moshaverrkhob
moshaverrkhob

ازدواج مجدد مردان متاهل

ازدواج دوم مردان متاهل يا چند همسري واكنشي در برابر مشكلات زندگي زناشويي است.

اين مردان در واقع بدون اينكه هيچ تلاشي براي برطرف كردن مشكلات كنند، ازدواج دوم را بهترين راه براي فرار از مشكلات مي دانند و براي توجيه رفتارشان علت هاي مختلفي را مطرح مي‌كنند.

در اين شرايط مردان بدون در نظر گرفتن مزايا و مضرات كاري كه انجام مي دهند، خودشان را درگير مشكلات پيچيده تر مي كنند.

وقتي از مردان اين سوال مي‌شود كه چرا زن دوم مي گيريد اغلب مي‌گويند كه كاري شرعي و قانوني انجام داده اند.

زناني كه شوهرشان دوباره ازدواج كرده است معمولا مي گويند كه در ابتدا رفتار شوهرشان خوب بوده ولي با گذشت زمان رفتار آن ها تغيير كرده و به او بي توجه شده است.

در حالي كه يكي از شروط اصلي در اسلام براي ازدواج دوم، برقراري عدالت ميان زن ها مي باشد.

علت چند همسري يا ازدواج مجدد مردان
مرداني كه از زن اولشان بچه دار نمي شوند.
براي بقاي نسل اقدام به ازدواج دوباره مي كنند اين اتفاق زماني رخ مي‌دهد كه زنان از لحاظ باروري دچار مشكل است. اما وقتي مشكل از طرف مرد باشد از همسرش تقاضاي صبوري و مدارا كردن دارد.

مرداني كه صاحب فرزند هستند اما پسر دار نمي شوند.
برخي از مردها فكر مي‌كنند كه ايراد از همسرشان است و زن چندين بار باردار مي شود ولي هر بار دختر به دنيا مي آورد پس مرد بهترين راه را ازدواج مجدد مي‌داند.

ثروت
برخي مردها وقتي به ثروت مي رسند تصميم به ازدواج مي‌گيرند به قول قديمي ها «شلوارشان دوتا مي شود» در بسياري از جلسات مشاوره شاهديم كه زن و شوهر زندگيشان را از صفر شروع كرده‌اند و پس از تلاش به جايگاهي مناسب از لحاظ اجتماعي، اقتصادي و علمي رسيده اند.

حتي در برخي از شرايط ديده شده است كه زنان موقعيت هاي شغلي و تحصيلي خود را رد كند تا بتواند شرايط مناسبي براي همسر خود فراهم كنند تا به درجه‌اي عالي برسد و وقتي زمان آرامش زن و شوهر مي رسد مرد به دنبال زن هاي ديگر مي رود.

 

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-ازدواج مجدد مردان متاهل


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۶ تير ۱۴۰۰ ] [ ۱۱:۰۶:۲۰ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

مديريت احساسات شديد و مديريت خشم يك امر حياتي براي داشتن يك زندگي سالم و موفق است.

هيجانات و احساسات بخشي از وجود ما هستند كه هر روز انواع مختلفي از آن را تجربه مي كنيم.

ممكن است در طول يك روز، عوامل مختلفي باعث خوشحالي، ناراحتي، اضطراب، احساس ناكامي و يا اميدواري ما شوند.

آيا مديريت احساسات شديد مهم است؟
همان طور كه مي بينيد، احساسات به شكل هاي مثبت و منفي و با درجات مختلفي، بروز مي يابند و اگر چه در زندگي تمامي انسان ها مشترك هستند، اما هر يك از ما دنياي احساسي مخصوص

به خود را داريم.

به عنوان مثال، ممكن است اتفاقي ما را بي اندازه خوشحال و يا ناراحت كند در حاليكه براي فردي ديگر چنين نيست.

در اين مطلب، قصد داريم تا شما را با دو نمونه ازاحساسات شديد يعني خشم و نحوه ي برخورد موثر با آن بيشتر آشنا كنيم. پس با ادامه ي مطلب همراه باشيد.

خشم چيست و چگونه آن را مديريت كنم؟
خشم يكي از هيجان هاي پيچيده انسان است. همه ي ما در مواجهه با بدرفتاري و يا ناكامي، دچار احساس خشم مي شويم و اگرچه آستانه ي خشم مان با هم متفاوت است، اما هيچ كس نيست كه خشم را تجربه نكرده باشد.

