moshaverrkhob
moshaverrkhob

طبق نظر مشاوران مراكز روانشناسي : والدين بي توجه چگونه به فرزندان خود آسيب خواهند زد؟

سبك هاي تربيتي كه والدين براي فرزندانشان مورد استفاده قرار مي دهند بسيار متفاوت است و بعضي سبك هاي تربيتي وجود داد كه ممكن است كودكان را دچار آسيب كرده و حتي در بزرگسالي نيز ادامه پيدا كند. در ادامه اين مقاله انواع والدين را مورد مطالعه قرار مي دهيم.

والدين بي توجه و رها ساز
والدين به دو صورت مي توانند به فرزندان خود توجه نداشته باشند و او را رها كنند مثلا ممكن است او را در خانه تنها بگذارند و يا ساعت ها در ماشين منتظرش بگذارند و به او توجه نكنند.

يا والدين ممكن است از يكديگر جدا شوند و طلاق بگيرند، در اين صورت ديگر به ديدن فرزند خود نمي آيند و از لحاظ هيجاني در دسترس فرزندان خود نيستند و نمي توانند به فرزند خود توجه و محبت كافي را داشته باشند، در اين هنگام فرزندشان از توجه و محبت و تشويق محروم خواهند ماند.

بر اساس نظر روانشناسان نبايد با كودك رفتارهايي مانند بي اعتنايي و بي توجهي انجام گيرد، در اين صورت كودك فكر مي كند كه ايراد و مشكلاتي دارد، دوست داشتني نيست و به همين دليل به او توجه و محبت نمي شود.

بسياري از والدين ممكن است پيش كودك شان باشند ولي به دليل سرگرم شدن با الكل، دارو، كتاب، خواب و تلويزيون به كودك خود توجه نمي كنند و بيشتر به وسايل پناه مي برند، آن ها به اين شكل فرزندان خود را رها كرده، به فرزندشان توجهي ندارند و از لحاظ هيجاني در اختيار فرزندشان نيستند.

همچنين بسياري از پدرها هستند كه هنگامي كه در خانه اند به فرزندشان توجه نمي كنند و كاري به كار كودك ندارند آن ها در خانه حضور فيزيكي دارند ولي فعال نيستند و با كودك خود به صحبت يا بازي نمي پردازند.

خانواده هاي طلاق
پنج مسائل فرزندان در خانواده هاي طلاق چيست؟
احساس مالكيت نسبت به فرزند
بسياري از والدين هستند كه به فرزندشان تسلط و كنترل كاملي دارند، آن ها فرزندشان را به طور كامل كنترل مي كنند و از نظر هيجاني او را تحت نفوذ خودشان قرار مي دهند.

مادراني كه نسبت به فرزندشان احساس مالكيت مي كنند از همان لحظه طفولت و كودكي دست به كنترل كودك خود مي زنند. به طور مثال مادر كودك را به خود مي چسباند و فقط خودش به تنهايي از او مراقبت مي كند و به ديگران اجازه نمي دهند تا از او نگهداري و مراقبت كنند.

هنگامي كه فرزندان كمي بزرگتر شد و به سني رسيد كه دلش مي خواهد جهان اطراف را بشناسد و به طور مستقل به بررسي جهان بپردازد اما مادرش به احتمال زياد به خاطر دلايلي مانند ترس از اين كه شايد فرزندشان صدمه اي ببيند احساس خطر و تهديد كرده و مانع اين امر مي شوند. آن ها براي اينكه بتواند نياز هاي هيجاني خودش را رفع كند به فرزندشان آويخته مي شود و او را تنها نمي گذارد.

در اين شرايط هنگامي كه فرزند بزرگ مي شود، مادر به جاي اين كه كنترل خود را بر روي او كاهش دهد بيشتر سخت مي گيرد و اصرار دارد تا بداند فرزندش كجاست و او را بسيار كنترل مي كند و مقررات بسيار سفت و سختي را براي او در نظر مي گيرد.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-والدين بي توجه چگونه به فرزندان خود آسيب خواهند زد؟


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ] [ ۱۱:۰۲:۰۶ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

طبق نظر دكتر روانشناسي پيشينه خانواده در ازدواج مي تواند تاثيرات زيادي داشته باشد. چرا؟

بيش از ۸۰ تا ۹۰ درصد از افكار، باورها و احساسات و رفتارهاي ما در نيمه نا خودآگاه و خودآگاه ما وجود دارد و اين به دليل شكل گرفتن آن ها در دوران كودكي و نوجواني در مغز ما مي باشد.

