moshaverrkhob
moshaverrkhob

پيامدهاي عزت نفس پايين

عزت نفس چيست؟ اگر فرد به توانايي ها و ارزش هاي شخصي اش اعتماد داشته باشد در اين صورت گفته مي شود كه فرد داراي عزت نفس مي باشد.

عزت نفس به معني اين نمي باشد كه فرد در همه زمينه ها بهترين است بلكه تنها كافي است كه احساس راحتي و آرامش داشته باشد حتي زماني كه حالش خوب نيست.

و اين تنها زماني حاصل مي شود كه فرد خود را با تمام نقاط قوت و ضعف به خوبي قبول داشته، بشناسد و براي پيشرفت خود تلاش كند. بنابراين عزت نفس به معني اعتماد و ايمان داشتن در مورد خود مي باشد.

فرد بايد قبل از هر چيزي خود را دوست بدارد، با ويژگي هاي خود به خوبي آشنا شود، خودش را بشناسد، نسبت به خود ارزش و احترام قائل باشد، همانگونه كه هست خودش را بپذيرد، پس براي رسيدن به هدف برنامه ريزي و تلاش لازم را انجام دهد.

پيامدهاي عزت نفس پايين براي افراد
عزت نفس پايين پيامدهايي براي افراد خواهد داشت، به طور مثال يكي از غم انگيز ترين جنبه هاي عزت نفس پايين اين مي باشد كه فرد از ديگران فراري و گريزان مي گردد، به اين باور مي رسد كه ارزش او بسيار پايين است، نمي تواند با ديگران رفت و آمد كند و خودش را در سطح ديگران نمي بيند.

در بسياري از مواقع فردي كه عزت نفس پايين دارد ممكن است نقش يك قرباني را داشته باشد و تصور مي كند كه زندگي براي او عادلانه نيست و ديگران به او ظلم مي كنند.

در اين مقاله به بررسي عزت نفس پايين مي پردازيم و چند نمونه رايج از اينكه چطور عزت نفس پايين بر روي تفكر و رفتار ما تاثير مي گذارد بيان مي كنيم.

اين مقاله را به خوبي مطالعه كنيد و به دنبال حل مواردي باشيد كه در خودتان مشاهده مي كنيد.

عزت نفس كودك
چگونه عزت نفس كودك خود را ارتقاء دهيم؟
ديگران را مقصر دانستن
ما انسان ها اگر با مشكلاتي رو به رو شده يا به بدبختي دچار شويم، ديگران را مسئول بداقبالي و بدبختي خود مي دانيم و بدون اينكه دليل قانع كننده اي داشته باشيم به اين نتيجه مي رسيم كه با ما به طور غير منصفانه برخورد شده است و ديگران يا جهان در بداقبالي ما مقصر هستند.

اگر نسبت به خود احساس بي كفايتي داشته باشيم در مورد كارها بيشتر انتقاد مي كنيم و با پيدا كردن ايراد و اشكال در ديگران خودمان را بالا مي كشيم در صورتي كه اين فكر بسيار اشتباه و غيرمنطقي مي باشد.

به من توجه كنيد
افرادي كه عزت نفس پاييني دارند دوست دارند از طرف ديگران مورد تمجيد و توجه قرار بگيرند. بنابراين به ديگران تيكه مي كند تا بازخوردي از طرف آن ها داشته باشند و از طريق نظر ديگران حس خوب را به خود تلقين مي كنند.

 

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-پيامدهاي عزت نفس پايين


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ ] [ ۰۸:۵۰:۵۸ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

فاصله گرفتن از گذشته خود موجب چه مي شود؟

امروزه ابداعات، اختراعات و نوآوري هاي بسياري صورت گرفته است و دليل آن به خاطر فاصله گرفتن از گذشته خود و انديشه هاي گذشته و سنتي مي باشد كه باعث افزايش خلاقيت افراد مي شود.

بر اساس مطالعاتي كه روانشناسان انجام داده اند اشخاص مي توانند مهارت هاي جديد و تازه را بياموزد و از آن مهارت هاي جديد در زمينه شغلي، خانوادگي و بسياري از مسائل ديگر استفاده كند.

گاهي اوقات شرايطي به وجود مي آيد كه فرد براي اين كه الگوي جديدي را تجربه كند بايد الگوهاي قديمي را كنار بگذارد و بدون كنار گذاشتن الگوي قديم قادر نخواهد بود الگوي جديدي را تجربه كند.