به عبارت ديگر مي توان گفت، خشم ميزان قابل توجهي از انرژي است كه به منظور دفاع از خود فعال مي شود و مي تواند مفيد و يا مخرب باشد.

به عنوان مثال، احساس خشم نسبت به مديربي توجه و يا زورگوي تان مي تواند احساسي به جا و معقول باشد.

اما اين نوع واكنش شماست كه نشان مي دهد خشم تان را به درستي مديريت كرده ايد و يا در دام آن افتاده ايد.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-مديريت احساسات شديد و مديريت خشم


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: مديريت خشم، خشم، خشم چيست،
موضوع:
[ ۱۴ تير ۱۴۰۰ ] [ ۱۰:۵۵:۵۶ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

تشخيص اختلال شخصيت با چه روش هايي صورت مي گيرد؟ در هر كشور بخشي از جمعيت كشور را افرادي تشكيل مي دهند كه داراي اختلال شخصيت هستند اختلال شخصيت از همان دوران كودكي به وجود مي آيد و با شخصيت فرد تركيب مي شود و تا حدودي غيرقابل تحمل مي باشد و با اختلالات رواني مانند افسردگي، اسكيزوفرني و فوبي ها متفاوت مي باشد.

اختلال شخصيت تاريخ شروع خاصي ندارد و ممكن است بدون علت خاصي باشد و نمي توان براي آن درمان كاملا قطعي در نظر گرفت.

چه عواملي باعث مي شود تا فرد درگير اختلال شخصيت شود؟
براي اين سوال پاسخ قطعي و كاملي وجود ندارد اما بر اساس مطالعات انجام شده اختلال شخصيت به عوامل بسياري بستگي دارد و به عوامل ژنتيكي، بيولوژيكي و روانشناختي و اجتماعي بستگي دارد و باعث شكل گيري اختلالات شخصيت مي شود.

دو عامل ژنتيكي و محيطي نقش مهمي در رشد اختلالات شخصيت دارند و ساختار ژنتيكي در ايجاد شخصيت درونگرايي و برونگرايي نقش تعيين كننده اي دارد و ۵۰ درصد نقش خود را ايفا مي كند.

علاوه بر نقش ژن بايد وقايع و اتفاقاتي كه در دوران اوليه زندگي به وجود آمده است را مورد بررسي قرار داد همچنين وقايعي و اتفاقاتي كه مربوط به والدين مي شود نقش مهمي در شكل گيري اختلالات شخصيت دارد.

اختلالات شخصيت در بيشتر مواقع به دليل تجربه ها و اتفاقات تلخي كه فرد در زمان كودكي تجربه كرده است به وجود مي آيد و يا اينكه فرد در آن زمان خود را با كسي كه مشكل عصبي و اختلال رواني داشته است همانند مي كرده و باعث اختلالات شخصيت او شده است.

شيوه ارتباطي والدين با كودك بسيار مهم است و به اختلال شخصيت رابطه اي بسيار نزديك دارد اگر والدين براي فرزند خود وقت بگذارند و به نيازهاي او به خوبي پاسخ دهند و هنگامي كه كودك دچار خشم و عصبانيت و ترس و نااميدي مي شود به گونه اي آرام با او رفتار كنند و واكنش صحيحي داشته باشند در اين صورت كودك ياد مي گيرد به ديگران اعتماد كند و به خوبي با ديگران ارتباط برقرار كند.

وقتي كودك ياد بگيرد كه به ديگران اعتماد داشته باشد در بزرگسالي و در دوران جواني به افراد مهم زندگي خود اعتماد خواهد كرد و جهان را جايگاه درست و امن مي بيند و مي تواند زندگي سالمي در كنار عزيزانش تجربه كند.

ارتياط والدين با كودكان
اما اگر والدين نتوانند با كودك خود رابطه دوستانه برقرار كنند و آنچه كه كودك گفت بر خلاف آن پيش بروند در اين صورت كودك به آن ها اعتماد نخواهد كرد و به فردي شديدا دفاعي، بي احساس، بدبين و پرخاشگر تبديل خواهد شد و به او احساس عدم امنيت و عدم اعتماد به جهان پيرامون دست خواهد داد.

