه وظيفه اي دارد و به درستي چه كاري را انجام مي دهد و دقيقا در چه زمان هايي بايستي مشغول به فعاليت باشد.

استخدام روانشناس تهران

همچنين اين كه از نظر شخصيتي يك روانشناس بايستي چه ويژگي ها و خصوصيات شخصيتي را داشته باشد.

در ابتدا در تعريف روانشناسي بايستي بگويم كه روانشناسي علمي است كه به مطالعه رفتار و فعاليت هاي انساني مي‌پردازد و مطابقت آن را با نحوه تفكر و شناخت ذهني انسان مورد بررسي قرار مي دهد و در صورت وجود ايراداتي در اين بين به بررسي آن و نيز درمان آن مي پردازد.
وظيفه مشاور و روانشناس

در واقع وظيفه مشاور و روانشناس اين است كه بدانند فرد از لحاظ روحي و رواني چه مشكلي را پيدا كرده است و با پيدا كردن ريشه‌هاي دليل مشكل به درمان آن مبادرت ورزد روانشناسان بسته به نوع فعاليت آنها مي توانند در زمان هاي مختلفي مشغول به فعاليت شود.

مثلاً تعدادي از روانشناساني كه در مراكز مشاوره دولتي مشغول به فعاليت هستند در زمان استاندارد مطابق با ساعات كاري استاندارد مشغول به فعاليت هستند كه مي‌ توانند در ارگانهايي زير نظر آموزش و پرورش و همچنين بهزيستي به فعاليت مشغول شوند.

اما افرادي كه در مراكز مشاوره خصوصي مانند مراكز مشاوره ما مشغول به فعاليت مي شوند  ممكن است از نظر زماني تفاوت‌هاي كوچكي را با ساير افرادي كه در مراكز مشاوره دولتي مشغول به فعاليت هستند داشته باشند.

كه البته جاي نگراني نيست به اين دليل كه اين زمان بسيار تنظيم شده و دقيق مي باشد و از قبل به صورت كاملاً هماهنگ و يدي با فرد مورد نظر تطبيق داده خواهد شد.
استخدام روانشناس عمومي با سابقه فرم جذب نيرو
استخدام روانشناس عمومي با سابقه / فرم جذب نيرو
9 ديدگاه
/
مرداد ۲۹, ۱۳۹۷
ادامه مطلب ...
آگهي استخدام اينترنتي روانسنج
استخدام نوروتراپيست در تهران با شرايط عالي
همكاري با متخصص نوروتراپي آگهي جذب نوروتراپيست با شرايط عالي
قبلي
بعدي

از نظر شخصيتي بايستي بگويم كه شخصي كه مي خواهد به عنوان روانشناس به استخدام مركز مشاوره ما در بيايند با اين ويژگي هاي خاص مورد نظر يك روانشناس خوب را داشته باشد.

استخدام روانشناس و روانسنج- مشاورانه
روانشناس خوب و ويژگي هاي آن

مثل يك روانشناس خوب بايستي حتما بتواند به خوبي با ديگران تعامل داشته باشد و به نوعي گشاده رو باشد بنابراين يك فردي كه از نظر اخلاقي عصباني است و يا درونگرا و يا نمي‌تواند به خوبي با فرد مقابل ارتباط برقرار كند.

مسلما نمي تواند يك روانشناس خوب و مورد نظر ما باشد همچنين روانشناس بايستي به خوبي از دانش و اطلاعات كافي در رابطه با مشكلات و اختلالات روحي و رواني برخوردار باشد.

چرا كه در صورت عدم داشتن چنين ويژگي قطعاً نمي‌تواند ريشه‌هاي مشكلات فرد را به خوبي شناسايي نموده و بنابراين در درمان و شناخت مشكلات فرد عاجز خواهد بود و نمي تواند گزينه مناسبي براي يك روانشناس باشد.

همچنين فرد روانشناس بايستي به گونه اي رفتار كنند كه شخص مقابل بتواند به راحتي به او اعتماد نموده و مشكلات خاص خود را بدون هيچگونه دغدغه‌اي با او در ميان بگذارد.

مثلا بسياري از افراد مي‌گويند كه ما از بيان مشكلات شخصي خود با مشاور بيم و واهمه داريم چرا كه مي‌ترسيم كه اول انها ما را مسخره نمايند دوم اينكه ممكن است مطالبي را كه ما با او در ميان بگذاريم را با خانواده ما يا حتي با آشنايان ما يا با ساير افراد در ميان بگذارد و اين بسيار براي ما دردناك خواهد بود.
استخدام روانشناس تهران و ويژگي ها

بنابراين مشاور بايد كاملا مورد اعتماد فرد مورد نظر باشد و بتواند به خوبي اعتماد فرد مقابل را براي بيان تمامي مشكلات شخصي اش جذب نمايد زيرا در بسياري از موارد مشكلات و حتي حاد و شخصي هستند كه ممكن است و در صورت عدم اعتماد به مشاور از بيان آنها خودداري نمايد مثلا يكي از مشكلاتي كه افراد همواره از بيان آن در مقابل روانشناسي ترس و واهمه دارند مشكلات جنسي است و بسياري از خانم‌ها و يا آقايان از اينكه بگويند در يك زمينه خاص مشكل جنسي دارند واهمه دارد و اين كار را نمي‌كنند.

