moshaverrkhob
moshaverrkhob

دگزامفتامين، موارد و عوارض مصرف دگزامفتامين

دگزامفتامين چيست و در چه مواردي مورد استفاده قرار مي گيرد؟ دگزامفتامين همان دكستروآمفتامين است كه نوعي داروي محرك عصبي مي باشد و باعث افزايش فعاليت مغزي مي شود و در مواردي مانند بيش فعالي كودكان و حمله خواب مورد استفاده قرار مي گيرد، اما اين دارو عوارض جسماني و رواني بسياري دارد و مي تواند مشكلات بسياري براي فرد ايجاد كند.

دگزامفتامين با داروهاي ضد افسردگي نيز تداخل ايجاد مي كند و براي كودكان زير ۶ سال، مادران شيرده و افرادي كه سابقه قلبي دارند منع مصرف دارد.

اگر مي خواهيد در مورد اين دارو اطلاعاتي كسب كنيد و قصد مصرف آن را داريد اين مقاله را تا انتها مورد مطالعه قرار دهيد، همچنين مي توانيد از روانشناس كمك بگيريد تا بدون مصرف داروهايي كه عوارض دارند بيش فعالي و حمله خواب را مورد درمان قرار دهيد.

دگزامفتامين چيست؟
دگزامفتامين يا دكستروآمفتامين داروي محرك عصبي مركزي مي باشد اين دارو بر روي اعصاب مغز و انتقال دهنده هاي عصبي مغزي تاثير مي گذارد و تغييراتي در جهت بيش فعالي و كنترل تكانه ايجاد مي كند، اين دارو هم چنين براي درمان ناركولپسي يا همان حمله خواب و اختلال بيش فعالي و نقص توجه مورد استفاده قرار مي گيرد.

ميزان و نحوه مصرف داروي دكستروآمفتامين
ميزان مصرف اين دارو از مقدار بسيار كم شروع شده است و به تدريج تحت نظر پزشك معالج و بر اساس علت بيماري كه مي تواند بيماري بيش فعالي يا ناركولپسي باشد افزايش مي يابد، اين دارو ۳ تا ۴ ساعت بعد از مصرف اثر مي گذارد و روزي ۲ تا ۴ بار تجويز مي گردد.

مصرف دگزامفتامين باعث كاهش وزن و اشتهاي فرد مي شود و به همين دليل بايد دائما قد و وزن كودك چك شود و در زماني كه مشكل براي فرد ايجاد مي كند مصرف دارو بايد قطع شود و دوباره شروع شود.

افرادي كه از داروي دگزامفتامين استفاده مي كنند بايد حتما پزشك خود را از انواع داروهاي ديگري كه مصرف مي كنند مطلع سازند، داروي دگزامفتامين بايد به تدريج و تحت نظر پزشك قطع شود و از قطع شدن ناگهاني آن به شدت خودداري نماييد.

داروي دگزامفتامين، عوارض رواني
دگزامفتامين داراي عوارض جانبي روحي و رواني مي باشد و در صورتي كه بدون تجويز پزشك و به صورت خودسرانه استفاد شود باعث وابستگي شديد جسماني و بروز علائم اعتياد مي شود، در زير نمونه هايي از عوارض جانبي روحي و رواني آن را بيان مي كنيم.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-دگزامفتامين


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ ] [ ۱۲:۳۰:۲۴ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

قرص ميزوپروستول، موارد مصرف، موارد منع مصرف و عوارض

قرص ميزوپروستول را با نام تجاري سايتوتك (Cytotec) مي شناسند و يكي از قرص هايي است كه علاوه بر كاهش خطر ابتلا به زخم معده، براي سقط جنين و ختم حاملگي در سه ماه اول بارداري مورد استفاده قرار مي گيرد.

مصرف اين قرص در مقايسه با اكسي توسين و ساير روش هاي ختم حاملگي هزينه و مدت زمان بستري كمتري دارد بنابراين مي تواند جايگزين مناسبي براي روش هاي مشابه در سه ماه دوم بارداري باشد، اين قرص احتمال دارد عوارضي مانند پارگي رحم، زايمان زودرس و غيره داشته باشد.

به همين دليلاين قرص بايد تحت نظر پزشك مصرف شود و از مصرف خودسرانه آن خودداري شود در ادامه اين مقاله به بررسي و معرفي قرص ميزوپروستول ، موارد مصرف و عوارض آن مي پردازيم.

