moshaverrkhob
moshaverrkhob

خشم از پدر و مادر يا صداقت با والدين | چه راهكاري را انتتخاب كنيم

خشم و تنفر از والدين مثل يك باتلاق مي‌ماند كه هرچه بيشتر شود بيشتر شما را در آن فرو مي‌برد خشم از پدر و مادر بسياري از ابعاد زندگي را در بر خواهد گرفت و روي جنبه‌هاي مختلف زندگي افراد تأثير مي‌گذارد.

خشم از پدر و مادر تمام ابعاد زندگي فرد روابط عاشقانه و عاطفي ،ازدواج، تربيت فرزندان را تحت تاثير قرار مي‌دهد بسياري از افراد هستند كه علت اينكه به موفقيت و پيروزي نرسيده‌اند و زندگي خوبي را ندارند.

والدين خود مي‌داند معمولاً اشتباهاتي كه در مورد تربيت فرزندان رخ مي‌دهد به دليل ناآگاهي از شيوه هاي درست تربيت است ولي شما با فرار از مسئوليت هاي زندگي خود و دنبال نكردن آرزوهاي به صورت آگاهانه آينده خود ضربه مي زنيد.

پيامدهاي خشم از پدر و مادر
خشم از پدر و مادر مادر و ماندن در خاطرات تلخ گذشته جز ناراحتي چيز ديگري به هم را نخواهد داشت و اگر دائم آن را تكرار كنيد زمينه را براي وسواس فكري و افسردگي فراهم خواهد كرد اما كنترل كردن شرايط دست خود انسان است با بخشيدن هم خود شما به آرامش مي رسيد و هم والدين شما و هم زندگي براي شما شيرين تر ميشود.

اگر در شرايطي هستيد كه با والدين خود زندگي مي كنيد براي اينكه فضاي خانواده شما فضاي خوب را در بر بگيرد موقعيت خود را مورد ارزيابي قرار دهيد علت درگيري ها را پيدا كنيد و سعي كنيد نگذاريد عواملي كه باعث اختلاف و درگيري بين شما و والدين تان مي شود پيش بيايد.

شيوه هاي ارتباطي صحيح
دلايلي كه باعث مي‌شود شما نسبت به پدر و مادر خود خرج مي‌شود را پيدا كنيد در مورد آنها با خانواده تان صحبت كنيد اگر شيوه‌هاي ارتباطي را به درستي ياد بگيريد بهترين ارتباط را با خانواده ميتوانيد برقرار كنيد.

همدلي و درك متقابل
يكي از دلايلي كه باعث نگراني افراد در هر رابطه مي‌شود اين است كه نمي‌تواند درك متقابل از يكديگر داشته باشند و سعي مي كنند كه دنيا را همانگونه كه والدين مي بينند ببينند پدر و مادر هم انسان هايي هستند كه مي توانند اشتباهاتي را داشته باشند و متقابلاً آسيب ببينند و هم آسيب بزنند.

مسئوليت‌پذيري و ايفاي نقش
در هر زندگي همه اعضاي خانواده وظايفي را برعهده دارند و بايد براي انجام وظايف خود تلاش ‌كنند و تمام بار تلاش ها روي دوش يك نفر نباشد اگر همه اعضا با همديگر همكاري نكنند تنش و درگيري در بين خانواده بيشتر مي شود.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-خشم از پدر و مادر يا صداقت با والدين | چه راهكاري را انتتخاب كنيم


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۷ فروردين ۱۴۰۰ ] [ ۰۲:۴۴:۱۳ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

وظايف زن و مرد در زندگي مشترك و تقسيم كار خانه

وظايف زن و مرد در زندگي مشترك از نظر اخلاقي و قانوني مشخص شده است. وظايف بايد به گونه اي باشد كه فشار زندگي فقط روي يكي از زوجين نباشد و عادلانه باشد. تقسيم كار خارج و داخل منزل به درستي رعايت شود.

شايد فكر كنيد كه در چنين شرايطي مردان لذت زندگي را خواهند بود اما اگر نگاهي دقيق تر داشته باشيم مي‌فهميم كه مردان هم طعم واقعي لذت را نخواهند كشيد چرا كه اگر مسئوليت ها را با يكديگر تقسيم كنند ارزش داشته هايشان را مي فهمند .