مثلاً ممكن است يك مرد با نعوظ آلت تناسلي مشكل داشته باشد يا يك خانم نتواند به خوبي در رابطه جنسي ارضا شود و بنابراين گفتن اين موارد مي‌تواند سبب حل بسياري از مشكلات آنها و ريشه يابي مشكلات آنها توسط روان شناس مورد نظر باشد.

بنابراين به صورت كلي اعتماد به روان شناس و فردي كه بتواند قابل اعتماد باشند يكي از ويژگي هاي اصلي و بسيار مهم براي افرادي است كه قصد دارند به عنوان روانشناس استخدام گردند. همچنين بايستي به خوبي با انواع روانشناسي استخدام در اين زمينه آشنا باشيد مثلا وظايفي را كه يك روانشناس باليني انجام مي دهد و وظايفي كه روانشناس مشاوره يا روانشناس آموزشي انجام مي دهد كاملا متفاوت است.

روانشناس خوب و ويژگي هاي آن - مشاورانه
مشخصات روانشناس باليني

يك روانشناس باليني تلاش مي‌كند تا افراد را در مواقع بحراني و شرايط حساس زندگي كه به شدت آنها را تحت تأثير قرار مي‌دهند و استرس و اضطراب شديدي را به آنها القا مي‌كنند راهنمايي و هدايت كرده و آنها را به برون رفت از اين بحران كمك مي كند اما يك روانشناس آموزشي تلاش مي‌كند تا با دادن انگيزه به فرد مقابل او را براي ارتقاء سطح آموزشي خود كمك نمايد و در واقع اين دو وظيفه كاملا متفاوت مي باشند.

بنابراين آشنايي با انواع روانشناسي بسيار مهم است و مي ‌تواند شامل روانشناسي آموزشي روانشناسي مشاوره روانشناسي باليني روانشناسي كودك و نوجوان روانشناسي ازدواج و ساير انواع روانشناسي ها باشد كه هر كدام از اينها ويژگي هاي خاص خود را جهت انجام مشاوره مي‌طلبد.

مثلاً روانشناس خانواده بايستي تلاش كند تا با شناخت دقيق مشكلات خانواده مسائل بين همسران را به گونه اي مناسب مورد مطالعه قرار داده و با برگزاري جلسات مشترك و يا تك نفره با هر كدام از طرفين بتوانند مشكلات آنها را در زمينه زندگي مشترك حل نموده و آنها را از طلاق و ساير مشكلات موجود در زندگي مشترك نجات دهد.

همچنين روانشناس تحصيلي بايستي به امور مرتبط با تحصيل مسلط بوده و دانش آموزان و دانشجويان را در فرآيند يادگيري كمك نمايد و آنها را در صورت وجود مشكلات عاطفي خانوادگي و اختلال‌هاي يادگيري جهت ارتقا سطح آموزشي ياري دهد همچنين مي تواند به آنها با برگزاري آزمون هاي هوش و استعداد تحصيلي و پيشرفتهاي تحصيلي كمك نمايد.

يكي ديگر از انواع روانشناسي ها روانشناسي تربيتي است كه در اين روانشناسي افراد همانند مشاوره ها و روانشناسي هاي تحصيلي تلاش مي‌كنند تا شرايط فرد را به بهترين حد مطلوب مورد نظر او برساند و از اين طريق او را با استفاده از برنامه ريزي هاي منظم برگزاري كلاس هاي مشترك به انجام و تحقق اين مهم سوق مي‌دهند.

يكي ديگر از انواع مهم روانشناسي كه قطعاً همه افرادي كه جهت استخدام روانشناس تلاش مي كنند بايستي به آن دقت نمايند.
نظر “مشاورانه” در مورد روانشناسي اجتماعي

روانشناسي اجتماعي است كه اين روزها بسيار مهم و حائز اهميت است چرا كه بسياري از شغل ها به گونه اي است كه افراد با ديگر افراد در ارتباط بوده و همچنين انسان به صورت كلي از نظر اجتماعي موجودي است كه به دنبال تعامل با ساير افراد است.

لذا روانشناسي اجتماعي در تلاش است تا سبب بهبود روابط ميان فردي و اجتماعي افراد بوده و آنها را در شرايط بهتري براي برقراري ارتباط با يكديگر قرار مي دهد كه مي تواند نقش بسزايي در آينده آنها و موفقيت‌هاي آنها از نظر تحصيلي و شغلي ايفا نمايد.ا

منبع :استخدام روانشناس تهران- مشاورانه


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۸:۴۷:۵۳ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
قالب وبلاگ
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : ---
دیروز : ---
افراد آنلاین : ---
همه : ---
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

خرید فالوور و لایک

لینک ساز ، سامانه خرید و فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد   / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ / خرید گوشی شیائومی / بروز کالا / قیمت یاب / قیمت تلویزیون / قیمت گوشی آیفون  / چگونه جذب خود کنیم  /سایت ایرونی  / بازی اندروید  / چت روم / خدمات گرافیک آریا گستر