بر اساس همين قضايا اگر فرضيه هايي كه در مورد افراد داريم را كنار نگذاريم نمي توانيم انتظار داشته باشيم تا روابط با دوامي با ديگران داشته باشيم و بتوانيم روابط خوبي را تشكيل دهيم.

در اسلام نيز افراط منع شده است و توصيه شده است كه مسلمان ميانه روي داشته باشند.

غلبه بر گذشته خود
بر اساس نظر روانشناسان افرادي كه عادت هاي جديدي را فرا مي گيرند بايد عادت هاي كهنه را كنار بگذارند و براي ياد گرفتن عادت هاي جديد بايد طرز برخورد خوبي را ياد داشته باشند.

افراد براي اين كه گذشته خود و عادت هاي گذشته خود را كنار بگذارند بايد شناخت دقيقي از برنامه ها و هدف هاي خود داشته و نسبت به هدف هاي خويشتن اطلاع درستي از برنامه ها داشته باشند.

فرد بايد بداند كه چه كسي مي باشد و مي خواهد به كجا برسد، اگر او نسبت به اولويت هاي زندگي اش بي توجه باشد عملكرد ضعيفي نسبت به اهدافش خواهد داشت. مي توان به كمك احساسات، عواطف و با تغيير دادن روحيه و شرايط نتايج ضعيف را از ميان برداشت.

هنگامي كه افراد برنامه اي براي زندگي شان دارند بايد به طور دقيق برنامه ريزي كرده و آن ها را مديريت كنند تا به هدف هاي خود برسند و آن ها نبايد در برنامه هاي خود دمدمي مزاج باشند و برنامه هايشان را بر اساس هوس هايشان تغيير دهند، اشخاص بايد بر اساس نظم و انضباط برنامه هاي خود را مكتوب كنند.

افراد بايد براي برنامه هاي خود نظم و برنامه ريزي دقيقي داشته باشند و فرصت هاي قابل ملاحظه اي را صرف برنامه ريزي كنند، انضباط باعث مي شود تا فرد توانايي قول دادن، متعهد شدن و پايبند باقي ماندن را به خوبي اجرا كند و به خوبي بتواند بر نيروهاي گذشته غلبه كند.

براي اينكه به هدف هاي بزرگ برسيم بايد از چيزهاي كوچك شروع كنيم و بعد مي توانيم به تدريج غرور و افتخار شخصي خود را تقويت نماييم و براي اين كه بتوانيم نسبت به عهد و پيمان خود پايبند باشيم بايد توانايي خود را افزايش دهيم.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-فاصله گرفتن از گذشته خود موجب چه مي شود؟


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ ] [ ۰۹:۲۹:۴۵ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

رابطه با خواهر شوهر از نظر مشاوره اسلامي

از آن جايي كه در مورد بسياري از مشكلاتي كه در زندگي افراد به وجود مي آيد اطلاعي نداريم بر حسب وظيفه مطالب زير را بيان مي كنيم تا بتوانيم گره اي از مشكلات باز كنيم.

در صورت تمايل در قسمت گفت وگو در مورد رابطه با خواهر شوهر و علت به وجود آمدن اختلافات بيشتر توضيح دهيد تا بتوانيم راهكار هاي مناسب و بهتري را براي شما ارائه دهيم.

هميشه نكته كليدي را در نظر داشته باشيد كه « لزوما با انتخاب صحيح در ازدواج قادر نخواهيم بود تا ابد در زندگي احساس خوشبختي داشته باشيم زيرا در مسير زندگي پيچ و خم هايي به وجود مي آيد كه بايد براي حل آن ها صبر و تحمل داشته باشيم و با مهارت هاي مختلف زندگي آشنا شويم تا بتوانيم به درستي راهكارهاي مناسب براي حل مسائل و مشكلات پيدا كنيم.»

از طرف ديگر شما بايد به اين نكته توجه كنيد كه زندگي كردن يك هنر مي باشد و شما بايد اين هنر را به تدريج بياموزيد و مهارت هاي لازم را از افراد با تجربه ياد بگيريد در غير اين صورت با افرادي كه در حاشيه زندگي مشترك شما قرار دارند و بعضي اوقات ممكن است وارد متن زندگي شما شوند دچار مشكل خواهيد شد بنابراين براي اين كه از اين مشكلات رهايي يابيد و پيشگيري هاي لازم را انجام دهيد بايد هنر زندگي كردن را بياموزيد و هم چنين نحوه برخورد با همسر و خانواده همسر را درمواقع مختلف ياد بگيريد.

