moshaverrkhob
moshaverrkhob

نوروفيدبك و بيوفيدبك يكي از راهكاري هاي نوين در علم روانشناسي براي درمان و بهبود كودكان مبتلا به اختلال يادگيري است.

هر اختلالي كه در آن موفقيت تحصيلي فرد با توجه به سن و وضعيت هوشي اش و يا با توجه به آزمون ها و معيار هاي خواندن و نوشتن را دچار اختلال نمايد اختلال يادگيري نام دارد. اختلال يادگيري مربوط به كساني است كه در درس ها و زندگي تحصيلي خود شكست هاي فراواني متحمل مي شوند حال آنكه اين كودكان در دسته كودكان استثنايي نيز قرار نمي گيرند و داراي هوش مناسب و متعادلي نيز هستند. اختلال يادگيري در سنين كودكي و در دوران دبستان بسيار شايع است. كودكان مبتلا به اختلال يادگيري با وجود داشتن هوش و اي كيو نرمال و عدم داشتن هر گونه نقص حسي در يادگيري دچار مشكل هستند. اختلالات يادگيري شامل مواردي از قبيل نقص و عدم توانايي در شناخت مناسب واژه ها، خواند كند و نادرست، مشكل در درك رياضي و موارد محاسباتي نظير آن مانند جدول ضرب و نيز مشكلاتي در خواندن نوشتن و درس هايي مانند املاء و انشاء و يادگيري و نوشتن لغات و جملات مي شود. در درمان اختلال يادگيري، روش نوروفيدبك تحول بزرگي به وجود آورده است به طوري كه در درمان اختلال يادگيري روش نوروفيدبك به تنهايي كافي بوده و نيزي به استفاده از هيچ گونه دارو و يا مكمل و يا هر گونه روش بهبود ديگري در كنار آن وجود ندارد. در روش نوروفيدبك معمولا كودك مبتلا به اختلال يادگيري بايستي يك دوره در ماني را كامل كرده و پس از كامل كردن اين دوره درماني شخص تا حد مناسبي بهبود خواهد يافت. تاثير روش نوروفيدبك و بيوفيدبك در درمان كودكان و افراد مبتلا به اختلال يادگيري در بسياري از پژوهش هاي نوين در حوزه تخصصي پزشكي، روانپزشكي و روانشناسي اثبات شده است.

 

منبع: مركز مشاوره ستاره ايرانيان-نوروفيدبك و اختلال يادگيري


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۶ آبان ۱۳۹۹ ] [ ۰۷:۵۰:۰۱ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

بيوفيدبك يك روش و تكميل كننده و جايگزين شدن براي دارو درماني مي باشد.

كه در آن شما ياد مي گيريد رويكردهاي بدن مانند ضربان قلب را با كمك ذهنتان مديريت كنيد.

روش كار بيوفيدبك
در بيو فيدبك شما به حسگرهاي الكترونيكي اتصال پيدا خواهيد كرد .

كه به شما ياري مي‌دهد اطلاعاتي در رابطه با بدن خود كسب كنيد و به اندازه گرفتن آن بپردازيد.

حسگرها شما ياد مي دهند كه :

به چه صورت تحولات ظريف و به صورت ماهرانه در بدن خود .
آرام كردن برخي از ماهيچه ها را به انجام دادن آن بپردازيد .
و به آن چيزي كه مايل مي باشيد ، به طور مثال كم شدن درد برسيد.

در واقع اين روش به شرايط سلامت و رويكرد فيزيكي كمك ميكند.
و به شما قدرت استفاده كردن از تفكرات را براي كنترل كردن بدن خواهد داد.
آرميدگي با بيوفيدبك
اغلب به عنوان يك روش آرميدگي به كار خواهد رفت.

كه برخي اوقات آموزش بيوفيدبك ناميده مي شود.

براي ياري رساندن به معالجه هاي بسياري از مسئله هاي جسمي و همين طور ذهني به كار مي رود.

منبع: مركز مشاوره ستاره ايرانيان-بيوفيدبك


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۶ آبان ۱۳۹۹ ] [ ۱۱:۴۴:۱۵ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

درمان بيوفيدبك يبوست يك روش نوين در درمان اين اختلال است.