وظايف زن و مرد – وظايف قانوني مرد در زندگي مشترك
همانطور كه قانون براي زنان وظايفي را مشخص كرده است مردان هم در قبال همسر خود وظايفي را بر عهده دارند كه مهمترين آنها پرداخت نفقه است كه بايد قبل از اينكه مشكلات به وجود آيند و زن و مرد را به دادگاه بكشد از مشاورخانواده استفاده كنند.

وظايف مرد از نظر قانوني
تهيه غذا و پوشاك با توجه به زمان و مكان
تهيه مسكن
تهيه لوازم آرايشي و تزييني
تهيه خدمتكار در صورتي كه زن دچار مشكل باشد و يا شرايط اجتماعي و خانوادگي زن اينگونه باشد.
مداواي بيماري زن در صورت مريضي .
در مورد مسائل زناشويي هم قانون براي آنها وظايفي مشخص كرده است براي مثال قانون مشخص كرده كه مردان بايد هر چهار ماه يكبار با همسر خود رابطه جنسي داشته باشند.

نسبت ب وظايف خود بايد آگاهي داشته باشند و آنها را رعايت كنند.

عشق بي قيد و شرط از وظايف مرد در زندگي مشترك
در بسياري از موارد مردان عشق و محبت خود به همسرشان را با رفتارشان نشان مي‌دهند اما زنان نياز به توجه كلامي هم دارند گاهي اوقات از جملات ساده مثل دوستت دارم استفاده كنيد .

پرهيز از رفتارهاي تند و خشونت آميز.
رفتارهاي تند تاثير منفي روي روابط شما با همسرتان خواهد گذاشت و روي سلامت روان او تاثير زيادي مي گذاردو باعث مي شود اعتماد به نفس و عزت نفس او كاهش پيدا كند و اگر زنان دچار خشونت‌هاي خانگي شوند دچار اضطراب و افسردگي مي شوند.

اگر مادر خانواده عشق و محبت از همسرخود دريافت نكند نمي‌تواندبه فرزندان عشق و محبت بدهد

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-وظايف زن و مرد در زندگي مشترك و تقسيم كار خانه


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۴ فروردين ۱۴۰۰ ] [ ۰۸:۴۳:۴۵ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

فرزندخواندگي

فرزندخواندگي به معناي بر عهده گرفتن و سرپرستي يك يا چند كودك است كه رابطه زيستي با والدين ندارند.

وقتي صحبت از فرزندخواندگي مي‌شود ممكن است شما به اين موضوع فكر كنيد كه زن و مرد دچار مشكلات باروري هستند و به همين دليل رو به فرزندخواندگي آورده اند.

قطعاً در اين راه نگراني‌هايي براي افراد پيش مي آيد و سوالاتي در ذهن آن ها ايجاد مي شود.

جدا از بحث هاي حقوقي، پدرو مادر به اين فكر مي كنند چگونه فرزند خود را تربيت كنند. در واقع مشغوليت ذهني آن ها شامل مسائل تربيتي و روان شناختي مي شود.

فرزندخواندگي – شباهت فرزندخوانده به والدين
دانشمندان ثابت كرده اند كه شخصيت و رفتار افراد به دليل ارتباطي است كه محيط و ژنتيك دارند و شخصيت افراد از همان سنين پايين شكل مي گيرد براي همين است كه فرزند خوانده به والدين شبيه مي شوند.

در برخي از مسائل مانند ويژگي هاي ظاهري به نقش پررنگ وراثت پي مي بريم. در برخي از ويژگي‌هاي رواني هم ممكن است نقش عوامل ژنتيكي بسيار قوي بوده و پيش بيني كننده رفتارهاي آينده باشند.

پژوهش ها ثابت كرده اند كه كودكان درسنين پايين بيشتر شبيه والدين ناتني خود رفتار مي كنند، اين مسئله مي‌تواند به خاطر محيطي باشد كه در آن تربيت مي‌شوند. اما در طول زمان هر چه سن كودك بالاتر مي‌رود رفتار آن ها بيش تر تحت تاثير ژنتيك قرار مي گيرد و در سنين بزرگسالي به بيشتر شبيه والدين تني خود مي‌شوند.

نقش خانواده در شكل گيري شخصيت و رفتار افراد غير قابل انكار است، همچنين طبق تحقيقات انجام شده بسياري از اختلالات شخصيت و بيماري‌هايي مثل اختلال اضطرابي تحت تاثير محيط و تربيت فرزندان است.