توجه به نكات زير مي تواند به شما كمك كند تا رابطه خوبي با همسرتان و خواهرش داشته باشيد:

نكاتي در مورد رابطه با خواهر شوهر و همسر
خواهر گرامي؛ بر اساس تجربه نشان داده شده است كه زوج هاي جوان در اوايل زندگي با روحيات و اخلاقيات همديگر آشنا نيستند و به همين دليل اختلاف نظر و اختلاف سليقه در مورد مسائل جزئي زندگي براي آن ها به وجود مي آيد كه باعث تنش و درگيري مي شود.

در مورد اين مسائل افراد بايد صبر و تحمل و سعه صدر داشته باشند در غير اين صورت شيريني زندگي آن ها به تلخي تبديل مي شود و مشكلاتي در زندگي براي آن ها به وجود خواهد آمد لذا شايسته است به خاطر رفتار هاي ناخوشايند خانواده هاي دو طرفين بار مضاعفي بر روابط خود با شوهرتان ايجاد نكنيد، زيرا هيچ كس آن طور نمي باشد كه شما دوست داريد و هر كدام از افراد اخلاق و ويژگي هاي خاص خودشان را دارند، گاهي اوقات ممكن است برخي افراد ما را با اعمالشان نابود كنند.

براي اين كه رابطه سالمي داشته باشيم بايد ديگران را همانطور كه هستند بپذيريم، شايد حق با شما باشد و يك انتقاد محترمانه از خواهر شوهرتان ممكن است باعث ناراحتي شوهرتان شود اگر مي خواهيد در ديد همسرتان و خانواده اش بهترين باشيد نبايد از آن ها ايراد بگيريد در اين گونه مواقع بايد انتظارات خود را به طور صريح، شفاف و بسيار محترمانه بيان كنيد و با خود ايشان در ميان بگذاريد. اگر براي شما اهميتي ندارد از مطرح كردن آن با همسرتان پرهيز كنيد، البته در بعضي اوقات نياز به درد دل كردن با همسرتان داريد تا مسائلي كه باعث ناراحتي شما شده است را با او درميان بگذاريد اما در صورتي كه اين بحث ها باعث دلخوري همسرتان مي شود از آن اجتناب كنيد و تمام نكات و راهكار ها را مورد توجه قرار دهيد تا بتوانيد بهترين تصميم را بگيريد.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-رابطه با خواهر شوهر از نظر مشاوره اسلامي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ ] [ ۰۹:۲۶:۲۰ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

علت اختلافات و مشكلات خانوادگي چيست؟

مسئله اختلاف امري طبيعي است و در هر خانواده اي وجود دارد علت اين اختلافات مي تواند تفاوت عقيده و ديدگاه اعضاي خانواده باشد.

گاهي اوقات ممكن است سوء تفاهم ها باعث اختلاف و درگيري اعضاي خانواده شود.

هيچ كس نمي تواند صد در صد جلوي اختلاف و درگيري را بگيرد تا حدي اختلاف و درگيري طبيعي است و جاي نگراني ندارد.

اما اگر اختلاف و درگيري باعث برخوردهاي پرخاشگرانه شود بايد براي حل و برطرف كردن آن تلاش كرد.

اختلافات و مشكلات خانوادگي رايج
اختلافات ممكن است در هر خانواده‌اي اتفاق بيافتد و اين امري كاملاً طبيعي است مثلاً اختلاف بين والدين، اختلاف بين والدين و فرزندان و بين خواهر و برادر نمونه‌اي از اين اختلافات مي‌باشد.

اما آنچه كه داراي اهميت است اين است كه چگونه با اين اختلافات برخورد كنيم؟

براي برطرف كردن اين اختلافات بايد مهارت هاي ارتباطي مناسبي داشته باشيم.

اختلاف بين والدين
يكي از مهم ترين اختلافات، اختلاف والدين است كه مي تواند به دليل مشكلات مالي، اختلاف عقيده و مسائل تربيت فرزندان باشد.

اگر دعواي بين والدين زياد باشد تاثير نامطلوبي بر فرزندان مي گذارد به خصوص اگر فرزند كوچكي در خانه باشد زيرا اين فرزندان آسيب بيشتري مي بينند.

فرزنداني كه شاهد دعوا و درگيري بين والدين هستند دچار افسردگي، اضطراب و پرخاشگري مي شوند و همچنين ممكن است است والدين خود را الگو قرار داده و با همسالان خود درگير شوند.