بدن نياز دارد كه دفع منظمي را به طور غريزي داشته باشد تا بتواند نيروي تازه اي بگيرد و حالت طبيعي داشته باشد، در صورتي كه بعضي افراد با اين حالت دفع طبيعي مشكل دارند و دچار يبوست مي شوند.

يبوست يكي از بيماري هاي شايع در عصر حاضر است و به حالتي اطلاق مي شود كه در آن دفع مدفوع، سخت، ناكامل يا با تعداد كم ( كمتر از 3 بار در هفته) است.

هر قدر حركات روده ي بزرگ، كندتر باشد، سلولهاي روده فرصت بيشتري خواهند داشت تا آب بيشتري از مواد دفعي بازجذب كره و به اين ترتيب مدفوع خشك تر و سخت تر خواهد شد.

درمان يبوست با بيوفيدبك چگونه است؟
يك تيم از دانشگاه آيوا كشف كرد كه بيوفيدبك، نتايج موثري را در درمان يبوست مزمن از خود نشان داده است و اين روش مي تواند به طور موفقيت آميز بر ماهيچه هايي كه باعث يبوست مزمن مي شوند، كنترل پيدا كند.

طبق گفته نويسنده اصلي اين مطالعه، نتايج نشان مي دهد كه در حدود ۸۰ درصد از بيماران تحت درمان قرار گرفته شده از طريق بيوفيدبك، بهبود حركت روده مشاهده شده است.

اين موضوع، كه بيماران مبتلا به يبوست، چه با يبوست مزمن و يا با سندروم روده تحريك پذير، احتمالا از اثرات مفيد بيوفيدبك بهره مند خواهند شد، در سال ۲۰۱۴ توسط محققين مورد حمايت قرار گرفت.

معمولا درمان بيوفيدبك يبوست شامل: توانبخشي عضلاني است كه در دفع مدفوع و تخليه ي روده ي بزرگ دخالت دارد.

معمولا زماني كه افراد به دارو درماني پاسخ نمي دهند و راه هاي ديگر را نيز امتحان كردند و پاسخي نگرفته اند از بيوفيدبك براي درمان يبوست هاي مزمن استفاده مي كنند.

در اين روش از تمرينات پيشرفته روده و كف لگن استفاده مي شود بنابراين عارضه ي پزشكي خاصي ندارد .

در اين روش درماني بيمار در روند درمان نقش فعال و موثر دارد و بر خلاف بسياري از روش هاي ديگر مثل دارو درماني كه ممكن است اثرات درمان بعد از مدتي از بين برود، اثرات آن پايدار است و با آموزشهاي داده شده و ادامه تمرينات در منزل بيمار نياز به مراجعه ي مجدد ندارد.

حال در ادامه به صورت مفصل و اختصاصي به توضيح يبوست، دلايل آن و روش درماني بيوفيدبك و بكارگيري آن در درمان يبوست مي پردازيم.

بسياري از مردم در دوره اي از زندگي خود، يبوست را تجربه كرده اند اما يبوست بي امان و مداوم، بين 12 تا 19 درصد از مردم را درگير كرده است كه به آن يبوست مزمن مي گويند.

منبع: مركز مشاوره ستاره ايرانيان-درمان بيوفيدبك يبوست | روش درماني بدون عوارض


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۴ آبان ۱۳۹۹ ] [ ۰۶:۲۳:۳۵ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

درمان ميگرن با بيوفيدبك يك روش بدون عوارض و بدون دارو سردرد را درمان كنيد. بررسي نقش بيوفيدبك در درمان ميگرن چيست؟

درمان ميگرن با بيوفيدبك
يك تكنيك مي تواند به شما كمك كند كنترل بيشتري روي عملكردهاي معمولاً غير ارادي همچون راه رفتن، صحبت كردن و غيره داشته باشيد.

روش درماني بيوفيدبك براي پيشگيري يا معالجه بيماري از جمله سردردهاي ميگرني، درد مزمن، بي اختياري و فشار خون بالا استفاده مي شود.

ايده بيوفيدبك اين است كه با استفاده از قدرت ذهن خود و آگاهي از اتفاقات درون بدن، مي توانيد كنترل بيشتري بر سلامت خود بدست آوريد. به همين دليل درمان ميگرن با بيوفيدبك مورد توجه قرار گرفته است.