اگر چيزي با آن ها مغايرت داشته باشد براي ما موضوعي غير طبيعي و غير قابل قبول و حتي غير منطقي به نظر خواهد رسيد و ما نمي توانيم با آن موضوع به راحتي كنار بياييم.

در حالت كلي سيستم مغز اگر چيزي وارد آن شود به صورت خودكار ثبت آن انجام مي شود براي مثال همه ي ما پس از انجام دادن تمرين هاي طولاني مهارت هاي خاصي را مانند دوچرخه سواري ، رانندگي و غيره را ياد گرفته ايم و هنگامي كه آن ها را انجام مي دهيم ديگر نياز به فكر كردن نداريم و به طور خودكار آن را انجام مي دهيم.

يا ممكن است فردي شاهد جرو بحث والدينش بوده و بر اساس ولوم صدا به اين نتيجه رسيده كه اگر صداي يكي از آن ها قوي تر و بلند تر باشد مشاجره به پايان مي رسد در نتيجه ممكن است براي زندگي مشتركش همين روش را پيش گيرد.

با توجه به اين مثال ها سيستم مغزي فرد با آن چه در دوران كودكي اش شكل گرفته هماهنگ مي شود و با آن ها به تعامل و آرامش مي رسد.

نقش پيشينه خانواده در ازدواج
بر اساس نظرات مشاور، خانواده در موفقيت ازدواج و رابطه ما نقش مهمي دارد، در خانواده شرايطي متفاوتي وجود دارد، بسياري از افراد ممكن است محيط خانواده گرم و صميمي داشته باشند و بتوانند با امنيت و آرامش در كنار يكديگر زندگي كنند و بسياري خانواده ها غير قابل پيش بيني، متزلزل و غير منصف مي باشند و به همين دليل گفته مي شود كه گذشته افراد با يكديگر متفاوت است.

در زير نمونه از عواملي كه بر روي ازدواج تاثير مي گذارد را مورد بررسي قرار مي دهيم.

راضي بودن پدر و مادر از ازدواجي كه باهم داشته اند.
رابطه دوران كودكي فرزند با پدر و مهر و محبتي و علاقه اي كه از طرف فرزندش دريافت مي كند.
داشتن اوقات خوش با پدر خانواده و راحت و رفيق بودن با پدر
رابطه دوران كودكي با مادر و نشان دادن علاقه و محبت از طرف مادر
داشتن اوقات خوب و خوش در كنار مادر و احساس راحتي و رفيق بودن با او
اثرات گذشته خانواده بر زمان حال، به گونه اي كه ممكن است موضوعات و مسائلي در زمان كودكي و نوجواني وجود داشته است و حل نشده و اثرات آن بر روي زمان حال تاثيراتي مي گذارد.
اثرات منفي خيانت والدين
وابستگي شديد به والدين و اعتماد نكردن به ديگران
استقلال در خانواده، بسياري از والدين ممكن است فرزندشان را تشويق كنند تا مستقل شود و گاهي اوقات ممكن است در كارهاي فرزندشان دخالت كنند و نظر خود را بر آن ها تحميل كنند
غيره
اين موارد گفته شده مي تواند بر روي موفقيت ازدواج و روابط ما نقش بسيار مهمي داشته باشد.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-پيشينه خانواده چقدر در موفقيت ازدواج نقش دارد؟ طبق نظر دكتر روانشناسي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ ] [ ۱۱:۱۳:۲۵ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

چگونه خواهر شوهر دورو را از پاي در آوريم

ارتباط با خانواده شوهر يكي از سخت ترين رابطه هايي كه بعد از ازدواج و تشكيل خانواده و زندگي مشترك ايجاد مي شود، هنگام ازدواج اكثر ما به رسم و رسومات، رفتار ها و عادت هاي خانواده همسرمان بي توجه هستيم اما با گذشت زمان اختلاف نظر هايي در ميان افراد به وجود مي آيد كه باعث كدورت و كشمكش مي شود.