دعواي والدين و فرزندان
ممكن است گاهي دعواهاي شديدي بين والدين و فرزندان رخ دهد كه باعث استرس شود.

دعواي بين والدين و فرزندان در دوران نوجواني بيشتر است چرا كه در اين سن وسال نوجوانان علاقه به استقلال دارند و دوست دارند از خانواده جدا شوند و هويتي مستقل داشته باشند اما اگر والدين اين نوجوانان تمام رفتارهاي فرزندشان را كنترل كنند و رفتاري نادرست از خود نشان دهند مانع استقلال فرزندشان مي شوند.

همچنين گاهي والدين به هنگام دعوا به تحقير و سرزنش فرزندان مي پردازند كه تاثير منفي روي آن ها مي گذارد و باعث كاهش عزت نفس آن ها مي شود.

اگر والدين به دعوا با يكي از فرزندان بپردازند ساير فرزندان هم دچار آسيب مي‌شوند زيرا آن ها فكر مي‌كنند كه شما تمام توجه خود را معطوف به او كرده‌ايد.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-علت اختلافات و مشكلات خانوادگي چيست؟


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ ] [ ۱۰:۲۷:۲۱ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

تاثير دعواي والدين بر كودكان

اگر كودكان به طور مداوم در معرض مشاجره هاي پدر و مادرش قرار گيرند، اعتماد به نفس خود را از دست مي دهند.

در هنگام جر و بحث و دعوا كودك يكي از والدينش را مقصر مي داند و در ذهن خود او را متهم مي كند، همين امر باعث مي شود تا رابطه بين كودك و والد تخريب شده و اتحادي نانوشته با والد ديگر برقرار كند، در بعضي مواقع اين امر از طرف والدين بر كودك تحميل مي شود.

در كودكاني كه سن آن ها بيشتر است امكان كاهش اعتماد به نفس بيشتر است و كودك نسبت به مواردي مانند ازدواج و روابط زن و مرد تصورات و باور هاي اشتباهي پيدا مي كند. در آينده براي اين كودكان سخت خواهد بود تا از آن باور هاي غلط را كنار بگذرند.

علاوه بر اين ممكن است اين رفتار ها و الگو ها در كودك ماندگار شود و در هنگام بزرگسالي نيز دقيقا همين شيوه رفتاري را با همسر و شريك عاطفي اش پيش بگيرد.

تاثير دعواي والدين – مصرف مواد مخدر
كودكاني كه در خانواده هاي بي ثبات رشد مي كنند بيش تر در معرض خطر استفاد از مواد مخدر هستند و احتمال دارد در سنين پايين به سمت مواد مخدر كشيده شوند.

بر اساس تحقيقات انجام شده كودكاني كه هميشه درگير مشاجره و جر و بحث والدين شان هستند بيشتر در معرض ابتلا به اختلالات رواني مانند بيش فعالي، كمبود توجه، اضطراب، افسردگي و وسواس اجباري (OCD)مي باشند.

دعواي زن و شوهر
قوانين و علل دعواي زن و شوهر و راه حل هاي موثر بعد از دعواي زوجين
تاثير دعواي والدين بر كودكان در عملكرد تحصيلي
كودك اگر به طور دائم شاهد درگيري و اختلافات والدينش باشد، ذهن او درگير فضاي پر تنش خانه مي شود و ديگر نمي تواند بر روي مواردي مانند درس، مدرسه و انجام تكاليف تمركز داشته باشد.

كودك دچار استرس و اضطراب عاطفي مي شود، اين امر تاثير منفي بر روي سيستم ايمني او مي گذارد و كودك دچار مشكلات جسمي مانند آلرژي هاي مكرر، انواع عفونت ها و غيره مي شود. همه اين عوامل دست به دست هم مي دهند تا كودك از نظر تحصيلي افت كند.

تاثير دعواي والدين بر كودكان در مشكلات جسماني
كودك به دليل مشاهده مداوم مشاجره هاي والدين ممكن است به بيماري هاي جسماني مانند مشكلات خواب، درد معده يا سر درد مبتلا شود.