بسياري از والدين دوست دارند فرزندي كه نگهداري از آن را بر عهده مي گيرند شبيه خودشان باشد، اما اگر شيپوه هاي درست تربيتي را برعهده بگيرند مي توانند به هدف خود برسند.

نيازهاي كودك فرزند خوانده
فرزند خوانده ها هم مانند ساير كودكان نيازهايي دارند.

هر كودكي نياز دارد كه به نيازهاي اوليه او مثل خوراك، پوشاك، مسكن، اعتماد و احترام پاسخ داده شود.

هركودك متناسب با زماني كه وارد خانواده شما مي شود ممكن است در مورد فرزند خواندگي خود اطلاعاتي داشته و يا نداشته باشد.

كودكاني كه در سنين نوجواني وارد خانواده ناتني خود مي‌شوند ممكن است مدت زماني طول بكشد تا با شرايط سازگار شوند، اين كار نيازمند صبر و حوصله است.

شما بايد با عشق و علاقه حواستان به فرزندتان باشد و براي آن ها قوانين و مقرراتي را مشخص كنيد.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-فرزندخواندگي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۱ فروردين ۱۴۰۰ ] [ ۰۴:۵۹:۵۲ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

آيا عشق رمانتيك مي تواند به ازدواجي خوب منجر شود؟

زن و مردي كه مي خواهند با يكديگر ازدواج كنند سوگند وفاداري نسبت به يكديگر انجام مي دهند و با يكديگر عهد مي بندن كه هميشه در كنار هم مي مانند و هيچ مسئله باعث نمي شود تا آن ها نسبت به يكديگر بي مهر و محبت شوند.

آن ها تفاوت هايي كه بين آن ها مي باشد را ناديده گرفته و به تفاوت هاي فرهنگي، مخالفت هاي والدين، ثروت و موقعيت هاي اجتماعي توجه نمي كنند و آن ها خيال مي كنند كه هر چه از زمان با هم بودنشان بگذرد عشق و مهر و محبت آن ها نسبت به يكديگر بيشتر خواهد شد.

اما با گذر زمان و سپري كردن زندگي دو نفره شان آن ها به اين نتيجه خواهند رسيد كه روز آشنايي شان عاشقانه ترين روز بوده است و هيچ روزي عاشقانه تر از آن روز نيست.

ازدواج و عشق رمانتيك
بر اساس مشاوره هاي انجام شده امروزه بيشتر جوانان دوست دارند تا ازدواجي رمانتيك داشته باشند و بيشتر مردان و زنان توقع دارند تا احساسات عاشقانه را همان ابتدا تجربه كنند و اگر حس كنند روابطشان احساسي و رمانتيك نيست نااميدي شديدي به سراغشان خواهد آمد و نسبت به باهم بودن دو دل خواهند شد.

افرادي كه با از روي احساسات و رمانتيك بودن ازدواج مي كنند باعث مي شود تا با ناكامي ها و جدايي ها و مشكلات به طور واقعي مواجه نشوند و آن ها را ناديده مي گيرند و توجهي به اين مسائل ندارند و بيشتر به عشق و محبت اوليه توجه مي كنند.

آن ها زندگي مشترك خود را با صميمت تشكيل مي دهند و پيوند روزمره زندگي آن ها به خوبي به وجود مي آيد اما شور و اشتياق آن ها روز به روز كمرنگ تر مي شود و هنگامي كه فرد درگير مسائل روزمره مي شود عشق رمانتيك جلوه خود را از دست مي دهد و حس عشق و عاشقي آن ها مي ميرد در اين حالت آن ها حس مي كنند كه فريب خورده اند و انتخاب درستي براي ازدواج و زندگي مشترك نداشته اند.

 

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-آيا عشق رمانتيك مي تواند به ازدواجي خوب منجر شود؟


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۱ فروردين ۱۴۰۰ ] [ ۰۱:۳۹:۲۳ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

مهارت هاي زوجين در جهت حفظ تفاهم و عشق در زندگي

ازدواج و رابطه خوب يكدفعه و از روي نا آگاهي و غفلت شكل نمي گيرد بلكه بايد براي آن وقت گذاشت و با تلاش و زحمت و از روي آگاهي و شناخت به وجود مي آيد.

براي ارتباط عاشقانه خوبي داشته باشيد بايد براي شناخت بيشتر وقت بگذاريد و فعال باشيد و تنها نيت داشتن كافي نمي باشد.