بايد اين نكته را در نظر بگيريد كه رابطه برقرار كردن با ديگران يك مهارت مي باشد كه فرد بايد آن را ياد بگيرد و بهبود بخشد، در اين بخش از مقاله در مورد نحوه ارتباط برقرار كردن عروس و خواهر شوهر توضيحاتي را بيان مي كنيم.

رابطه عروس و خواهر شوهر دورو
همه زوج ها دوست دارند تا با خانواده همسرشان ارتباط خوبي داشته باشند و رابطه خود را آن طور كه دوست دارند پيش ببرند اما بعضي اوقات آن طور كه دوست دارند پيش نمي رود و اختلافاتي بين عروس و مادر شوهر و عروس و خواهر شوهر به وجود مي آيد.

در بعضي اوقات اختلافات بسياري در ميان آن ها به وجود مي آيد و يكي از دلايل آن اين است كه در برقراري ارتباط انعطاف پذير نيستند و با همه افراد به يك نحو برخورد مي كنند اما آن ها بايد بدانند ويژگي هاي شخصيتي افراد با يكديگر متفاوت مي باشد و براي اين كه افراد رابطه سالمي داشته باشند بايد به جايگاه و نقش افراد در زندگي توجه كنند.

ارتباط عروس و خواهر شوهر
ارتباطي سالم است كه در آن دو طرف آرامش داشته باشند و زمينه رشد براي هر دو آن ها برقرار مي باشد و به حق و حقوق هيچ كدام از آن ها تجاوز نشده و حق هيچ كس ضايع نگردد، شرايط افرادي كه يك رابطه سالم و موثر برقرار مي كنند به گونه زير مي باشد :

احساس شور و نشاط مي كنند.
احساس مي كنند به داشته هايشان اضافه شده است.
با يكديگر ارتباط و تعامل دارند.
حس و حال خوب و خوشي دارند.
آن ها احساس بدهكار و طلبكار بودن ندارند و احساس مي كنند كه يك بده بستان عاطفي در رابطه آن ها به وجود آمده است.
ارتباط سالم و موثر عروس و خواهر شوهر دورو
هنگامي كه زندگي مشتركي را تشكيل مي دهيد نه تنها بايد با همسرتان رابطه برقرار كنيد بلكه بايد با خانواده همسرتان ارتباط موثر و خوبي داشته باشيد زيرا خانواده او جزئي از خانواده شما به حساب مي آيد و ارتباط خوب و عاشقانه با همسرتان به رابطه و ارتباط خوب با خانواده او بستگي دارد، برعكس اين حالت نيز وجود دارد و زماني كه زوجين با يكديگر به مشكل مي خورند نمي توانند ارتباط عاطفي خوبي با خانواده همسرشان داشته باشند.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-چگونه خواهر شوهر دورو را از پاي در آوريم


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ ] [ ۱۱:۰۴:۵۵ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

نحوه قطع ارتباط با دوست پسر يا دوست دختر سابق

تمام شدن يك رابطه عاطفي و به هم خوردن رابطه عاطفي با نامزد بسيار دردناك و سخت مي باشد و نمي توان حس آن را وصف كرد به خصوص اگر دو طرف خيلي به يكديگر وابسته باشند و يا يكي از آن ها ديگري را رها كرده باشد در اين صورت شرايط براي فرد بسيار سخت مي شود.

كساني كه رابطه دوست پسر و دوست دختري را ايجاد مي كنند بسيار ريسك مي كنند زيرا اين رابطه با ريسك زيادي همراه است و ممكن است در بسياري از موارد اين رابطه با شكست رو به رو شوند، در بعضي اوقات افراد نمي توانند به اين رابطه پايان دهند و ممكن است بعد از قطع رابطه دوباره با دوست پسر و دوست دختر سابق خود ارتباط بگيرند و توان قطع رابطه در آن ها وجود ندارد.