كودك از والدينش الگو برداري مي كند، بنابراين زماني كه پرخاشگري آن ها را مي بيند به احتمال زياد پرخاشگر مي شود و هنگامي كه با مشكلاتي رو به رو شود به جاي حل مسئله شروع به داد و بي داد و پرخاشگري مي كند تا از اين طريق بر مشكلات خود غلبه كند.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-تاثير دعواي والدين بر كودكان


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ ] [ ۰۲:۵۸:۰۴ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

قوانين و علل دعواي زن و شوهر و راه حل هاي موثر بعد از دعواي زوجين

به طور طبيعي در هر رابطه اي چه در ميان خانواده، دوستان يا همكاران، بحث كردن وجود دارد و بسيار طبيعي مي باشد.

هنگامي كه زوجين با يكديگر بحث مي كنند مي توانند با اخلاقيات يكديگر بهتر آشنا شوند و تجربه هاي بيشتري كسب كنند اين كار به تقويت پيوند بين آن ها كمك مي كند.

در اين بخش از مقاله پنج علتي كه باعث دعواي زن و شوهر مي شود را مورد بررسي قرار مي دهيم و چگونگي متوقف كردن آن را توضيح خواهيم داد.

چرا روابط عاشقانه تان انقدر متفاوت است؟
بر اساس نظر بسياري از مشاوران يكي از نشانه هاي رابطه سالم بحث كردن با يكديگر مي باشد زيرا بحث هاي سالم نشان دهنده اين است كه شما تمايل داريد مشكلاتتان را حل كنيد و براي متوقف كردن مشكلات با يكديگر به بحث مي پردازيد تا بهترين راه حل را براي مشكلتان پيدا كنيد.

راه حل اختلافات و دعواي زن و شوهر چيست؟
مهم ترين مواردي كه زوج ها درباره آن ها با يكديگر به جر و بحث مي پردازند چيست؟

در اين مقاله ۵ موضوع را مورد بررسي قرار مي دهيم كه زوجين بيشتر درباره آن ها بايد يكديگر جر و بحث مي كنند.

بر طبق گفته آلين دي بولتون كه مي گويد : ” من مشتاقانه بر اين موضوع معتقد هستم كه نه تنها آن چه كه بيان مي كنيد عملي مي شود بلكه چگونه بيان شخص بسيار مهم مي باشد، پس موفقيت در بحث ها به شيوه گفتارتان بستگي دارد.”

صميميت :
در بين زوجين ناگفته هاي زيادي وجود دارد به همين دليل اين موضوع را در اولويت قرار داديم تا در مورد آن گفت و گو كنيم.

صميمت در بين زوجين به چه ميزان مي باشد؟ رابطه آن ها در رختخواب چطور است؟ آيا همه چيز آنطور كه دوست دارند بر وفق مراد مي باشد؟

زماني كه زوجين به يكديگر مي رسند براي آن ها بسيار مهم مي باشد تا چيزي كه لازم دارند را در زمان خاص خودش به دست آورند زيرا بعد از آن ديگر براي آن ها ارزشي نخواهد داشت. بر اساس نتايج ثابت شده است كه يكي از عوامل جدايي در زوجين ندانستن مواردي است كه طرف مقابل دوست دارد آن ها را داشته باشد.

به گفته روانشناسان زوجين مي توانند اين مشكلشان را با داشتن ارتباطات باز و تعادل وظايف حل كنند، در اين صورت با خصوصيات يكديگر بيشتر آشنا خواهند شد.

زماني كه زن و شوهر در مورد مسائل با يكديگر صحبت كنند به خوبي مي توانند توضيحات لازم و دقيق در مورد موضوعات مورد نظرشان را بيان كنند، در اين صورت شخص با دانستن اين كه طرف مقابلش چه مي خواهد، بهتر مي توانند نياز هاي او را بشناسد و براي رفع آن تلاش كند در اين حالت يك سازش سالم بين آن ها به وجود خواهد آمد و دو نفر به كمك يكديگر خوش حال خواهند شد.

در رابطه با همسرتان سعي كنيد خصومت و منفي گرايي را از خودتان دور كنيد و به دنبال يادگيري برخورد درست با همسرتان باشيد و نكات مثبت را در ارتباطتان در نظر بگيريد.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-قوانين و علل دعواي زن و شوهر و راه حل هاي موثر بعد از دعواي زوجين


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ ] [ ۰۱:۰۹:۱۶ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

هفت مراحل مختلف زندگي زناشويي چيست؟

اگر در مورد مراحل مختلف زندگي زناشويي آگاهي هاي لازم را داشته باشيم مي توانيم به خوبي و با انجام رفتارهاي صحيح زندگي مشترك خود را بهبود بخشيم و در جهت تقويت گام برداريم.