درمان ميگرن با بيوفيدبك

چگونه بيوفيدبك درماني كار مي كند؟
محققان مي دانند كه بيوفيدبك باعث آرامش مي شود و اين مي تواند به كاهش تعدادي از شرايط مرتبط با استرس كمك كند. اما در جلسه درمان ميگرن با بيوفيدبك چه اتفاقاتي مي افتد؟

در طي يك جلسه بيوفيدبك، الكترودها به پوست شما وصل مي شوند.
از سنسورهاي انگشت نيز مي توان استفاده كرد.
اين الكترودها يا سنسورها سيگنال هايي را به مانيتور ارسال مي كنند، كه صدا، فلاش نور يا تصويري را نشان مي دهد كه نشان دهنده ضربان قلب و تنفس، فشار خون، دماي پوست، تعريق يا فعاليت عضلات است.
هنگامي كه تحت استرس هستيد، اين عملكردها تغيير مي كنند.
ضربان قلب شما سرعت مي يابد، عضلات سفت مي شوند.
فشار خون شما بالا مي رود، شما شروع به عرق كردن مي كنيد و تنفس شما تسريع مي يابد.
شما مي توانيد اين واكنش هاي استرس را همانطور كه در مانيتور اتفاق مي افتد مشاهده كنيد ، و در هنگام تلاش براي متوقف كردن آنها بازخورد فوري دريافت كنيد.
جلسات بيوفيدبك به طور معمول در مطب درماني انجام مي شود، اما برنامه هاي رايانه اي وجود دارند كه سنسور بيوفيدبك را به رايانه شخصي شما متصل مي كنند.

منبع: مركز مشاوره ستاره ايرانيان-بيوفيدبك در درمان ميگرن | درمان ميگرن با بيوفيدبك


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: بيوفيدبك، درمان ميگرن، ميگرن،
موضوع:
[ ۳ آبان ۱۳۹۹ ] [ ۰۴:۳۶:۲۷ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

اگر فرزند نوجوان داشته باشيد، فكر اين كه او مواد مخدر مصرف كند، موجي از احساسات شديد و آزار دهنده را در وجود شما بر مي انگيزد، خشم، ترس، نااميدي، و احساس بي پناهي تنها برخي از اين احساسات هستند.

مشكل اينجاست كه، در موقعيتي با چنين آشوب روحي ناشي از كشف احتمال اينكه در حال زندگي با فردي معتاد هستيد، بايد بتوانيد مشخص كنيد كه آيا واقعا نوجوان شما مواد مصرف مي كند يا اينكه شما زيادي منفي باف هستيد. بستن درها، تغييرات مداوم در روحيه، يا پنهان كاري مي توانند صرفا رفتارهاي معمول يك نوجوان براي دفاع از حريم خصوصي خود باشند، ولي همچنين مي توانند نشانه هايي باشند از مسئله اي ناگوار. اما چگونه حقيقت را دريابيم؟

جواب ساده اي براي اين سوال وجود ندارد، اما راه هايي وجود دارند تا بتوانيد مشخص كنيد كه آيا فرزند شما مواد مصرف مي كند.

 

بايد از او بپرسيد
مستقيم ترين راه براي خلاص شدن از نگراني ها اين است كه از فرزند خود مستقيما بپرسيد. اين بهترين قدم ابتدايي است اگر نگران مصرف مواد مخدر توسط فرزند خود هستيد. اما پيش از آنكه اين كار را انجام دهيد، بايد به مسائل زير توجه داشته باشيد:

بايد دلايل روشن و منطقي براي اينكه چرا فكر مي كنيد نوجوان مواد مصرف مي كند، داشته باشيد. نمونه هاي مشخصي داشته باشيد كه بتوانيد به آنها استناد كنيد.
براي پيامد هاي احتمالي آماده باشيد، اگر قبول كردند كه مواد مصرف مي كنند، چه خواهيد كرد و چه خواهيد گفت؟ اگر خشمگين و احساساتي شدند چه خواهيد كرد؟
چگونه اين مسئله را به آنها انتقال خواهيد داد كه بيشتر نگران او هستيد و مي خواهيد به او كمك كنيد تا اينكه او را تنبيه و مجازات كنيد؟
اگر نمي دانيد چگونه مسئله را با فرزند خود مطرح كنيد، پرسيدن اين كه مصرف مواد مخدر چقدر در مدرسه شايع شده است مي تواند شروع خوبي باشد، يا اين كه نظر دوستان او در باره ي مصرف مواد مخدر والكل چيست؟ نوجوانان بيشتر مايل هستند درباره ي ديگران صحبت كنند تا خودشان. اين گفت وگو به شما نگرشي از گرايش هاي و عادات دوستان و همسالان فرزند شما خواهد داد و همچنين ديدي بهتر از زمينه ي فكري خود او پيدا خواهيد كرد.