اگر فرد نتواند با عشق سابق خود ارتباط برقرار كند در اين صورت نخواهد توانست او را فراموش كند در نتيجه اين رابطه با آسيب هايي همراه خواهد شد، در اين مقاله در مورد اين روابط و نحوه قطع ارتباط با دوست دختر يا دوست پسر سابق مطالبي بيان شده است.

علل قطع ارتباط با دوست پسر يا دوست دختر سابق
بسياري از افراد قبل از ازدواج درگير روابط دوستي قبل از ازدواج مي شوند و اين روابط در بعضي موارد ممكن است با شكست هايي همراه باشد اما در بسياري از موارد ممكن است به ازدواج ختم شود و برقراري روابط دوستي با معايب و مزايايي همراه مي باشد و در صورتي كه اين روابط ناسالم باشد ممكن است فرد شكست عشقي خورده و زن و مرد و يا هر دو شكست را تجربه كنند.

در مرحله اي كه فرد دچار شكست عشقي مي شود فرايندي به نام چانه زني وجود دارد كه در آن افراد مي خواهند كه به رابطه قبلي بر گردد و با دوست دختر و دوست پسر سابق خود ارتباط برقرار كنند.

برقراري ارتباط دوستي با آسيب هايي همراه مي باشد كه در اين جا دليل اين كه بايد اين رابطه دوستي با دوست پسر و يا دوست دختر سابق قطع شود را بيان مي كند.

كاهش روند بهبود فرد
پايان دادن و تمام كردن يك رابطه بسيار سخت و دردناك مي باشد اما بايد اين نكته را در نظير بگيريد كه اين درد هميشگي و ماندگار نخواهد بود، دختر و پسر وقتي به رابطه پايان مي دهند احساس خشم و نا اميدي پيدا مي كند كه به مرور زمان اين احساس از آن ها دور مي شود، اما اگر آن ها دوباره ارتباط برقرار كنند و به رابطه شان برگردند در اين صورت احساسات آن ها دوباره تازه و شديد خواهد شد.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-نحوه قطع ارتباط با دوست پسر يا دوست دختر سابق


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ ] [ ۰۲:۳۰:۴۷ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

موارد منع ازدواج در مركز مشاوره ازدواج چيست؟

زن و مرد در دوران مجردي در مورد زندگي مشترك اطلاعات كاملي ندارند و چون درگير زندگي مشترك نبوده اند نمي دانند كه چطور بايد با آن مسائل كنار بيايند و آشنايي لازم را ندارند، زندگي مشترك و ازدواج تجربه جديدي است كه هر دو با آن رو به رو مي شوند.

در زمينه ازدواج ادراك و اطلاعات كمي درمورد ارتباطات دو نفره و ازدواح و مهارت هاي زناشويي وجود دارد آن ها بايد در اين زمينه اطلاعات خود را افزايش دهند تا زندگي موفقي داشته باشند.

زوجين بايد قبل از ازدواج مشاوره هاي لازم را به كمك مشاوره ببينند تا با مشكلات شخصيتي و اختلالات جسماني مهم مانند معلوليت، ديابت، رماتيسم و غيره آشنا شوند و نسبت به طرف مقابل خود اطلاعات كاملي داشته باشند و با آگاهي ازدواج كنند، در اين صورت اگر ازدواج با شناخت باشد مي توانند زندگي مشترك شاد و موفقي داشته باشند.

با شناخت كامل و مشاوره مي توان از جدايي جلوگيري كرد به طوري كه دو طرف به خوبي با يكديگر زندگي مي كنند.

در مشاوره ازدواج به مسائلي زيادي توجه مي شود مثلا به ازدواج هايي كه در آن فقط به جنبه جنسي توجه مي شود و مشكلاتي به خاطر آن ممكن است به وجود آيد، هم چنين به نقش والدين و دخالت هاي آن ها در زندگي مشترك و عواملي كه باعث گسستن زندگي مشترك مي شود پرداخته مي شود.

در مشاوره به اختلاف هوشي بين دو طرف توجه شده و به آن ها آموزش مي دهند تا با همسر خود چطور برخورد كنند و چه رفتاري صحيح مي باشد.