قرص ميزوپروستول چيست؟
قرص ميزوپروستول معمولا براي افرادي كه تصميم به سقط جنين دارند مورد استفاده قرار مي گيرد و بهترين زمان براي مصرف آن در هفته ۴ تا ۸ بارداري مي باشد، متروپروسيول غير تزريقي معمولا نسبت به داروهاي ديگر سقط جنين عوارض كمتري دارد، بعد از مصرف اين قرص محدوديت غذايي وجود ندارد و فرد بايد آب بسياري بنوشد و از غذاهاي مقوي استفاده كند و بدنش را تقويت كند.

اگر فرد براي سقط جنين از اين قرص استفاده مي كند بايد بعد از سقط مدتي را استراحت كند تا حالش بهبود يابد معمولا در كمتر از ۲۴ ساعت حال فرد خوب مي شود و توصيه مي كنيم فرد قبل از سقط جنين در مورد آسيب ها و تبعات اين قرص آگاهي لازم را به دست آورد.

موارد مصرف قرص ميزوپزوستول
قرص ميزوپروستول علاوه بر ختم بارداري و سقط جنين كاربردهاي ديگري نيز دارد و براي كاهش خطر زخم معده كه به دليل مصرف قرص هاي و داروهاي التهابي غير استروييدي مثل آسپيرين به وجود مي آيد استفاده مي شود.

زماني كه فرد از اين قرص براي سقط جنين استفاده مي كند احتمال دارد بعد از سقط درد شديدي را تجربه كند كه براي كاهش درد بايد از قرص ها و داروهاي مسكن مانند ايبوپروفن استفاده كند.

اگر با مصرف قرص مسكن درد كاهش پيدا نكرد حتما به پزشك مراجعه كنيد و او را در جريان بگذاريد هم چنين بايد اين نكته را در نظر بگيريد كه تست حاملگي بعد از دو هفته از سقط جنين به دليل وجود هورمون هاي بارداري احتمال دارد مثبت شود اما اگر علائم بارداري مانند حساسيت پستان، حالت تهوع و خستگي و غيره را تجربه مي كنيد به پزشك مراجعه كرده تا معاينه شويد و در صورتي كه كه سابقه معده درد داريد قبل از مصرف قرص پزشك را در جريان بگذاريد.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-قرص ميزوپروستول


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ ] [ ۰۱:۳۳:۱۰ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

مصرف الكل در دوران شيردهي، تاثير الكل بر شير مادر

آيا مصرف الكل در دوران شيردهي خطرناك مي باشد؟ آيا مصرف الكل در اين دوران مي تواند پيامد هاي خاصي براي نوزاد داشته باشد؟ اكثرا پزشكان و متخصصان سلامت در مورد مصرف الكل در دوران شيردهي هشدار مي دهند زيرا الكل از طريق شير مادر جذب مي شود و به نوزاد انتقال داده مي شود و مي تواند در روند رشد نوزاد اختلالات بسياري بگذارد، كه اين اختلالات شامل اختلالات شناختي، رفتاري و گوارشي مي باشند.

در اين مقاله در مورد مصرف الكلي در دوران شيردهي و عوارض آن مطالبي بيان شده است و هم چنين مي تواند از مشاوره كودك كمك بگيريد او راهكار هاي مورد نياز و اقدامات پيشگيرانه براي سلامت كودك در اختيار شما قرار مي دهد تا بتوانيد سلامت كودك خود را تضمين نماييد.

تاثيرات مصرف الكل در دوران شيردهي
الكل جز موادي مي باشد كه سوء مصرف آن تاثيرات مخربي بر روي فرد مي گذارد و در صورتي كه فرد در دوران شيردهي از الكل استفاده كند نوزاد نيز درگير تاثيرات مخرب الكل قرار مي گيرد، در ادامه اين مقاله به توضيحات بيشتري در اين باره مي پردازيم.

مصرف الكل در دوران شيردهي، تاثير الكل بر شير مادر
شير مادر مانند خون الكل مصرف شده را به خود جذب مي كند و همان زماني كه نياز است تا الكل از خون خارج شود براي خارج شدن الكل از شير مادر لازم مي باشد، اگر قبل از زمان خارج شدن الكل، كودك از شير مادر تغذيه كند در اين صورت الكل بر روي نوزاد تاثيرات مخربي مي گذارد.