فردي كه دچار اختلال شخصيت مي شود قادر نخواهد بود احساسات و هيجانات خود را كنترل كند و نمي توانند خودش را آرام كند و اعتماد كردن به ديگران بسيار برايش سخت خواهد بود.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-تكنيك هاي باورنكردني تشخيص اختلال شخصيت


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۳ تير ۱۴۰۰ ] [ ۰۳:۰۱:۱۳ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

اختلال روان تني يا اختلال سايكوسوماتيك چيست؟

درد هاي اختلال روان تني چيست و چطور درمان مي شود؟

اختلال روان تني از دو واژه «روان » و « تن » گرفته شده است كه شامل درد هاي اختلال روان تني با علائم فيزيكي واقعي همراه مي باشد كه توسط ذهن ايجاد مي شود.

بر خلاف بيماري هيپوكندريا يا خود بيمار انگاري كه بيمار دچار ترس مزمن از بيماري مي شود و تصور مي كند درد هاي جزئي او نشانه اي از بيماري سخت و طاقت فرسا مي باشد، در بيماري روان تني درد افراد واقعي و ناتوان كننده مي باشد اما با بررسي و معاينه پزشك بيمار هيچ مشكلي ندارد و فرد كاملا سالم مي باشد.

اختلال روان تني – تعريف درد هاي رواني – جسماني: ( PSYCHOSOMATIC PAINS)
به طور رايج به درد هاي رواني – جسماني، درد هاي روان تني يا سايكوسوماتيك مي گويند. درد هاي روان تني به درد هايي گفته مي شود كه منشا آن تنش ها و فشار هاي رواني فرو رفته شده يا سركوب شده مي باشد كه به صورت جسماني خود را نشان مي دهد.

درد هاي روان تني منشا جسماني ندارند و با دارو درماني بهبود نمي يابند، به همين دليل درد ها يا مشكلات جسماني كه به وسيله مشكلات پزشكي بهبود نمي يابد را درد هاي روان تني مي گويند.

درد هاي جسماني كه منشا آن مشكلات رواني مي باشد عبارت اند از : سردرد هاي تنشي، ميگرن، گردن درد و گاهي اوقات فشار خون و يا ديابت.

بسياري از دردها كه به وسيله دارو درماني رفع نمي شوند و همچنين بسياري از اختلالات جنسي ممكن است به خاطر اختلالات روان تني باشد، مثلا ريزش مو ممكن است منشا رواني داشته باشد و گاهي اوقات فلج اندام كه در روانشناسي به آن هيستريك مي گويند منشا رواني دارد.

خود بيمار انگاري چيست و چه تفاوتي با درد هاي اختلال روان تني دارد ؟
افرادي كه دچار خودبيمار انگاري هستند ترس دائمي نسبت به بيماري هاي جدي و خطرناك به سراغشان مي آيد، مثلا آن ها دچار سردرد مي شوند و آن را به تومور مغزي ربط مي دهند يا هنگامي كه احساس تهوع دارند فكر مي كنند به نوعي سرطان دچار شده اند.

در صورتي كه افراد عادي وقتي به اين بيماري ها دچار مي شوند سردرد شان را به كم آبي و تهوع را به خاطر غذايي كه خورده اند ربط مي دهند و ديد مثبتي نسبت به بيماري خود دارند اما افرادي كه مبتلا به خود بيماري انگاري هستند از ترس دائمي رنج مي برند و به خاطر ترس شان به طور دائم به پزشك مراجعه مي كنند و آزمايشات شان را به طور مكرر تكرار مي كنند، در صورتي كه هيچ مشكلي ندارند.

افرادي كه به اين اختلال دچار هستند هر گونه نشانه و علائمي را به يك بيماري خطرناك و مرگ بار ربط مي دهند و با ترس دائمي از بيماري زندگي مي كنند.