پس در نظر داشته باشيد كه ازدواج و روابط خوب ناآگاهانه به وجود نمي آيد بلكه نتيجه تلاش و زحمت مي باشد كه فرد مي تواند بعدا زندگي خوبي داشته باشد، براي رسيدن به عشق بايد عمل كنيم تا بتوانيم آن را تجربه كنيم.

بر اساس نظر روانشناسان اگر كسي قصد ازدواج داشته باشد و به آن عمل كند در بهترين حالت مي توان فقط به صحبت كردن اشاره كرد و در بدترين حالت ممكن بين طرفين شكايت و سرزنش به وجود مي آيد و احساسات مخرب و نگرش ها به تدريج رشد مي كنند.

براي به وجود آمدن عشق و داشتن يك دوره رابطه نمي توان به شانس و تقدير اميدوار بود چون با آن ها تعيين نمي شود بلكه بايد همسران تصميم هاي درستي بكيرند و نسبت به وظايف خود مسئوليت پذير باشند.

بعضي اوقات ممكن است زن و مرد از تاثير رفتارشان به يكديگر آگاه نباشند و به دليل اين ناآگاهي باعث خواهد شد پيوند بين آن ها شكل گيرد و اصلاح شود.

مهارت هاي زوجين براي ايجاد يك رابطه
به مجموع رفتارهايمان و چگونگي رفتارهايمان رابطه مي گويند همه انسان ها در مورد چگونگي آغاز رابطه و به وجود آمدن آن مي دانيم اما نمي دانيم در طول مسير چه خواهد گذشت و به همين دليل در طول مسير سست مي شويم و نسبت به رفتارمان بي تفاوت خواهيد شد و حساسيت كمتري نسبت به آن نشان مي دهيم.

رابطه هاي ثابت و ساكن نيستند و تغييراتي مي كنند ممكن است در حال رشد و پيشرفت باشند يا از مسير خود منحرف شده باشند و به سمت مسير نامناسبي بروند.

بر اساس نظر مشاوران اگر فرد وارد رابطه اي شد و مسئوليت هاي به او واگذار شد اگر آن مسئوليت ها را بپذيرد و به طور مسئولانه به آن ها عمل كند در اينصورت رفتارش در جهت مثبت رشد خواهد كرد و باعث گسترش شادابي، نشاط و گرمي خواهد شد.

اگر فرد درمورد اين اصل آگاهي درستي داشته باشد و به خوبي آن را بپذيرد مي تواند با درك كردن آن احساس بهتر و خوبي نسبت به رفتارش داشته باشد و احساسات منفي مانند ناكامي و دشواري در او به وجود نخواهد آمد.

اگر در مورد رابطه تان آگاهي لازم را داشته باشيد و بدانيد كه مي توانيد سرنوشت رابطه تان را تعيين كنيد در اين صورت به جاي اينكه فكرهاي منفي داشته باشيد يا عمل منفعلانه انجام دهيد نسبت به آينده و رابطه تان خوش بين تر خواهيد بود.

مهارت هاي زوجين در جهت حفظ تفاهم و عشق در زندگي:
زن و مرد براي اينكه عشق در زندگي آن ها وجودداشته باشد و هر روز بيشتر شود بايد با يكديگر تفاهم داشته باشند و مهارت هاي لازم را بياموزند تا بتوانند به درستي تفاهم ها را حفظ كنند.

در زير مسائلي كه زوجين بايد در نظر بگيرند را ذكر كرده ايم.

درباره تفاوت ها با يكديگر گفت و گو كنيد و سعي كنيد تفاوت هاي يكديگر را بپذيريد و درمورد آن به تفاهم برسيد.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-مهارت هاي زوجين در جهت حفظ تفاهم و عشق در زندگي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۱ فروردين ۱۴۰۰ ] [ ۱۲:۳۴:۳۵ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

ازدواج با دختر فقير

يكي از داستان هايي كه بسياري از شماها شنيده ايد و مورد علاقه كودكان بوده است داستان سيندرلاست، داستاني پادشاهي كه در مراسم انتخاب همسر عاشق دختر فقيري شد و بعد از اين كه مراسم ازدواج را برگزار كرد او را به قصر آورد و زندگي باشكوه مشترك خود را آغاز كردند.