الكل اگر وارد شير مادر شود طعم ناخوشايندي به شير مي بخشد و باعث مي شود تا اختلالاتي در جسم و ذهن كودك به وجود آيد، زمان مصرف الكل شير مادر رقيق مي شود و ماهيچه هايي كه مربوط به خارج شدن شير مي باشند ضعيف شده و ميزان شير توليد شده كاهش مي يابد.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-مصرف الكل در دوران شيردهي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ ] [ ۰۶:۱۹:۲۵ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

علل كودك آزاري، پيشگيري از كودك آزاري

اگر والدين با دلايل و علل كودك آزاري اشنا باشند تا حد زيادي مي توانند نسبت به اين اتفاق پيشگيري هاي لازم را انجام دهند، هر رفتاري كه باعث آزار و اذيت كودك در هر بعد از وجود او اعم از روحي، عاطفي، جسمي، جنسي و غيره شود به عنوان كودك آزاري تعريف مي شود و اين رفتار هاي مي تواند از جانب والدين، نزديكان، معلمان و ساير افراد به وجود آيد.

هم چنين كودك آزاري معمولا به دلايل شرايط خانوادگي، فردي و اجتماعي به وجود مي آيد و عوارض بسيار زيادي براي كودك و خانواده به همراه دارد، در بعضي مواقع شدن فشار بر روي كودك و والدين به قدري زياد مي باشد كه مسائلي مانند خودكشي و قتل را ممكن است به همراه داشته باشد.

در اين مقاله به بررسي موضوعاتي كه باعث كودك آزاري مي شود مي پردازيم تا والدين با به دست آوردن آگاهي هاي لازم بتوانند پيشگيري هاي لازم را انجام دهند.

علل كودك آزاري
عوامل كودك آزاري را مي توان به ۴ دسته تقسيم بندي كرد، والدين با به دست آوردن اطلاعات لازم در اين زمينه مي توانند علاوه بر محافظت از فرزندتان به نكات تربيتي بيشتر اهميت داده و فرزندان را از اين عوامل دور نگه دارند.

اشتباهات كودك
برخورد با اشتباهات كودك
در ادامه اين مقاله به چهار علت اصلي كه باعث كودك آزاري مي شود اشاره مي كنيم.

شرايط خانوادگي
يكي از مهم ترين عوامل كودك آزاري شرايط خانواده مي باشد كه در ابعاد مختلف مي تواند زمينه ساز آسيب هايي بر روي كودكان شود، اين شرايط شامل موارد زير مي باشد.

زماني كه كه در خانواده يكي از والدين حضور نداشته طلاق گرفته يا فوت شده باشد و يا يكي از والدين ازدواج دوم كند كسي حضور ندارد تا از كودك پشتيباني كند و در اين صورت حمايت كافي از كودك صورت نمي گيرد و كودك بيش از هر كودك ديگري در معرض خطرات كودك آزاري قرار مي گيرد، خانواده در اين امر بسيار اهميت دارد و وجود آن باعث امنيت براي كودك مي باشد.
در خانواده هايي كه استرس و اضطراب بر روي والدين و كودك زياد مي باشد احتمال كودك آزاري بسيار زيادي است، زيرا بزرگ تر ها تحت فشار هستند و احتمال دارد بدرفتاري بسياري با كودك شان داشته باشند.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-علل كودك آزاري


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ ] [ ۰۱:۲۶:۵۳ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

خواباندن نوزاد، روش هاي كمكي براي والدين

يكي از بزرگ ترين دغدغه هاي والدين خواباندن نوزاد مي باشد، در واقع زماني كه نوزادي متولد مي شود تغييرات بسيار زيادي در زندگي پدر و مادر ايجاد مي شود يكي از اين تغييرات بي نظمي در ساعات خواب و استراحت والدين مي باشد.

خواب نوزادان ساعت مشخصي ندارد و در بسياري از مواقع نوزادان بدون علت خاصي از خواب بيدار مي شوند و بعضي اوقات ممكن است گرسنه باشند و در طول شب بار ها بيدار شوند، در اين شرايط والدين بايد اصول خواباندن نوزاد را بدانند و در اين زمينه آگاهي لازم را داشته باشد تا خود و نوزادشان خواب راحت تري را تجربه كنند.

در ادامه اين مقاله به بررسي راه هايي براي خواباندن نوزاد مي پردازيم و در صورتي كه نوزادان بي خوابي و يا بدخوابي هاي مداومي داشته باشند مي توانيد با دريافت مشاوره كودك علت آن را بيابيد و آن مسئله را درمان كنيد.