 

اگر احساس كرديد بحث زيادي كشدار شده و چيز بيشتري متوجه نمي شويد، مي توانيد گفت و گو را با پرسيدن اين كه آيا آنها تابحال در حظور او الكل يا مواد مخدر مصرف كرده اند، و سپس بررسي كنيد كه آيا كسي به او مصرف مواد مخدر را پيشنهاد داده است يا خير. اگر پاسخ او مثبت بود، شما مي توانيد بپرسيد كه آيا امتحان كرده اند، و اين كه آيا بيشتر از يك بار اتفاق افتاده است و سوالاتي از اين دست را بپرسيد. پس شما نقطه ي اتكايي براي مطرح كردن نگراني بزرگتر خود در مورد احتمال مصرف مداوم او و مشكل احتمالي داريد.

منبع: مركز مشاوره ستاره ايرانيان-من فكر مي كنم فرزند نوجوانم مواد مخدر مصرف مي كند


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲ آبان ۱۳۹۹ ] [ ۰۶:۰۲:۰۱ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

بهترين راه دور شدن از اعتياد:دور شدن از ترياك در خانه از جمله مواردي مي باشد

كه بيشتر اشخاص به آن توجه مي كنند.بهترين راه دور شدن از اعتياد در خانه با راهنمايي مشاوران آموزش

ببينيد و از گرفتار شدن اعتياد خلاص شويد.

 

شناختن بهترين راه دوري از ترك اعتياد در خانه
براي دوري از اعتياد در خانه و تهيه داروهايي كه به آن ربط دارد ، بدون احتياج به بيمار شدن ممكن

مي باشد. ولي هيچ موقع بدون اطلاع از داروهاي دوري از اعتياد را تهيه نكنيد و به طور بيهوده به دوري از

ترك اعتياد قدم بر نداريد.

ترياك يك مواد مخدر گياهي مي باشد كه جزو مخدرهايي است كه تاثير كمي گذارد. به همين دليل

افراد جامعه اعتقاد بر اين دارند كه به راحتي ترياك را بدون راهنمايي با پزشك و مشاوره در خانه و با

خود درماني كنار بگذارند.

دوري از اعتياد به مواد مخدر
دوري از ترياك نسبت به ديگر مواد مخدر راحت تر مي باشد ولي نبايد شيوه هاي به دور از اصول را

در پيش گرفت.

متاسفانه بعضي از افراد راهنمايي خواستن از روانشناسان و دكترها را غير ضروري مي دانند در صورتيكه

مشاوره براي دور از اعتياد ضرورت دارد.

منبع: مركز مشاوره ستاره ايرانيان-بهترين راه دور شدن از اعتياد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲ آبان ۱۳۹۹ ] [ ۰۵:۰۷:۲۴ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

علت اعتياد چيست؟:عامل زيادي با همكاري يكديگر منجر به روي آوردن به اعتياد در يك شخص مي شود.

*اگر روي آوردن اعتياد را در فرزند خود حس كرديم بايد چه روشي را انجام دهيد؟
*عوامل اصلي روي آوردن به اعتياد در ميان جوانان چه مي باشد؟
*به چه صورت بايد با يك شخص معتاد رفتار كرد؟
روي آوردن به اعتياد
اكثر خانواده هايي كه يك بيمار معتاد را دارا مي باشند در هر ساعت در روز با مسئله هاي متفاوتي

گرفتار مي باشند.

بيماري كه به شيشه اعتياد دارد امكان دارد عصباني شود ، و والدين يا همسر خود را مورد تهديد قرار

مي دهند.

بيمار معتاد بعد از ترك احتياج به روحيات بهتر و هزاران مسئله ديگر دارد.

يك مشاوره خوب حتي به صورت تلفني مي تواند براي آنها راهنمايي دهنده باشد.