در دنياي كودكانه، ازدواج براي ما پايان همه چيز و نشانه خوشبختي و شادي بود. اما اكنون مي دانيم كه با ازدواج يك زندگي جديد را شروع مي كنيم و كه همراه با خوشي ها، سختي ها و دغدغه هاي پيش بيني نشده اي مي باشد.

در اين مقاله مي خواهيم به صورت واقعي پايان زندگي سيندرلاها و شاهزاده ها را بررسي كنيم كه آيا موفق خواهند بود؟ آيا اختلافات سطح طبقاتي مي تواند مشكلاتي براي زوجين به وجود آورد و در زندگي مشترك آن ها اختلافاتي ايجاد كند؟ در اين مقاله به بررسي كامل ازدواج با دختر فقير و به اين سوالات پاسخ مي دهيم.

معايب ازدواج با دختر فقير
ازدواج يك نقطه عطف در زندگي هر دختر و پسري محسوب مي شود و در آن فرد مورد نظر خود را به عنوان شريك زندگي مشترك انتخاب مي كنند تا مدت باقيمانده از عمر خود را در كنار او به زندگي بپردازند.

در گذشته بيشتر اوقات انتخاب همسر توسط والدين جوانان انجام مي شد، گاهي براي اولين بار عروس و داماد در مراسم عروسي يكديگر را مي ديدند كه البته خوشبختانه اين مورد ديگر وجود ندارد.

امروزه شرايط زندگي و فرهنگ خانواده ها تغيير كرده است و دختر و پسر خودشان طرف مقابل شان را انتخاب مي كنند و قرار و مدارها و تصميمات از قبل توسط دختر و پسر انجام شده است و فقط به خاطر احترام به بزرگ تر ها مراسم خواستگاري را به صورت تشريفاتي برگزار مي كنند.

انواع سبك ازدواج
بنابراين در اينجا با دو نوع سبك ازدواج رو به رو هستيم كه به آن سبك سنتي و مدرن مي گويند.

در ازدواج هايي كه به صورت سنتي صورت مي گرفت، تصميم گيرنده اصلي والدين هستند و معمولا شخصي را براي فرزندشان انتخاب مي كنند كه از همه لحاظ در سطح و پايه آن ها باشد و اين يك نوع ازدواج اجباري مي باشد.

در اين وصلت ها در بسياري از اوقات پول حرف اول را مي زد و اگر خواستگار مرد پولدار باشد در بيشتر مواقع آن وصلت انجام مي شد.

اما ازدواج هايي كه سبك مدرن هستند در آن دختر و پسر تصميم نهايي را مي گيرند، عشق و علاقه به وجود مي آيد و معيار آن ها براي ازدواج عشق و دوست داشتن مي باشد.

در اين ازدواج ها ممكن است با سبك هاي طبقاتي متفاوتي رو به رو شويم و بيشتر اختلاف طبقاتي هايي كه به وجود مي آيد به خاطر مسائل مالي مي باشد يعني ازدواج هايي كه در آن ها يكي از طرفين پولدار و ديگري فقير است.

هنگامي كه با اين اختلاف طبقاتي ها رو به رو مي شويد ممكن است نگران شويد كه در اين مقاله به طور كامل توضيحاتي را در آن مورد بيان مي كنيم.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-ازدواج با دختر فقير |وضعيت اقتصادي نامناسب


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۱ فروردين ۱۴۰۰ ] [ ۱۱:۳۵:۵۶ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

توقعات نوجوانان از والدين

نوجواني سن خاصي است و در اين سن نوجوان نيازمند توجه و تحسين مي باشد. اين بدين معني است كه نوجوان نياز دارد كه مورد توجه قرار گيرد و از او قدرداني شود اما بسياري از والدين نكات مثبت فرزندشان را نمي بينند و به آن اشاره نمي كنند و فقط نسبت به نكات منفي فرزندشان واكنش نشان مي دهند.

والدين بايد به خوبي به نوجوانشان توجه كنند مثلا اگر فعاليت مثبتي از طرف فرزندشان مي بينند او را مورد تحسين قرار دهند تا در آن زمينه پيشرفت بيشتري داشته باشد.

در دوران نوجواني افراد اعتماد به نفس ضعيفي دارند به همين دليل بايد مورد توجه والدين قرار گرفته و به خوبي مورد تشويق و تحسين قرار بگيرند و پدر و مادر كارهاي مثبت او را مهم در نظر بگيرند و آن ها مورد تشويق قرار دهند.