راه هاي صحيح خواباندن نوزاد
نوزادان فرق بين شب و روز را تشخيص نمي دهند و به همين دليل در طول شبانه روز به صورت مكرر و پراكنده به خواب مي روند و زماني كه نوزاد بزرگ تر مي شود چرخه خواب او نظم بهتري پيدا مي كند و در اين مدت براي اين كه كودك خواب بهتر و عميق تري داشته باشد بهتر است روش هاي صحيح خواباندن نوزاد را بدانيد در ادامه مقاله اين راه ها را بيان مي كنيم.

خواباندن نوزاد، استفاده از نور مناسب
نور زياد به طور ناخودآگاه روز و بيدار شدن را براي انسان تداعي مي كند و اين ريشه در سيستم بيولوژيكي انسان دارد و هم چنين نور كم و تاريكي باعث ترشح ملاتونين در بدن مي شود و به اين ترتيب فرد راحت تر به خواب مي رود و خواب عميق تر و با كيفيت تري را تجربه مي كند و نوزاد هم به همين ترتيب با نور كم راحت تر مي تواند به خواب برود و بايد در هنگام خواب به نور مناسب توجه داشته باشيد تا چرخه خواب نوزاد هر چه زودتر تنظيم شود و به راحتي به خواب برود.

اگر نوزاد در طول شب بيدار مي شود چراغ را روشن نكنيد زيرا با روشن شدن چراغ به طور كامل نوزاد بيدار مي شود شما بايد در همان تاريكي او را آرام كنيد تا دوباره به خواب برود.

نكته مهم : نوزاد را در تاريكي محض قرار ندهيد و يك چراغ خواب كوچك با نور كم در اتاق بگذاريد.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-خواباندن نوزاد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ ] [ ۰۹:۴۶:۱۲ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

بوسيدن نوزاد، فوايد و ضررهاي بوسيدن نوزاد

افراد به خصوص والدين بعد از اين نوزادشان به دنيا مي آيد به طور غريزي دوست دارند او را در آغوش بكشند، نوازش كنند و ببوسند، اما براي بسياري از پدر و مادر ها اين سوال به وجود مي آيد كه امكان دارد بوسيدن نوزاد ضررهايي براي او داشته باشد؟ آيا اين كار در فرايند رشد كودك تاثير دارد و به او كمك مي كند؟

متخصصين كودك برقراري رابطه عاطفي صميمانه با نوزاد از طريق اعمالي مانند نوازش كردن، بوسيدن براي رشد هيجاني او لازم و ضروري مي دانند اما با اين بايد نكات بهداشتي رعايت شود تا سلامت نوزاد حفظ شود، در غير اين صورت احتمال دارد مضرات بوسيدن بيشتر از فوايد آن باشد.

اگر به دنبال اطلاعات بيشتري در اين زمينه هستيد بايد به مطالعه اين مقاله بپردازيد تا در مورد فوايد و ضررهاي بوسيدن اطلاعات لازم را به دست آوريد.

بوسيدن نوزاد
بوسيدن يك نوع نوازش لمسي مي باشد و نوزادي كه متولد مي شود آنقدر دوست داشتني مي باش كه اطرافيان تمايل دارند او را ببوسند، به دليل اين كه نوزاد از حساسيت بالايي برخوردار است بايد تاثيرات مثبت و منفي اين نوع نوازش ها را بدانيم.

بوسيدن بر روي جسم و روح نوزاد تاثيرات بسيار عميقي مي گذارد و اين تاثيرات مي تواند موقتي، عميق يا طولاني مدت باشد در ادامه اين مقاله فوايد كوتاه مدت و بلند مدت بوسيدن در ابعاد جسماني و رواني را بيان مي كنيم.

فوايد كوتاه مدت
بوسيدن اگر به صورت لمس كوتاه مدت نوزاد، همراه با در آغوش كشيدن او باشد مي تواند باعث كاهش سطح هورمون استرس كودك شود و زماني كه كودك بعد از بوسيدن ذوق زده مي شود و خنده لحظه اي دارد نشان از احساس شادي و رضايت او مي باشد و در اين حالت دوپامين ( انتقال دهنده عصبي شادي) در بدن نوزاد افزايش مي يابد.