ازدواج و وارد شدن به زندگي مشترك دست خوش تغييرات زيادي قرار مي گيرد و ما مي توانيم براي ازدواج تقسيمات مختلفي را انجام دهيم.

در اين مقاله مراحل مختلف زندگي زناشويي و يكي از اين تقسيمات را مورد بررسي قرار مي دهيم و در مورد آن مطالبي را بيان مي كنيم.

بر اساس نظر روانشناس براي اينكه زندگي مشترك پايدار و بادوامي داشته باشيد بايد چندين مرحله را پشت سر بگذاريد كه مدت زماني كه براي هر مرحله صرف مي شود در زوجين متفاوت مي باشد و براي هيچ زوجي يكسان نخواهد بود.

مراحل مختلف زندگي زناشويي
اين مراحل در زير بيان مي شوند و عبارت اند از :

مرحله عاشقانه :
بر اساس مطالعات انجام شده و نظر مشاوران اصل وجود انسان حركت به سوي كمال مي باشد تا اينكه انسان رشد كند و در زندگي خود پيشرفت هاي لازم را كسب كند.

يكي از عميق ترين شكل ارتباطي كه بين زن و مرد به وجود مي آيد عشق واقعي مي باشد كه بر اساس نظر اشترنبرگ به سه جز اصلي به نام صميميت، تعهد و هوس تقسيم مي شود.

هوس يكي از هيجان انگيزترين و دلپذيرترين جز عشق مي باشد كه باعث مي شود تغييرات بيوشيميايي در مغز به وجود آيد. هوس در عشق خود را به صورت شور و اشتياق در ديدن، همراهي كردن و صحبت كردن نشان مي دهد و در نهايت منجر به برقراري رابطه جنسي مي شود.

وقتي هوس در عشق و عاشقي به وجود آيد فرد عاشق نقاط منفي طرف مقابل را با چشم خود به درستي نمي بيند زيرا هيجان رابطه بسيار زياد مي باشد.

هوس در رابطه
حالت هوس در يك رابطه بر اساس ويژگي هاي شخصيتي، ارتباط دوران كودكي و نوجواني با والدين، باورها و چهارچوب فكري افراد خود را نشان مي دهد و ميزان تداوم آن ممكن است چند هفته و حتي دو سال به طول انجامد و تداوم داشته باشد.

جزء ديگر عشق، صميميت نام دارد كه باعث مي شود ويژگي هاي زير در فرد به وجود آيد.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-هفت مراحل مختلف زندگي زناشويي چيست؟


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ ] [ ۰۹:۳۹:۱۳ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

كارهايي كه در دعواي خانوادگي بايد انجام دهيم

۱٫در هنگام دعواي خانوادگي احترام خود را حفظ كنيد
هيچ وقت لازم نيست كه بيش از اندازه با خانواده همسرتان احساس صميميت كنيد، زيرا اختلاف نظر در بين همه افراد وجود دارد و شما حتي با دوست صميمي تان گاهي اوقات به مشكل مي خوريد و با يكديگر دعوا و مشاجره مي كنيد.

در مورد خانواده همسر هم به دليل اختلاف نظر ها و تفاوت هاي فرهنگي و سنتي جر و بحث و مشاجره هايي به وجود مي آيد كه صميميت بين افراد هم نمي تواند مانع اين اختلافات شود.

سعي كنيد با خانواده همسرتان متعادل بر خورد كنيد و در كنار داشتن برخوردي گرم و همدلانه بيش از اندازه با آن ها صميمي نشويد و تماس ها و رفت و آمد هاي زياد و وقت بي وقت با آن ها نداشته باشيد تا اختلاف نظر ها و جر و بحث هاي شما به حداقل برسد و هم چنين شما احترام خود را حفظ كنيد.

در صورتي كه صميميت شما با آن ها بيش از اندازه شود آن ها به خودشان اجازه مي دهند تا در زندگي شما دخالت كرده و ابراز نظر و عقيده كنند در اين صورت ممكن است شما احساس خوشايندي نسبت به اين موضوع نداشته باشيد و از دخالت آن ها خوشتان نيايد.

۲٫ در هنگام دعواي خانوادگي نظرات آن ها را بشنويد و فورا با آن مخالفت نكنيد
گاهي اوقات افراد به خاطر اين كه مانع از دخالت هاي خانواده همسرشان شوند نسبت به كوچك ترين نظرات آن ها عكس و العمل نشان مي دهند و به قول امروزي ها مي خواهند طرف را سر جايش بنشانند در حالي كه ممكن است نظرات آن ها از روي دلسوزي، بدون غرض و دوستانه باشد.