اهميت مشاوره ازدواج و موارد منع ازدواج
بر اساس نظر مشاوران كساني كه مي خواهند در زندگي رابطه زناشويي خوبي داشته باشند، زندگي مشترك شاد و موفقي را تشكيل دهند و رابطه بين فردي براي آن ها اهميت دارد بايد از جلسات مشاوره ازدواج بهره مند شوند.

در جلسه مشاوره در مورد مسائل و موارد بسياري بحث مي شود كه فرد مي تواند به درستي اين موارد را تشخيص دهد و در آخر انتخاب درستي را داشته باشد و تصميم نهايي و درست را بگيرد.

9 تكنيك برتر در مشاوره ازدواج بر اساس جديدترين روشهاي روانشناسي
۹ تكنيك برتر در مشاوره ازدواج بر اساس جديدترين روشهاي روانشناسي
شرايط و موارد منع ازدواج
هنگامي كه دو طرف مي خواهند با هم ازدواج كنند اما تفاوت سني آن ها بيش از هفت سال مي باشد و در مورد مسائل اقتصادي، طبقات فرهنگي، اختلاف تحصيلي با يكديگر تفاوت هاي بسياري دارند براي ازدواج مناسب نيستند.

بر اساس نظر روانشناسي گروه هايي هستند كه ازدواج براي آن ها منع شده است و زندگي مشترك با اين افراد بسيار سخت و دشوار مي باشد و ازدواج با آن ها بايد منع شود كه در زير نمونه هايي از آن ها را ذكر مي كنيم.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-موارد منع ازدواج در مركز مشاوره ازدواج چيست؟


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ ] [ ۰۹:۳۴:۱۲ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

آيا آينده مي توان ازدواج را پيش بيني كرد؟

تنش هاي خانوادگي يكي از بدترين و شديدترين تنش ها و استرس ها مي باشد و طلاق در صدر اين تنش هاي خانوادگي مي باشند.

صدمات طلاق گاهي اوقات بسيار طولاني مي شود و ممكن است در حد از دست دادن عزيزي يا حتي بدتر از آن باشد و مدت طولاني طول بكشد و ماندگاري بالايي داشته باشد.

به همين دليل سعي مي شود تا ازدواج هاي ناموفق به حداقل برسد و پيشگيري هاي لازم در زمينه ازدواج هاي ناموفق انجام شود.

مشاوران و مراكز روانشناسي خدمات بسياري در زمينه ازدواج انجام مي دهند و دستاوردهاي بسياري در اين زمينه دارند.

امروزه مي توان تقريبا سرانجام و آينده يك ازدواج را را پيش بيني كرد و با بررسي زوجين و نوع ارتباط و شرايط حاكمي كه بر ازدواج وجود دارد اين پيش بيني به وجود مي آيد.

اما در اين مسئله بايد يك نكته را در نظر گرفت و آن ميزان رضايت و خرسندي طرف از زندگي مشترك مي باشد چون ميزان رضايت از زندگي، ثبات و پايداري ازدواج را مشخص مي كند، پس ميزان تفاوت قائل شدن ميان رضايت و خرسندي ميزان ثبات و پايداري ازدواج را مشخص مي كند.

بسياري از افراد هستند كه از ازدواج شان ناراضي بوده و اما به دلايلي مانند ناتواني، نيازمند بودن و يا نگراني در مورد مسائل مختلف و … بدون اينكه جدا شوند و طلاق بگيرند به زندگي ناخوشايند خود ادامه مي دهند و ممكن است براي بهبود رابطه خود هيچ اقدامي انجام ندهند.

پيش بيني ازدواج و عوامل آن
طبق نظريه مشاور و روانشناس خوب رضايت و خرسندي از زندگي مشترك عوامل پيش بيني كننده ازدواج مي باشد كه در بيشتر جوامع و فرهنگ ها يكسان و صادق مي باشد و تاثير بسياري در دوام و ثبات ازدواج دارد ولي نتيجه به دست آمده از آن و ميزان تاثير و نقش آن ممكن است در جوامع و فرهنگ هاي مختلف متفاوت باشد.