بر اساس تحقيقات پزشكي به اثبات رسيده است كه بوسيدن نوزاد باعث ارتباط عاطفي عميقي با او مي شود كه به تقويت دستگاه ايمني بدن نوزاد كمك مي كند و باعث مي شود بدن وي در برابر بيماري ها مقاوم تر شد و نسبت به نوزاداني كه از چنين امكاني بهره مند نيستند سيستم ايمني قوي تري دارند.

فوايد بلند مدت
بوسيدن در دراز مدت باعث رشد هوش هيجاني نوزاد مي شود، هوش هيجاني به معني درك احساسات و ابراز همدلي با ديگران مي باشد و به صورت اكتسابي به فرد منتقل داده مي شود و وراثت سهم بسيار كمي در اين قضيه دارد.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-بوسيدن نوزاد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ ] [ ۱۲:۰۸:۱۹ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

از خواب پريدن نوزاد، اصلي ترين دلايل از خواب پريدن در نوزادان

در ماه هاي اوليه زندگي نوزاد، از خواب پريدن او بسيار اتفاق مي افتد و والدين را دچار زحمت و بي خوابي مي كند، در بعضي مواقع بيدار شدن كودك از خواب مي تواند طبيعي باشد و گاهي اوقات از وجود مشكل و بيماري جدي در كودك خبر مي دهد.

معمولا مادراني كه تجربه اول بارداري را دارند زماني كه كودك از خواب مي پرد دچار استرس زيادي مي شوند و آن استرس را به كودك منتقل مي كنند.

در اين هنگام رفتار والدين با كودك بسيار تاثير دارد و باعث بهتر و يا بدتر شدن وضعيت فرزندشان مي شود، دلايلي كه باعث از خواب پريدن مي شود زياد است و شامل عوامل جسمي و رواني مي شود با اين حال چند راهكار ساده براي اين موضوع ارائه مي دهيم تا از بروز اين اتفاق جلوگيري نماييم، در ادامه اين مقاله بيشتر در مورد اين موضوع صحبت خواهيم كرد.

علاوه بر اين اگر در آرام كردن كودك خود دچار مشكل شده ايد مي توانيد از مشاوره كودك و روانشناس كمك بگيريد.

علل از خواب پريدن نوزاد
از خواب پريدن نوزاد مي تواند بسيار طبيعي باشد يا به خاطر عوامل ديگر به وجود آيد كه در ادامه اين مقاله علت هاي از خواب پريدن نوزاد را به همراه راهكار هاي مناسب بيان مي كنيم.

احساس ترس در نوزاد
نوزاد معمولا به صورت غريزي احساس ترس و نا امني مي كند و زماني كه اطراف او كسي نباشد احساس ترس و ناامني بيشتر مي شود و باعث مي شود تا كودك با ترس و گريه از خواب بپرد و والدين نمي توانند كودك را آرام كنند در اين جا اولين اقدام بغل كردن كودك مي باشد تا نوزاد حس امنيت داشته باشد و اين حس به او انتقال داده شود.

روش ديگر كه در زمان قديم مورد استفاده قرار مي گرفت قنداق كردن كودك مي باشد كه توسط قديمي ها توجيهات مخصوص به خود را دارد، اين كار باعث مي شود تا ترس از كودك دور شود و نوزاد حس امنيت داشته باشد هم چنين مي توانيد كودك را در محل بسته اي قرار دهيد و اطراف او متكا، لحاف و غيره بگذاريد تا بخوابد.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-از خواب پريدن نوزاد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ ] [ ۰۹:۵۸:۲۴ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

كودك بهانه گير، علل بهانه گيري بچه ها

در مقابل كودك بهانه گير چه رفتاري بايد از خود نشان دهيم؟ اين سوالي است كه بسياري از والدين در جلسات مشاوره خانواده آن را مي پرسند، آن ها مي گويند كودك دلبند مان كه ماه ها و شايد سال ها منتظر تولدش بوده ايم امروز اين قدر بهانه گير شده است كه جان مان را به لب مان رسانده است. خنده از روي لب هايش محو شده است و به طور مداوم در حال جيغ زدن و گريه كردن مي باشد و به طور متوالي قهر مي كند و حرف نمي زند.

اما به راستي كودك به چه دليل دچار چنين بهانه گيري مي شود؟ مشاوره روانشناسي از ابعاد مختلفي به اين سوالات پاسخ داده و جواب هاي متعددي براي آن ها به دست آورده است، در ادامه اين مقاله به بررسي دقيق تري در مورد كودك بهانه گير از نظر مشاوران و روانشناسان پرداخته ايم.