افراد قبل از نشان دادن هر گونه واكنشي نسبت به نظرات خانواده همسر بايد به خوبي به صحبت هاي آن ها گوش دهد و نظرات آن ها را سبك سنگين كند و بدون توجه به اين كه نظر به نفع يا ضررش مي باشد با گفتن جمله” باشد به آن فكر مي كنم” به بحث پايان دهد، و بعد از غياب طرف هر طور كه خودش مي خواهد و به نفعش مي باشد بهترين تصميم را بگيرد.

اگر فرد در همان لحظه واكنش سريع انجام دهد نه تنها رفتاري غير محترمانه داشته است بلكه اختلاف و مشاجره در خانواده بيشتر مي شود.

۳٫ در هنگام دعواي خانوادگي و در حضور خانواده همسر براي شوهرتان قدرت نمايي نكنيد
يكي از خط قرمزها و نقطه ضعف هاي خانواده همسر، قدرت نمايي و كنترل عروس بر فرزندشان مي باشد، آن ها دوست ندارند كه عروس شان در خانه امر و نهي كند، رييس بازي در بياورد و فرزندشان مطيع حرف همسرش باشد.

از طرف ديگر بسياري از زنان فكر مي كنند كه بايد به خانواده شوهر نشان دهند كه رئيس و مدير خانه چه كسي مي باشد و به همين دليل جلوي خانواده نسبت به شوهر امر و نهي مي كند و اختلاف هاي بسياري را در ميان خانواده ايجاد مي كند.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-كارهايي كه در دعواي خانوادگي بايد انجام دهيم


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ ] [ ۰۸:۴۳:۵۵ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

پنج مسائل فرزندان در خانواده هاي طلاق چيست؟

در زمينه طلاق و فرزندان تحقيقات بسياري انجام شده است كه در اين مقاله در مورد عوامل طلاق و پيامدهاي آن مطالبي را ذكر مي كنيم.

خانواده هاي طلاق – هيجان ها و تجربه هاي ذهني:
فرزنداني كه در خانواده طلاق هستند به خاطر شرايطي كه براي آنها به وجود آمده است نوعي خشم و نفرت نسبت به عواملي كه باعث اين اتفاق شده است در آن ها به وجود آمده است.

بيشتر خشم و نفرت آن ها به خاطر والد غالب و افراد و اطرافياني است كه در اين جدايي موثر بوده اند.

بر اساس نظر مشاوران خشم يك نوع هيجان قوي و نيرومند در انسان است و زماني در فرد به وجود مي آيد كه شخص احساس كند به نيازها و خواسته ها و اهدافش نرسيده است و به خاطر فرد و افرادي مشكلاتي در راه رسيدن به اهدافش به وجود آمده است.

فرد هنگامي با قضيه طلاق رو به رو مي شود بسيار آشفته مي شود و نوعي احساس خشم و از دست دادن را تجربه مي كنند و چون در اين زمان والدين، فرزند را تنها مي گذرانند و نسبت به او رفتاري خودخواهانه دارند و حمايت والدين از فرزند كم مي شود در اين هنگام فرزند نسبت به والدين خشمگين و ناراحت مي شود.

بر اساس نظر مشاوران فرزندان هنگامي كه طلاق و جدايي والدينشان را مي بينند نوعي ترس از رها شدن و تنها شدن در آن ها به وجود مي آيد و آن ها حس مي كنند كسي آن ها را دوست ندارد و بيشتر دغدغه هاي ذهني فرد درمورد آينده و رويدادهاي بعدي او خواهد بود.

علاوه بر دغدغه هاي ذهني مسائل ديگري مانند غم و اندوه و طرد شدن و ترس از تكرار فقدان در اين افراد به وجود خواهد آمد و آن ها دچار ترس و اضطراب از دست دادن خواهند شد.

نشانه هايي كه وقوع طلاق را خبر مي دهند
نشانه هايي كه وقوع طلاق را خبر مي دهند
تجربه هاي محيطي:
نوجوانان بسيار به امنيت عاطفي و هيجاني نيازمند مي باشند، امنيت عاطفي و هيجاني شامل مفاهيمي مانند امنيت، همدلي، پذيرش ديگران مي باشد.