افرادي كه درگير اختلال روان تني هستند نشانه هاي درد هاي واقعي باليني را دارند و هر روز با آن ها دست و پنجه نرم مي كنند.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-اختلال روان تني يا اختلال سايكوسوماتيك چيست؟


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۲ تير ۱۴۰۰ ] [ ۱۲:۰۰:۳۵ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

علائم و نشانه هاي انواع بيماري هاي رواني سال ۱۴۰۰ در ايران و جهان

شيوع بيماري هاي رواني
تقريبا ۲۰ درصد از جمعيت ايالات متحده آمريكا گرفتار بيماري رواني شده اند كه اين موارد به دو دسته تقسيم شده اند : هر گونه بيماري رواني ( AMI) و بيماري جدي رواني (SMI)

بر اساس تخمين هاي انجام شده از هر ۲۵ بزرگسال در ايالات متحده يك نفر گرفتار بيماري رواني جدي شده است، اين بيماري باعث اختلال در يك يا چند فعاليت عمده در زندگي آن ها شده است، برخي از بيماري هاي رواني مانند ADHD در دوران كودكي شروع مي شود برخي از بيماري هاي رواني مانند اسكيزوفرني در زمان نوجواني و بزرگسالي آشكار مي شود و بسياري از بيماري هاي رواني ديگر مانند اختلالات اضطرابي ممكن است در هر سني شروع شوند. اضطراب و استرس ممكن است به خاطر تجربه استرس زا به وجود آيد البته گاهي ممكن است كه علائم آن بدون هيچ دليل واضح نمايان شود.

علاوه بر اين ممكن است در يك زمان بيش از يك بيماري رواني در فرد وجود داشته باشد، به عنوان مثال ممكن است فردي دچار اضطراب فراگير شده باشد و همزمان به اختلال نارسايي قلبي دچار شود يا احتمال دارد گرفتار بي اشتهايي عصبي و افسردگي شود.

انواع بيماري هاي رواني
بر اساس نتايجي كه در دفترچه راهنماي تشخيصي و آماري اختلالات رواني انجمن روانپزشكان آمريكا وجود دارد صدها بيماري رواني يا اختلال رواني وجود دارد كه آن ها را به طبقات يا انواع خاصي تقسيم بندي كرده اند كه اين طبقه ها عبارت اند از :

اختلال رشدي عصبي

اختلال دو قطبي مرتبط با آن

اختلالات افسردگي

اختلالات اضطرابي

وسواس فكري و اختلالات مرتبط با آن

تروما و اختلالات مرتبط با استرس

اختلالات تجزيه اي

اختلالات مخرب، كنترل تكانه و رفتار

اختلالات وابسته به مواد و اعتياد

اختلالات تغذيه و غذا خوردن

اختلالات دفع

اختلالات خوابيدن و بيدار شدن

اختلالات عملكرد جنسي

اختلالات شخصيتي

اختلالات پارافيلي

طيف اسكيزوفرني

ساير اختلالات رواني

علائم و نشانه ها
بيماري هاي رواني علائم متفاوتي دارد به عنوان نمونه فردي كه افسرده است ممكن است به اختلالات در خوابيدن و كاهش انرژي دچار شود و كسي كه اختلال در خوردن دارد، دفع و استفراغ كند. بنابراين همه بيماري هاي رواني نشانه هاي يكساني ندارند، اين بيماري ها باعث به وجود آمدن پريشاني هاي قابل توجهي مي شود كه در توانايي هاي فرد اختلالاتي ايجاد مي كند.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-علائم و نشانه هاي انواع بيماري هاي رواني سال ۱۴۰۰ در ايران و جهان


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۱ تير ۱۴۰۰ ] [ ۱۲:۴۶:۱۱ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

انواع اختلالات رواني ۲۰۲۱ را بشناسيد

اختلالات و بيماري هاي رواني انواع مختلفي دارد و بسياري از آن ها شايع تر بوده و فراواني بيش تري دارند، از جمله بيماري هاي رواني كه شايع مي باشد مي توان به افسردگي و اختلالات اضطرابي اشاره كردكه در زن و مرد مشاهده مي شود و درصد مراجعه به روانشناس و كلينيك ها براي اين اختلال بيشتر مي باشد.

افرادي كه در جامعه زندگي مي كنند به دلايل مختلفي مانند ژنتيك، تاثير محيط و عوامل خانوادگي به بيماري هاي رواني دچار مي شوند.