درمان و علل بهانه گيري كودك
بهانه گيري اگر چه در ميان بسياري از كودكان امري شايع مي باشد اما زمينه بروز و شدت آن معمولا با تفاوت هايي همراه مي باشد كه علل مختلفي مي تواند داشته باشد و در كل مجموعه اي از علل هاي فردي و تربيتي باعث بروز اين رفتار ها در كودك مي شود.

آنچه كه مهم و قابل توجه است رفتار والدين با كودك بهانه گير مي باشد كه مي تواند زمينه ساز بهانه گيري هاي بعدي در كودك باشد، بهانه گيري در سنين مختلف علت هاي متفاوتي دارد كه در ادامه اين مقاله با برخي از آن دلايل آشنا مي شويم، همچنين والدين با كمك مشاوره و بهره بردن از مشاوره تلفني مي توانند بهانه گيري هاي فرزندان خود را علت يابي كنند.

نمي تونم حرف بزنم!
اگر چه كودك در سنين پايين معني لغات و كلمات را تا حدود زيادي درك مي كند و متوجه مي شود و معني حرف ها و سوال هايي كه از او مي پرسيم را مي فهمد اما نمي تواند براي پاسخ دادن به سوال ها و يا ابراز نظرتت شخصي خود از كلمات به درستي استفاده كند و همين مسئله باعث مي شود زماني كه خواسته اي دارد او را كلافه كند و باعث بي قراري و بهانه گيري او شود و گريه كند يا جيغ بكشد.

در اين هنگام بايد صبور و با حوصله به نياز هاي كودكتان رسيدگي كنيد و آن ها را مورد بررسي قرار داده تا پاسخ درستي براي آن پيدا كنيد.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-كودك بهانه گير


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ ] [ ۰۹:۲۵:۱۸ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

رفتار با نوجوان پرخاشگر، بهترين راهكار چيست؟

دوره نوجواني بسيار پر فراز و نشيب و با اهميت مي باشد و چگونگي رفتار با نوجوان پرخاشگر شخصيت نوجوان را مي سازد و در شكل گيري هويت او تاثير گذار مي باشد، در اين شرايط نقش والدين بسيار مهم و تعيين كننده مي باشد.

معمولا نوجوانان تغييرات خلقي بسياري را تجربه مي كنند كه يكي از اين تغييرات خشم و پرخاشگري مي باشد ، پرخاشگري در نوجوانان به ميزان زيادي به بحران هاي دوران نوجواني آنها مربوط مي شود و والدين مي توانند نياز ها و احساسات فرزند خود را به خوبي درك كنند و برخورد مناسب و متعادلي با اشتباهات و پرخاشگري هاي داشته باشند، در اين صورت محيط خانه به محيطي آرام براي فرزندان تبديل مي شود و زمينه براي رشد آن ها مهيا مي گردد همچنين براي حل مشكل نوجوانان پيشنهاد مي شود تا از مشاور كمك بگيريد تا در اين زمينه راهنمايي هاي لازم را بگيرند.

رفتار با نوجوان پرخاشگر، نوجواني و پرخاشگري
نوجواني يك دوره بسيار پر اهميت در زندگي فرد مي باشد و فرد در آن دوره به دنبال پيدا كردن شخصيت و هويت مختص به خود مي باشد و رسيدن به هويت واقعي به راحتي صورت نمي گيرد و مسلما به زمان نياز دارد.

رفتار ها و تغييرات خلقي نوجوانان به خاطر تغييرات هورموني به وجود مي آيد، پرخاشگري در دوره نوجواني امري طبيعي است و نوجوانان در اين دوره تحريك پذير هستند و حالات عاطفي بسياري را تجربه مي كنند.

بسياري از والدين نسبت به پرخاشگري فرزندان خود گله مند هستند زيرا پرخاشگري در خانواده يك امر استرس زا مي باشد و به همين دليل خانواده ها به دنبال راهي هستند تا مشكلات و پرخاشگري هاي نوجوان شان را كاهش دهند.