والدين بايد نيازهاي فرزندشان را به خوبي بدانند و بفهمند كه نوجوانشان از آن ها چه توقعاتي دارند، در اين صورت مي توانند رابطه بهتر و موثرتري با فرزندش داشته باشد و با يكديگر رابطه اي صميمانه و دوستانه تري برقرار كنند. اين مقاله به بررسي توقعات نوجوانان از والدين مي پردازد.

توقعات نوجوانان از والدين -محبت و ياري
در دوران نوجواني فرد توقع دارد تا او را بفهمند و دوست دارد در كنار كساني باشند كه مي داند در شرايط بحراني مي توانند از او حمايت كرده و پشتيبانش باشند. در اين دوره نوجوان توقع دارند تا به آن ها محبت شود و رابطه دوستانه با ديگران داشته باشد و در صورت كمك به او ياري برسانند.

در اين سن والدين و مربيان بايد به نوجوان بيشتري نزديك شوند و با آن ها روابط دوستانه اي داشته باشند و او را به عنوان يك نوجوان بپذيرند و قبول كنند كه ديگر بچه نيست و كم كم وارد دوران بزرگسالي مي شود.

با انتقال حس خوب به نوجوان مي توانيد همراه خوبي براي او باشيد و به او كمك كنيد تا به آساني از اين دوران عبور كند.

دانش و تخصص
اگر والدين در يك زمينه دانش و تخصص لازم را داشته باشد در اين صورت براي نوجوان بسيار جذاب خواهد بود كه مي توانند در زمينه اي با والدينش به صحبت و مصاحبت بپردازد و احساس مي كند تنها نيستند.

آن ها با سوال پرسيدن از والدينش مي توانند به بسياري از سوالات اساسي و علمي كه براي آن ها بي پاسخ مانده است جواب بدهند و از سردگمي و ابهاماتي كه براي آن ها پيش آمده است رها شود.

تفاوت هاي فردي
افراد از همان ابتدا كه متولد مي شوند با يكديگر متفاوت هستند و اين تفاوت هاي فردي از زمان تولد تا پيري در همه انسان ها وجود دارد و در همه مراحل زندگي آن ها موثر مي باشد.

اما در زمان نوجواني اين تفاوت ها شدت بيشتري دارد. اين دوره باعث مي شود تا تنوع و اختلافاتي در منش ظاهر شود.

پس معلم ايد به اين نكته توجه كند و بيشتر از قبل تنوع و تفاوت را در پيش گيرد و شرايط فردي را در نظر گرفته و تربيت خود را با طبيعت هاي فرد سازگار و متناسب سازد.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-توقعات نوجوانان از والدين


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۱ فروردين ۱۴۰۰ ] [ ۱۰:۳۰:۳۱ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

دعواي كودكان را مديريت كنيم؟ دعوا براي كودكان خوب است يا بد؟

آيا كودكان شما درهنگام بازي با يكديگر دعوا مي كنند؟
معمولاً كودكان در هنگام بازي با يكديگر دعوا مي كنند و حتي ممكن است كه دعواي بين آن ها بالا بگيرد.

اغلب والدين سريع وارد ميدان مي‌شوند و اجازه نمي‌دهند كه كودكان مسائل را خودشان حل كنند، در اين شرايط والدين بايد راه هاي مناسب براي برخورد با كودكان خود را بشناسند.

در بعضي مواقع والدين نبايد در امور مربوط به فرزندانشان و روابط آن ها با خواهر برادرها دخالت كنند.

دعواي كودكان و ترس والدين
دعواي بين كودكان يك امر طبيعي و رايج است، مخصوصا كودكاني كه ساعات بيشتري در كنار يكديگر هستند و باهم بازي مي كنند.

برخي از والدين از دعواي فرزندان خود مي ترسند و فكر مي كنند كه كودكانشان بايد هميشه با يكديگر دوست باشند، در تصور آن ها اين دعوا نشانه ضعف تربيتي و عدم موفقيت خانواده است.

بايد به دوران كودكي خود نگاهي بيندازيد و به ياداوريد كه شما هم دعوا هاي زيادي با خواهر و برادر خود داشته ايد كه پس از چند دقيقه يا چند ساعت به آشتي ختم شده است.