دفترچه راهنماي تشخيصي و آماري اختلالات رواني (DSM) شامل شماري از مهم ترين دسته هاي اختلالات توصيف شده مي باشد و همه اختلالات رواني در آن وجود ندارد، آخرين نسخه كتابچه راهنماي تشخيصي DMS-5 در ماه مه سال ۲۰۱۳ منتشر شده است، DSM يكي از پر كاربردترين سيستم هاي طبقه بندي اختلالات رواني مي باشد و در آن بيماري هاي رواني بر اساس معيار هاي تشخيصي استاندارد ارائه شده است.

انواع اختلالات رواني
اختلالات تكوين عصبي
اختلالات تكوين عصبي از جمله مواردي است كه در زمان نوزادي، كودكي و بزرگسالي قابل تشخيص است و اين اختلالات رواني شامل موارد زير مي شود :

كم تواني ذهني
اين اختلال قبلا به عنوان عقب ماندگي ذهني شناخته مي شد و گاهي اوقات آن را به عنوان اختلال تكويني ذهني از آن ياد مي شود، اين اختلال رشد قبل از سن ۱۸ سالگي در فرد آغاز مي شود و به صورت نقص عملكرد هاي ذهني و رفتار هاي متناسب با آن ها مشخص مي شود.

محدوديت هايي كه در عملكرد ذهني به وجود مي آيد در بسياري از اوقات با انجام تست ضريب هوشي مشخص مي شود و اگر ضريب هوشي پايين تر از ۷۰ درصد باشد نشانگر محدوديت است، مواردي كه تست مي شود شامل رفتار هاي انطباقي مهارت هاي عملي و روزمره، خود مراقبتي، تعامل اجتماعي و مهارت هاي زندگي مي باشد.

اختلال اوتيسم
اين اختلال با نقايص دائمي تعامل و ارتباطات اجتماعي در جنبه هاي مختلف زندگي و همچنين الگو هاي رفتارهاي محدود و تكراري مشخص مي شود، DMS بيانگر اين است كه علائم اختلال طيف اوتيسم بايد در دوره هاي اوليه رشد وجود داشته باشد و اين علائم در جنبه هاي مختلف زندگي از جمله عملكرد اجتماعي و شغلي اختلال قابل توجهي ايجاد مي كند.

اختلال بيش فعالي – كمبود توجه (ADHD)
ADHD با بروز دائمي بيش فعالي – تكانشگري و يا كم توجهي كه با انجام كارها در تداخل مي باشد، خود را در دو يا چند موقعيت مختلف مانند خانه، محل كار، مدرسه و موقعيت هاي اجتماعي نشان مي دهد، بر اساس اظهاراتي كه در DSM-5 بيان شده است چند مورد از اين علائم بايد قبل از ۱۲ سالگي وجود د اشته باشد.

اين علائم و نشانه ها تاثير منفي بر روي فعاليت هاي اجتماعي، شغلي و دانشگاهي دارند.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-انواع اختلالات رواني ۲۰۲۱ را بشناسيد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۱ تير ۱۴۰۰ ] [ ۱۱:۲۳:۱۹ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

نكات مهمي كه بايد در اولين رابطه جنسي بدانيد

آيا مي دانيد كه يكي از موضوعات بحث برانگيز در ميان دختر ها رابطه جنسي در شب زفاف مي باشد، بعضي از دخترها از برقراري اولين رابطه جنسي مي ترسند و هميشه به خاطر اين ترس استرس و اضطراب دارند.

هنگامي آن ها از از اولين رابطه جنسي خود تجربه تلخي داشته باشند، خاطره تلخي از رابطه جنسي در ذهنشان ثبت مي شود و رغبتي به برقراري رابطه ندارند.

موضوعي كه در مورد اولين رابطه جنسي براي دختر ها اهميت دارد، پرده بكارت است؛ آن ها استرس زيادي نسبت به پرده بكارت دارند و به همين خاطر از سكس در اولين شب عروسي مي ترسند، هميشه زنان نسبت به اولين رابطه جنسي ترس دارند و مرد ها هيچ ترسي ندارند.

شايد در ظاهر تنها ترس دخترا از اولين رابطه جنسي به خاطر پرده بكارت باشد اما در واقعيت اين طور نيست و آن ها بايد در مورد موضوعات ديگري همچون سلامت جسمي، رواني يا بهداشتي نيز دقت داشته باشند تا به طور ناخواسته باردار و يا دچار بيماري نشوند.