*آيا معتادهايي كه به شيشه گرايش دارند ، خودشان مي فهمند به توهم دچار شده اند؟

*شوهرم به ترياك معتاد مي باشد اما مدتي مي باشد كه به او مشكوكم ، تصور مي كنم كه به هرويين

هم گرايش دارد. ولي خود او انكار مي كند ، به چه صورت مي توانم آگاه شوم؟

منبع: مركز مشاوره ستاره ايرانيان-علت اعتياد چيست؟


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱ آبان ۱۳۹۹ ] [ ۰۸:۴۴:۵۱ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

“چه اقداماتي موجب ارتباط سالم مي شود؟” ممكن است يافتن راز لذت بردن از شام، كارت پستال هاي دستي و ارتباط جنسي شهواني چالش انگيز باشد. در اين مقاله 15عادت براي سلامت زوج ها را به شما ارائه مي دهيم.
1.انتظار پس دادن هيچ چيزي را نداشته باشيد.
شما ابراز دلسوزي، همدلي و احترام متقابل مي كنيد. در رابطه هاي ناسالم، فرد با هر رفتاري انتظار جبران از طرف مقابل دارد. از تفكر داد و ستد گرايانه پرهيز كنيد.
2.همسرتان را به خاطر خودش دوست داشته باشيد نه به دليل ظرفيت هايش
در يك رابطه سالم شما همسرتان را به خاطر بودن در كنارتان، دوست داريد و

سعي مي كنيد بيشتر در مورد همسرتان، آرزوها و روياهاش بدانيد. در يك رابطه ناسالم شما سعي داريد تا همسرتان را به آنچه شما مي خواهيد تغيير دهيد يا شما او را به خاطر فردي كه يك روز خواهد شد دوست داريد.


3.بهتر است ارتباطتان در يك جاي امن باشد.
يك رابطه سالم دنيايي خصوصي را خلق مي كند كه در آن زوجين خودشان را در اختيار يكديگر قرار مي دهند. در آن مكان، تجارب و شناخت عميق يكديگر به صورت متقابل حاصل مي شود. اما، در يك رابطه ناسالم، نقاط ضعف، جزييات رابطه جنسي و رازهايتان با ديگران اشتراك گذاشته مي شود و يا به يك سند مُهر شده براي شوخي در جمع تبديل مي شود.
4.دعواهاي بين زن و مرد براي اصلاح است نه براي بردن.
دعوا نشانه آسيب زدن نيست، بلكه آن مي تواند به عنوان ابزاري براي درك سازنده محسوب شود. به اشتراك گذاشتن عاشقانه نيازها، خود را وارد بحث كردن و يافتن راه حل ها ابزاري قوي در ايجاد صميميت و ارتباط هستند. در يك رابطه سالم، دعوا به معناي وجود تلاش واقعي هر دو طرف براي ديدن نقطه نظرات يكديگر و درك احساسات متقابل و اقدام در جهت حل منصفانه تعارض است. در مقابل، در يك رابطه ناسالم؛ دعوا ابزاري و فرصتي مهم براي تلافي كردن است.
براي مطالعه مطالب بيشتر در زمينه ارتباط سالم بيشتر بخوانيد:
راهنماي در جهت كم شدن مشكلات خانوادگي
5. بايكديگر رابطه مشترك تري داشته باشيد نه رقابت و چشم و هم‌چشمي.
در رابطه هاي سالم، هر دو نفر يك ديد مشترك بوده و داراي يك هدف براي آينده مي باشند. اعمال و فعاليت هاي مورد نظر براي حمايت از يكديگر در رسيدن به اهداف تعيين مي شوند و هر برنده به عنوان برنده تيم يا گروه تلقي مي شود. در ارتباط ناسالم، نوعي رقابت براي شكست ديگري حاكم است. آن (رابطه) پر از منفعت شخصي و درخواست هايي مي شود كه شخص مجبور است رؤياهايش را فداي آنها كند تا اينكه به آنها برسد.