رابطه خواهر برادري رابطه اي در حال نوسان است، به ياد داشته باشيد كه كودكان در عين حال كه به يكديگر محبت مي كنند با يكديگر احساس رقابت هم دارند.

راه هاي برخورد با دعواي كودكان
مهم ترين كار اين است كه آرامش خود را حفظ كنيد و بدانيد كه اين دعوا جدي نيست، بنابراين بهتر است كه شما در اين موارد دخالت نكرده و اجازه دهيد كه خود آن ها موضوعات را حل كنند، گاهي اوقات نيز اين دعواها تنها براي جلب توجه والدين است.

با رعايت اين نكات مي‌توانيد تنش‌ها را كاهش دهيد.

والدين بايد الگويي براي فرزندانشان باشند و مهارت حل مسئله را به آن ها آموزش دهند. ( به طور مثال والدين نبايد رفتارهاي پرخاشگرانه نشان دهند.)
والدين بايد به كودكان خود ياد بدهند كه نيازها و مشكلات خود را بدون خشم و دعوا بيان كنند.
بهتر است كه از ابزار و وسايل جذاب و سرگرم كننده براي آموزش حل مسئله استفاده شود. ( به طور مثال آموزش مي تواند از طريق يك بازي يا نمايش عروسكي انجام شود.)
عدالت بايد بين فرزندان برقرار شود، تا هيچ يك احساس حسادت پيدا نكنند.
هيچ گاه فرزندان خود را مورد سرزنش و قضاوت قرار ندهيد.
والدين مي توانند به جاي اينكه نكات را به كودكان بگويند، در مورد آن ها از فرزندشان سوال كنند بپرسند. اين كار باعث مي شود كه كودكان اشتباهات خود را بشناسند و از والدين خود معذرت خواهي كنند.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-دعواي كودكان


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۷ فروردين ۱۴۰۰ ] [ ۰۱:۲۸:۳۵ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

علائم نگراني نوجوانان و فشار رواني آن ها چيست؟

نوجوانان در سن نوجواني معمولا به دلايلي از جمله افزايش مسئوليت ها در زمينه تكاليف درسي يا هويت جنسي و … دچار فشار روحي مي شوند كه با علائمي همراه مي باشد.

بسياري از نوجوانان دچار دلواپسي مي شوند و نااميدي و افسردگي را تجربه مي كنند براي اينكه نوجوان بتواند با اضطراب و نگراني هاي خود كنار بيايد و راه حل مفيد و سازنده اي را براي مشكلاتش پيدا كند بايد از طرف خانواده و مدرسه و جامعه مورد توجه و ياري قرار گيرد.

در ادامه مقاله علائم نگراني نوجوانان را مورد بررسي قرار مي دهيم و در مورد هر مطلب توضيح مي دهيم.

علائم نگراني نوجوانان – فقدان روابط و علايق مرتبط با سن
معمولا در نوجواني فعاليت هاي فرد بيشتر مي شود و دوست دارد سرگرمي ها و موضوعات جديدي را تجربه كند و بيشتر به سمت فعاليت هاي جديد مي رود.

البته نوجوانان از لحاظ شدت علاقه با يكديگر تفاوت داد و وجود علاقه در اين سن لازم مي باشد و اگر علاقه اي وجود نداشته باشد ممكن است براي اين سن نگران كننده باشد.

در اين نوجوانان بيشتر دوست دارند به ديگران ياري رسانند به همين دليل روابط پخته تري با اعضاي دورتر خانواده مانند پدربزرگ و مادربزرگ تشكيل مي دهند و سعي مي كنند به آن ها ياري و كمك برسانند، نوجوانان با اين كارها علاقه و روابط خود را گسترش مي دهند.

اگر نوجوان در اين سن به سمت بازي هاي كامپيوتري و موبايلي برود و مشغول بازي با تلويزيون و كامپيوتر شود به خاطر فشار رواني مي باشد كه در او به وجود آمده است و اگر عملكرد تحصيلي نوجوان خوب باشد باز هم بايد مراقب سلامت روان او باشيد و از او غافل نشويد.

معمولا در نوجوانان شكل گرفتن علايق متفاوت است و در بعضي از آن ها ممكن است زود و در بعضي ديرتر شكل بگيرد نكته اي كه بايد به آن توجه شود اين است كه آيا در نوجوان تغييراتي به وجود آمده است يا خير.