اولين رابطه جنسي و نكات رواني آن
همان طور كه گفته شد يكي از اتفاقاتي كه براي دختران ترسناك است و با ترس و دلهره همراه مي باشد برقراري اولين رابطه جنسي مي باشد، اين ترس به خاطر پاره شدن پرده بكارت مي باشد و به عواملي مانند سن، قد و وزن ارتباطي ندارد و براي اغلب دخترا اين ترس وجود دارد.

نكته اي كه در هنگام اولين رابطه جنسي بايد به آن توجه شود آماده بودن فرد از لحاظ روحي و رواني مي باشد، آيا فرد به حالت روحي و رواني خود توجهي دارد؟ قبل از شب زفاف چه نكاتي را بايد مورد توجه قرار داد؟ در اين مقاله به بررسي اين موضوعات مي پردازيم.

سن
زماني كه افراد مي خواهند براي اولين بار با همسر خود رابطه جنسي را برقرار كنند بايد به زمان آن و همچنين سن خود توجه ويژگي داشته باشند، شايد در نظر گرفتن سن براي رابطه جنسي عجيب باشد اما براي برقراري اولين رابطه جنسي از اهميت بسياري برخوردار است.

سن افراد هنگامي كه مي خواهند اولين رابطه جنسي را برقرار كنند به موضوعاتي مانند فرهنگ جامعه، مرد يا زن بودن، اعتقادات مذهبي، ارزش هاي فردي و يا خانوادگي، دوستان، آشنايان، انتخاب و تصميم هاي شخصي فرد، پذيرش رابطه جنسي قبل از ازدواج و غيره بستگي دارد.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-نكات مهمي كه بايد در اولين رابطه جنسي بدانيد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۹ تير ۱۴۰۰ ] [ ۱۲:۲۶:۴۴ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

زبان نوزاد ، صداها و زبان نوزاد را چگونه بفهميم؟

آشنايي با زبان كودك از اهميت بسياري برخوردار مي باشد زيرا باعث مي شود تا مادران به خصوص مادران كم تجربه با مشكلات و چالش هاي كمتري رو به رو شوند و نوزادان معمولا علائم و نشانه هايي از خود نشان مي دهند كه بيانگر مسئله و موضوع خاصي مي باشد .

جالب است كه بدانيد ۹۰ درصد ارتباط بين نوزادان و بزرگسالان به صورت غير كلامي مي باشد در ادامه اين مقاله مي خواهيم معنايي زبان نوزاد و حركات او را مورد بررسي قرار دهيم پس اين مقاله را تا انتها مورد مطالعه قرار دهيد.

معناي گريه نوزاد
بسياري از والدين در اكثر مواقع متوجه گريه نوزاد نمي شوند و به همين دليل بسيار ناراحت هستند و در بيشتر مواقع گريه نوزاد را به گرسنه بودن او ربط مي دهند، صداي گريه نوزاد گاهي اوقات متفاوت مي باشد و اگر والدين كمي دقت كنند و آگاهي لازم را داشته باشند متوجه مي شوند كه نوزاد قصد دارد چه چيزي را بگويد.

در ادامه به بررسي پنج كلام جهاني نوزادان در زمان گريه كردن مي پردازيم و معنا و توضيحاتي در مورد آ ها ارائه مي دهيم.

زبان نوزاد، NAH يا NEH، صداي اونگه
زماني كه كودك گريه مي كند و در ابتداي گريه او صداي (ن) شنيده مي شود به اين معني است كه كودك گرسنه مي باشد و زمان شير دادن و سير كردن نوزاد است و همچنين اگر صداي ( ايننقهه) را در هنگام گريه كردن تشخيص داديد به معناي گرسنه بودن نوزاد مي باشد.

از خواب پريدن نوزاد
از خواب پريدن نوزاد
Owh
اگر دقت كرده باشيد اين صدا شبيه زماني است كه نوزاد خميازه مي كشد و زماني كه گريه مي كند اين صدا را از خود بروز مي دهد و به معناي خستگي او مي باشد، در اين حالت دهان نوزاد به صورت بيضي شكل باز مي شود و لازم است كه والدين شرايطي را مهيا كنند تا فرزندشان استراحت كند.