منبع: مركز مشاوره ستاره ايرانيان-۱۵ عادت رفتاري در زوجين با ارتباط سالم


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۹ مهر ۱۳۹۹ ] [ ۰۹:۰۵:۱۷ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

ازدواج را مانند يك مقصد مي بينيد يا يك سفر؟ اگر ازدواج را به عنوان يك سفر مي نگريد، شما به احتمال زياد و بي نهايت در زندگي كامياب مي شويد. كساني كه ازدواج را به عنوان مقصد مي بينند احتمال بيشتري وجود دارد كه دچار پريشاني شوند. زماني كه گرمي و محبت در زندگي كم رنگ مي شود افراد تعجب مي كنند كه: “چطور من توانسته ام با شخصي ازدواج كنم كه سوهان روح من است و به طرز ازاردهنده اي با من متفاوت است؟!!!”
در واقع اين تفكرات مي توانند به آساني در هر زوجي برجسته شوند. آيا اين برايتان تعجب برانگيز نيست؟


يك متخصص روان شناسي مي گويد: ياد دارم زماني كه مردي را ملاقت كردم كه همسرش فوت كرده بود، شايد حول و حوش هشتادسال داشت، برمي گردد به دوراني كه مجرد بودم و براي فكر كردن به مسائلي مانند اينكه رابطه بايد همواره عالي باشد يا براي تصميمات مربوط به ارزش ادامه دادن و ندادن رابطه، نسبتاً خام بودم. اين مرد زندگي زناشويي طولاني مدت و بسيار خوبي داشت. من از بيان پر حرارت او همانطور كه احساساتش را از زندگي خود و همسر مرحومش توصيف مي كرد، دريافتم:
“گاهي اوقات فكر مي كردم او وحشتناك ترين شخص جهان است؛ سپس گفت: “برخي اوقات نيز فكر مي كردم او شگرف ترين شخص بوده است؛ به قدري كه حس كردم بودن در كنار او خوشبختي و خوش شانسي را به ارمغان مي آورد”
مطالب مرتبط: مشاوره ازدواج، بهترين راه حل
همسران مي توانند آزار دهنده باشند
اين توصيه رابي جوزف ريچارد در مورد نحوه انتخاب شريك مادام العمر زندگي را هرگز فراموش نكنيد. او مي گويد: “افراد آزار دهنده هستند، پس شخصي را پيدا كنيد كه شما را به ندرت مي آزارد و با او ازدواج كنيد! ” اگر ديدتان از ازدواج به عنوان يك سفر است، شما خواهيد فهميد كه همه زوج ها پستي و بلندي هايي را تجربه مي كنند مانند سفر كردن. همواره كار ما ياد گرفتن آن است كه چگونه با زايندگي با چالش هاي رابطه روبرو شويم و همانطور كه مشكلات بيشتر مي شوند آنها را يكي پس از ديگري با رويكردي پيش رونده در راستاي پيشرفت مان به عنوان يك شخص يا همسر پشت سر بگذاريم.

منبع: مركز مشاوره ستاره ايرانيان-دوباره عاشق همسرتان شويد!

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۸ مهر ۱۳۹۹ ] [ ۰۹:۱۴:۵۷ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

ارتباط زناشويي ارتباطي است كه در مقايسه با ساير ارتباطات انساني بي نظير است. چرا كه ديگر ارتباطات انساني يك بعد از حيات را مي‌پوشانند اما ارتباط زناشويي دربرگيرنده ابعاد زيستي، اقتصادي، عاطفي و رواني است. الگوهاي ارتباط زناشويي به الگوهاي دروني شده اي گفته مي‌شود كه هر زوج با خود به روابط زندگي زناشويي مي‌آورد. اين الگوها نشان مي‌دهد كه الگوي تعامل كارآمد بين زن و شوهر چه بايد باشد. از ديد متخصصين روانشناسي الگوهاي مقابله با مشكلات كه زوجين در موقعيت هاي تعارض آميز به كار مي‌برند، الگوهاي ارتباطي زناشويي نام دارد.

مقايسه الگوهاي ارتباطي در دو دسته از ازدواج‌هاي موفق و ناموفق يكي از اهداف مهم پژوهش ها در حوزه مشاوره خانواده و ازدواج است. در اين زمينه پژوهش هاي متعددي انجام گرفته و الگوهاي ارتباط زيادي توسط متخصصين شناسايي شده‌است كه به معرفي برخي از آن ها مي‌پردازيم.