اگر نوجوان هيچ تغييري نكند و نشانه اي از رشد علايق در او به وجود نيايد در اين هنگام بايد نگران او شويد و والدين بايد از نظر عاطفي فرزندشان را مورد حمايت قرار دهند.

از نظر روانشناسي بايد روابط خانوادگي كار شود و صميميت به وجود آيد تا نوجوان بتواند ارتباط صميمي و راحتي با ديگران داشته باشد.

رفتارهاي مخاطره آميز
نوجوان در اين سن بسيار حساس است و رفتارهاي مخاطره انگيز و پر خطري را از خود نشان مي دهد و در سن نوجواني خطر پذيري يكي از جنبه هاي نوجواني مي باشد.

نوجوان مي تواند بخشي از يك الگوي خطرناك باشد و بايد هر چه سريع تر به اين رفتار نامطلوب فرد رسيدگي شود چون اين رفتار نشان دهنده اضطراب، فشار دروني و مشكل در زمينه خويشتن داري و خود انضباطي مي باشد.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-علائم نگراني نوجوانان


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۷ فروردين ۱۴۰۰ ] [ ۱۲:۴۰:۲۷ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

انتخاب دوست در نوجواني، چگونه در انتخاب دوست به نوجوان خود كمك كنيم؟

انتخاب دوست در دوران نوجواني بسيار حساس است و نسبت به ساير سنين اهميت بيشتري دارد زيرا در اين دوران افراد بيش از اندازه تحت تاثير دوستان قرار مي گيرند و بر اساس ويژگي هاي دوستان هويت آن ها شكل مي گيرد و رفتار شان را از دوستان الگو برداري مي كنند.

به همين دليل در اين سن رفتار و كردار دوستان بسيار بر روي فرد تاثير ميگذارد و باعث شكل گيري شخصيت آينده فرد مي شود و تاثيراتي بر روي زندگي فرد به مدت طولاني مي گذارد.

در اين مقاله اهميت انتخاب دوست در دوران نوجواني مورد بررسي قرار مي دهيم و توضيحاتي در مورد آن ارائه مي دهيم و نكات مهمي كه در اين موضوع بايد رعايت شود را مورد توجه قرار مي دهيم.

اهميت انتخاب دوست در نوجواني
در دوران نوجواني فرد به دوستانش اهميت بسياري مي دهد و دوستان حامياني براي فرد به شمار مي آيند و مي توانند به امنيت اجتماعي و رواني فرد كمك بسياري كنند.

در دوران نوجواني انتخاب دوست بسيار اهميت دارد و اين موضوع دلايل خاص خود را دارد كه در زير به چند دليل از آن ها اشاره مي كنيم.

در سن نوجواني وقتي فرد در جمع دوستان حاضر مي شود احساس نياز به تعلق در او ارضا مي شود و در كنار آن ها اعتماد به نفسش افزايش مي يابد.
انتخاب دوست در اين سن بسيار اهميت دارد چون اگر فرد دوست مناسبي را انتخاب كند و دوستانش افراد سالمي براي دوستي باشند مي تواند در زمينه ارتباطات اجتماعي تجربيات مثبتي داشته باشند.
با استفاده از روابط اجتماعي خواهند توانست در كنار بلوغ جسماني ساير بلوغ ها را مانند بلوغ رواني و اجتماعي را تجربه كنند.

نوجوان در فرايند انتخاب دوست با مسائل مختلفي از جمله عقايد، ارزش ها، افكار و نقش هاي مختلفي آشنا مي شود و اين ها باعث مي شوند تا هويت يابي خود را به خوبي انجام دهد و فرد به خوبي خودش را بشناسد و در آينده و شكل گيري شخصيت او در آينده تاثير بسياري خواهد داشت.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-انتخاب دوست در نوجواني، چگونه در انتخاب دوست به نوجوان خود كمك كنيم؟


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۶ فروردين ۱۴۰۰ ] [ ۱۲:۲۰:۰۴ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
قالب وبلاگ
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : ---
دیروز : ---
افراد آنلاین : ---
همه : ---
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

خرید فالوور و لایک

لینک ساز ، سامانه خرید و فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد   / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ / خرید گوشی شیائومی / بروز کالا / قیمت یاب / قیمت تلویزیون / قیمت گوشی آیفون  / چگونه جذب خود کنیم  /سایت ایرونی  / بازی اندروید  / چت روم / خدمات گرافیک آریا گستر