زبان نوزاد، Eh
زماني كه عضلات نوزاد منقبض مي شود نوزاد اين صدا را در خود ايجاد مي كند و به معناي آن است كه مي خواهد آروغ بزند و ممكن است چند بار حرف را به صورت (Eh, Eh,Eh,Eh) تكرار كنند.

بايد اين نكته را در نظر بگيريد كه نوزاد علاوه بر زماني كه شير مي خورد احتمال دارد نياز به آروغ زدن داشته باشد و والدين بايد به نوزاد كمك كنند تا آروغ بزند.

Eairh
زماني كه عضلات شكم نوزاد منقبض مي شود اين صدا را در خود ايجاد مي كند، احتمال دارد زماني كه نوزاد نفخ دارد اين صدا يا صداهايي مانند) (eerrhh را داشته باشد كه در اين زمان كودك نياز دارد دردش را تسكين كنيد و والدين بايد به او كمك كنند تا نفخ او رفع شود.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-زبان نوزاد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۸ تير ۱۴۰۰ ] [ ۰۷:۴۲:۰۳ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

تاثير مواد مخدر بر مغز | عوارض اعتياد به مواد مخدر بر مغز

آيا در مورد تاثيري كه مواد مخدر بر روي مغز مي گذارد اطلاعاتي داريد؟ مغز اصلي ترين اندام بدن مي باشد و اين عضو بدن باعث مي شود تا عملكردهاي مختلف بدن با هم هماهنگ شود و سامان يابد و هر كدام از قسمت هاي بدن مخصوص يك فعاليت و عمل خاصي مي باشند.

مصرف مواد مخدر به مرور بر روي عملكرد هاي مختلف مغز اثر مي گذارد و به شكل هاي مختلفي آن را مختل مي كند اين تاثيرات مغزي تا جايي پيش مي رود كه فرد اراده خود را از دست مي دهد و به حد زيادي به ماده مخدر وابسته مي شود و مصرف آن را ادامه مي دهد و اين وابستگي باعث مي شود در صورتي كه مواد مخدر استفاده نكند عملكرد مغزي او به طور كامل مختل شود. شما مي توانيد آگاهي لازم در مورد مواد مخدر داشته باشيد و اطلاعات خود را در اين زمينه افزايش دهيد در اين صورت گامي موثر در جهت ترك برداشته ايد.

تاثير مواد مخدر بر مغز
مواد مخدر در سيستم هاي ارتباطي درگيري ايجاد مي كند و در مسير انتقال، دريافت و پردازش طبيعي نورون ها دخالت مي كند و به اين ترتيب بر روي مغز تاثير مي گذارد، نورون ها سلول هاي عصبي مغز هستند و وظيفه آن انتقال دادن اطلاعات است، انتقال اطلاعات در نورون ها به وسيله مواد شيمياي به نام انتقال دهنده عصبي يا نوروترنسميترها رخ مي دهند و هر كدام از نورون هاز انتقال دهنده هاي عصبي خاصي استفاده مي كنند و انتقال اطلاعات را انجام مي دهند.

پس از مصرف چه اتفاقي در مغز فرد ميفتد؟
مواد مخدر بعد از اين كه مصرف مي شوند وارد سيستم هاي عصبي مغز مي شوند و شبيه انتقال دهنده هاي عصبي هستند و مواد مخدر به خاطر شباهت جايگزين انتقال دهنده هاي عصبي مي شوند اين مواد جايگزين شده در دريافت و پردازش اطلاعات اختلالاتي را به وجود مي آورد.

نورون ها به علت شباهت ساختار مواد مخدر با انتقال دهنده هاي عصبي آن ها را به عنوان انتقال دهنده شناسايي مي كنند و اجازه مي دهند تا اين مواد وارد سلول هاي عصبي شده و آن ها را مورد تحريك قرار دهند.