رفتار با نوجوان پرخاشگر، دلايل عصبانيت و پرخاشگري نوجوانان
پرخاشگري در نوجوانان دلايل بسياري دارد، آگاهي هاي لازم نسبت به اين دلايل مي تواند به برخورد بهتر والدين با فرزندان كمك كند، اين دلايل موارد زير را در بر مي گيرد:

دلايل زيست شناختي
بر اساس تحقيقات انجام شده هنگامي كه هورمون تستسترون ( هورمون پرخاشگري) افزايش مي يابد خشم و عصبانيت در نوجوانان افزايش مي يابد و زماني كه قند خون فرد كاهش مي يابد نيز فرد عصبي و پرخاشگر مي شود بنابراين كاهش قند خون يكي از دلايل زيست شناختي مي باشد.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-رفتار با نوجوان پرخاشگر


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ ] [ ۰۳:۱۷:۴۶ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

سن تربيت كودك، از چه سني كودك را تربيت كنيم؟

آيا سن تربيتي كودك مربوط به دوره خاصي مي باشد؟ همه پدر و مادر ها دوست دارند تا فرزند آن ها به بهترين شكل تربيت شوند و از همان روزهاي ابتداي زندگي كودك سعي مي كنند تا به بهترين نحوه به كوك برخورد كنند، تا فرزندشان را به خوبي پرورش داده و تربيت كنند.

اما بسياري از والدين نمي دانند تا در چه سني چه رفتاري با كودكشان داشته باشند هنگامي كه والدين آگاهي لازم در مورد سن تربيت كودك و چگونگي آن به دست آوردند مي توانند رفتاري متناسب با درك كودك ارائه دهند.

در اين مقاله سن تربيت كودك و رفتار هاي متناسب در هر دوره از رشد مورد بررسي قرار گرفته است، با مطالعه اين مقاله مي توانيد اين اطلاعات را كسب كرده و هم چنين مي توانيد از مشاور و روانشناس كمك بگيريد تا با توجه به اين موضوع راهنمايي هاي لازم را براي شما انجام دهد.

بهترين زمان و سن تربيت كودك
به طور كلي يادگيري كودك سن خاصي ندارد و نمي توان تربيت كودك را به سن خاص و دقيقي اختصاص داد، در واقع از همان ابتداي زندگي كودك والدين بر روي رفتار او اثر مي گذارند.

به عنوان مثال انجام دادن رفتار هاي ساده اي مثل بغل كردن كودك، نگاه كردن، حرف زدن و بوسيدن او در سنين پايين و پاسخ به نيازهاي جسمي و عاطفي او در همان اوايل زندگي بر شكل دهي شخصيت، عاطفه و رفتار هاي بعدي فرزندتان تاثير مي گذارد، همچنين بر اساس پژوهش هاي انجام شده صحبت با كودك پيش از تولد همراه با موسيقي، تغذيه مناسب، دور بودن از استرس و اضطراب كودك تاثير مي گذارد.

با اين وجود تربيت مستقيم كودك در سني آغاز مي شود كه او قدرت درك و پاسخ كلامي داشته باشد، اين مقاله با توجه به دوره هاي حساس و مهم رشد و نياز هاي مختص هر دوره با توجه به سن تربيت آن دوره تقسيم بندي شده است، در اين مقاله با هر بخش و نكات تربيتي مربوط به آن بخش آشنا خواهيد شد.

تربيت كودك زير يكسال
در سنين زير يك سال ارتباط شما با كودك تان بايد بسيار زياد باشد و فرزندتان بايد احساس آرامش و امنيت در كنار شما داشته باشد تا در آينده بتواند شخصيتي مستقل براي خود ايجاد كند. در ماه هاي ابتدايي تولد، شما مي توانيد توانايي ذهني كودك را افزايش دهيد و محيط اطراف كودك را با توجه به وسايلي كه براي او جذابيت و تنوع دارد غني سازيد و در كنار آن در آغوش كشيدن، لبخند زدن به او و بازي كردن را فراموش نكنيد و سعي كنيد به كودك حس آرامش و امنيت بدهيد زيرا تلاش هاي شما در اين سن به افزايش بهداشت جسمي و رواني كودك منجر خواهد شود.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-سن تربيت كودك


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ ] [ ۱۲:۵۵:۴۶ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
قالب وبلاگ
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : ---
دیروز : ---
افراد آنلاین : ---
همه : ---
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

خرید فالوور و لایک

لینک ساز ، سامانه خرید و فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد   / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ / خرید گوشی شیائومی / بروز کالا / قیمت یاب / قیمت تلویزیون / قیمت گوشی آیفون  / چگونه جذب خود کنیم  /سایت ایرونی  / بازی اندروید  / چت روم / خدمات گرافیک آریا گستر