بر اساس يك طبقه بندي كه توسط متخصصين انجام شده است از جمله گاتمن(1993) و فيتزپاتريك(1988) چندين ارتباط بين زوجين نام گذاري شده اند. آن ها با استفاده از ابزار پرسش نامه و مشاهده به وجود دو نوع الگوي ارتباطي كلي در ازدواج پي بردند: زوجيت با ثبات، زوجيت بي ثبات. زوجيت با ثبات شامل زوج هاي سنتي، زوجهاي دو جنسيتي و زوج هاي اجتنابي مي‌شود.

زوج هاي سنتي: با نقش هاي جنسي سنتي يعني مردانه و زنانه انطباق دارند، وظايف زن و مرد كاملا از يكديگر متمايز و مشخص است. اهداف خانوادگي را بر اهداف فردي ترجيح مي‌دهند. داراي برنامه منظم و مشخص روزمره هستند. در منزل در مكاني مشترك زندگي مي‌كنند و هيچ يك اتاق خصوصي متعلق به خود ندارد. حد متوسطي از هيجانات مثبت و منفي را از خود نشان مي‌دهند. از به وجود آمدن تعارض به جز در مسائل مهم اجتناب مي‌كنند. به يكديگر گوش داده و سعي مي‌كنند ابراز همدلي كنند و بعد از پايان هر تعارض آشكارا در پي راضي كردن و متقاعد كردن طرف مقابل هستند. سنتي ها تمايل دارند كه ديدي قراردادي به ازدواج داشته باشند و براي ثبات و اطمينان ارزش بيشتري قائل هستند تا تنوع و خودجوشي. آنها شديدا به هم متكي بوده و اوقات زيادي را با هم به سر مي‌برند. هرچند آن ها قاطعانه عدم توافق بين خود را ابراز نمي‌كنند. اما از تعارض و كشمكش نيز اجتناب نمي‌كنند. در يك ازدواج سنتي تعارض كمتر رخ مي‌دهد چون قدرت و تصميم گيري با توجه به هنجارهاي مرسوم بين آنها تقسيم شده‌است. زوجين سنتي به ميزان زيادي ابرازگر هستند و به راحتي احساسات شادي يا ناكامي‌خويش را ابراز مي‌كنند.

زوج هاي دو جنسيتي(آندروژن): زن و مرد هر دو در قبول نقش هاي جنسي زنانه و مردانه مساوات طلب هستند، يعني وظايف مردانه و زنانه تقسيم نمي‌شود، بلكه هر دو در مواقع مقتضي هر دو نقش را ايفا مي‌كنند. اهداف فردي را بر اهداف خانوادگي ترجيح مي‌دهند. برنامه زندگي منظم و از پيش تعيين شده اي ندارند. در منزل اتاق خصوصي دارند. سطوح بالايي از هيجان هاي مثبت و منفي را از خود نشان مي‌دهند و ترجيح مي‌دهند براي حل مشكلات درگير در مذاكره و بحث طولاني در مورد بسياري از مسائل شوند.

زوج هاي اجتنابي: با نقش هاي جنسي سنتي يعني نقش هاي مردانه و زنانه سازگاري دارند، وظايف مرد و زن كاملا از هم جدا و متمايز هستند. زماني كه تعارضي به وجود مي‌آيد، هر يك نظر خود را بيان مي‌كند و هيچ كدام تلاشي براي متقاعد كردن طرف مقابل و ايجاد تفاهم انجام نمي‌دهند. بحث هاي آنها هيجاني و عاطفي نيست.
بيشتر: دوباره عاشق همسرتان شويد

زوجيت بي ثبات: شامل زوج هاي ناسازگار و زوجهاي آزاد و مستقل مي‌شود.

منبع: مركز مشاوره ستاره ايرانيان-الگوهاي مختلف در ارتباط زناشويي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۸ مهر ۱۳۹۹ ] [ ۰۸:۲۸:۴۸ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
قالب وبلاگ
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : ---
دیروز : ---
افراد آنلاین : ---
همه : ---
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

خرید فالوور و لایک

لینک ساز ، سامانه خرید و فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد   / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ / خرید گوشی شیائومی / بروز کالا / قیمت یاب / قیمت تلویزیون / قیمت گوشی آیفون  / چگونه جذب خود کنیم  /سایت ایرونی  / بازی اندروید  / چت روم / خدمات گرافیک آریا گستر