ورود مواد مخدر باعث مي شود تا مغز به صورت طبيعي توليد انتقال دهنده هاي عصبي را كاهش دهد و براي انتقال پيام ها مغز به مواد مخدر نياز داشته باشد، برخي از مواد مخدر محرك مانند آمفتامين و كوكائين باعث مي شود تا نورون هاي مغزي به مقدار زيادي انتقال دهنده توليد كنند و ميزان آن را از حالت طبيعي خارج كنند.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-تاثير مواد مخدر بر مغز بهبود يا ضعف؟


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۷ تير ۱۴۰۰ ] [ ۰۹:۵۵:۳۱ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

ديدن رابطه جنسي پدر و مادر | رابطه مقابل فرزندان ممنوع

زماني كه كودك رابطه جنسي پدر و مادرش را ببيند چه بايد گفت؟ يكي از اتفاقات رايج و بسيار آسيب زننده اين است كه كودك به صورت بسيار اتفاقي رابطه پدر و مادرش را ببيند، ترس از اين موضوع نبايد باعث اضطراب از رابطه جنسي شود اما زوجين بايد رابطه جنسي شان را مديريت كنند و به گونه اي رفتار كنند كه چنين اتفاقي براي آن ها به وجود نيايد.

اين مسئله احتمال دارد سبب بروز مشكلاتي در زمينه برقراري رابطه عاطفي و زندگي زناشويي كودك در بزرگسالي فرزندتان شود و با توجه به اين كه بسياري از كودكان احتمال دارد رابطه پدر و مادر شان را ببينند به همين دليل لازم است تا والدين اطلاعات و آگاهي هاي خود را در اين زمينه افزايش دهند كه در ادامه اين مقاله به صورت جامع در مورد آن بحث خواهيم كرد.

بعد از ديدن رابطه جنسي پدر و مادر توسط كودك چه بايد كرد؟
اگر كودك تان به صورت اتفاقي وارد اتاق خوابتان شد و رابطه شما را ديد قبل از هر چيز بايد خونسردي خود را حفظ كنيد و نبايد آشفته و وحشت زده شويد و هرگز نبايد فرزندتان را به خاطر آمدن به اتاق خوابتان و ديدن رابطه جنسي مورد سرزنش قرار دهيد و با او دعوا كنيد زيرا اين كار باعث مي شود تا نگراني هاي فرزندتان افزايش يابد.

در اين هنگام به آرامي لباس هاي خود را بپوشيد و با ملافه خودتان را بپوشانيد و حتما فرزندتان را بغل كنيد و چك كنيد كه چي ديده است و چه مقدار از رابطه شما را متوجه شده است و بعد براي او توضيح دهيد چيزي كه او ديده است ابراز عشق و علاقه شما به يكديگر بوده است.

همچنين به او بگوييد” مامان باباها وقتي اين كار رو مي كنند يعني همديگر را خيلي دوست دارند و از كنار هم بودن خوشحال هستند و به همين دليل يكديگر را در آغوش مي گيرند و مي بوسند.”

چرا بايد توضيح دهيم ؟
توضيح دادن در مورد اين موضوع بسيار مهم مي باشد زيرا هنگامي كه بچه ها اين صحنه را مي بينند برداشت بد و وحشتناكي دارند و اكثر آن ها فكر مي كنند كه پدر و مادر در حال آزار و اذيت يكديگر مي باشند و يا بابا مامان را اذيت مي كند و اگر اين موضوع شفاف سازي نشود باعث شكل گيري ديد منفي به پدر و رابطه جنسي مي شود و اگر والدين در زندگي مشترك رابطه پر تنشي داشته باشند اين موضوع باعث مي شود تا نگراني كودك چند برابر شود و ذهن كودك درگير مسائل ناراحت كننده اي باشد.

در هنگام مكالمه با فرزندتان نكاتي كه بسيار مهم است بايد رعايت شود و به او اجازه دهيد تا ديده ها، احساسات و ترس هايش را بعد از اين ماجرا بيان كند تا احساسات او مورد پردازش قرار گيرد و بار سنگيني كه در ذهن او به وجود آمده است كاهش يابد.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-مراقب ديدن رابطه جنسي پدر و مادر و جنون كودك باشيد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۷ تير ۱۴۰۰ ] [ ۰۹:۳۲:۴۹ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
قالب وبلاگ
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : ---
دیروز : ---
افراد آنلاین : ---
همه : ---
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

خرید فالوور و لایک

لینک ساز ، سامانه خرید و فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد   / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ / خرید گوشی شیائومی / بروز کالا / قیمت یاب / قیمت تلویزیون / قیمت گوشی آیفون  / چگونه جذب خود کنیم  /سایت ایرونی  / بازی اندروید  / چت روم / خدمات گرافیک آریا گستر