نوجوانان براي زندگي به محيطي امن و با آرامش نيازمند هستند اما در بسياري موارد، خانواده ها نمي توانند محيطي امن را براي فرزندان خود فراهم كنند و عوامل مانند طلاق و تعارض محيط خانه را بي ثبات و ناآرام مي كند و مشكلاتي بين والدين و نوجوان به وجود مي آيد.

بسياري از والديني كه طلاق مي گيرند بعد از آن در مورد مسائل منفي مانند مشكلات طلاق، مسائل مالي ، دلايل جدايي، آشفتگي هاي شخصي، اطلاعات منفي و نامطلوب در مورد همسر سابق، با فرزند خود صحبت مي كنند در حالي كه كودك نمي تواند اين مسائل را به خوبي درك كند و براي او آسيب زا خواهد بود و به روحيه او تاثير مي گذارد.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-پنج مسائل فرزندان در خانواده هاي طلاق چيست؟


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ ] [ ۰۳:۵۳:۰۶ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

مادر شوهر خود را بشناسيد و رام كنيد

ارتباط مناسب با مادر شوهر
مادران همسران، نقش مهمي در زندگي زوج ها دارند، اگر مي خواهيم رابطه بهتري با مادر همسرمان داشته باشيم بايد بتوانيم تفاوت ها را ببينيم در اين مقاله با انواع مادر شوهر آشنا خواهيد شد آيا مادر همسر شما در اين ليست جاي مي گيرد؟ اگر نه، مادر همسر شما چه ويژگي هايي دارد؟

نكته هايي براي ارتباط بهتر با مادر شوهر
مادران همسر نقش بسيار مهمي در زندگي زوجين دارند به همين دليل لازم است آن ها را بيشتر شناخت و در مورد آن ها بيشتر صحبت كرد تا بتوان با ويژگي هاي آن ها آشنا شد و ارتباط بهتري با او برقرار كرد.

به خصوص زماني كه در مورد يادگيري مهارت هاي ارتباطي و مهارت هاي زندگي حرف مي زنيم و مي خواهيم زندگي با كيفيتي داشته باشيم حتما بايد در مورد نقش پر رنگ مادران همسر در زندگي اطلاعاتي كسب كنيم و آن ها را مورد بررسي قرار دهيم.

قدم اول اين است كه با ويژگي ها و شخصيت هاي مادر همسر آشنا شويم زيرا هر كدام ويژگي خاص خودشان را دارند و نمي توانيم با عنوان مادر شوهر و مادر زن همه را در يك دسته قرار دهيم، اگر مي خواهيم ارتباط بهتري با مادر همسر بر قرار كنيم بايد تفاوت هاي آن ها ببينيم و آن ها را بپذيريم.

در اين مقاله با انواع مادر شوهر آشنا شويد.

مادر شوهر هميشه ناراضي
احتمال دارد مادر شوهر شما شخصيتي ايده آل گرا داشته باشد و به طور مداوم از كار شما ايراد بگيرد در اين صورت شما مطمئن باشيد كه رفتار او فقط نمود ظاهري دارد و به خاطر اضطراب دروني مي باشد پس بهتر است با او وارد جر و بحث نشويد.

در اين هنگام جمله طلايي در پاسخ به حرف هاي مادر همسرتان مي تواند اين باشد : « من شما را مثل مادرم دوست دارم و سعي مي كنم به اندازه توانايي ام براي شما كار كنم .»

مادر شوهر خود خواه
مادر شوهري كه شخصيت او خود خواه است در مورد همه چيز نظر مي دهد او در مورد امور مالي گرفته تا رفتار با ديگران و شيوه نظافت منزل و تربيت فرزندان نظرات خودش را بيان مي كند. سياستي كه در مقابل مادر همسر پر توقع و مغرور بايد داشته باشيد اين است كه سعي نكنيد از خودتان دفاع كنيد بلكه بايد نسبت به حرف هايش بي توجه باشيد و آن ها را ناديده بگيريد.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-مادر شوهر خود را بشناسيد و رام كنيد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ] [ ۰۸:۱۵:۵۳ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
قالب وبلاگ
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : ---
دیروز : ---
افراد آنلاین : ---
همه : ---
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

خرید فالوور و لایک

لینک ساز ، سامانه خرید و فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد   / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ / خرید گوشی شیائومی / بروز کالا / قیمت یاب / قیمت تلویزیون / قیمت گوشی آیفون  / چگونه جذب خود کنیم  /سایت ایرونی  / بازی اندروید  / چت روم / خدمات گرافیک آریا گستر