هر كدام از اين عوامل به تنهايي نقش قطعي در ازدواج نداشته و ميزان تاثير اين ويژگي ها در فرد و زوج هاي مختلف متفاوت بوده است و براي هر فرد مختص به خودش مي باشد و اين ويژگي ها براي فرد زنگ خطر مي باشد تا فرد براي ازدواج تحمل و تعقل بيشتري كند و انتخاب مناسبي براي شريك زندگي داشته باشد.

دكتر لارنس در مورد ازدواج تحقيقاتي را انجام داده است و بر اساس اين تحقيقات عوامل پيش بيني كننده و اثرگذار ازدواج را در سه گروه تقسيم بندي كرده است كه به آن ها مثيث ازدواج مي گويند.

مراحل مختلف زندگي زناشويي
هفت مراحل مختلف زندگي زناشويي چيست؟
سه ضلع مثلث عبارت اند از:

ويژگي هاي فردي در زندگي مشترك
افراد داراي ويژگي ها و رفتارهاي فردي وخاصي هستند و در واقع خصوصيات شخصيتي، باورها، ارزش ها، طرز نگرش و اهداف و مهارت هاي اجتماعي مي باشد كه در زير نمونه هايي از ويژگي هاي شخصيتي آن را بيان مي كنيم.

داشتن اعتماد به نفس و عزت نفس

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-آيا مي تواند نتيجه و آينده ازدواج مان را پيش بيني كنيم؟


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ ] [ ۱۲:۲۱:۴۸ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

سرما خوردگي رواني چيست؟

مارتين سليگمن، روانشناس و نويسنده معروف آمريكايي، افسردگي را نوعي سرما خوردگي رواني مي دارند و علت اين نام گذاري را به خاطر شيوع فراوان اين اختلال در نظر گرفته است.

در دوران زندگي تقريبا تمام افراد كم و بيش به افسردگي دچار مي شوند، در بسياري از افراد اين افسردگي شديد مي باشد و نياز به درمان دارد.

حدود ۱۲ درصد از مردم به اين افسردگي (سرما خوردگي رواني) دچار هستند و بعضي ديگر نيز ممكن است در زمان جواني درجه هاي خفيفي از افسردگي را تجربه كرده باشند.

درمان افسردگي و سرما خوردگي رواني
در بسياري از موارد افسردگي ظرف ۳ تا ۶ ماه درمان شود، البته بدان معنا نمي باشد كه افسردگي نياز به درمان ندارد يا از اهميت پاييني برخوردار است، بلكه بايد اقدامات لازم براي درمان افسردگي صورت گيرد.

براي درمان افسردگي يا همان سرما خوردگي رواني بايد از اطرافيان بيمار و اعضاي خانواده و همچنين روانشناس و مشاور كمك گرفت.

افسردگي نوعي بيماري است و هيچ كس از افسردگي خود يا اطرافيانش خوش حال نمي شود زيرا افسردگي باعث مي شود تا روان انسان ها ضعيف شود و احساس شادي و نشاط آن ها از بين برود.

هنگامي كه فردي دچار افسردگي مي شود از ديگران دور و گوشه گير مي گردد، در اين دوران روابط او با اطرافيانش كاهش مي يابد و سپس شدت افسردگي در فرد بيشتر شده و احساس ضعف و گناه پيدا مي كند.

در اين هنگام اطرافيان حالت هاي فرد افسرده را متوجه مي شوند و به پي مي برند كه افكار منفي در او به وجود آمده و دچار يك بيماري روحي شده است اما در اغلب اوقات آن ها خيال مي كنند كه فرد افسرده به راحتي مي تواند با اين قضيه كنار بيايد و از افكار افسرده خود رها شود، بنابراين اهميت زيادي به اين موضوع نمي دهند.

در حقيقت فقط يك فرد افسرده مي داند كه چطور بايد با او رفتار شود و براي اين كه از اين افكار رها شود نياز به كمك و زمان دارد.

راه هاي رهايي از حالت افسردگي
براي اين كه فرد از حالت افسردگي رها شود مي توان راه هاي موثري را امتحان كرد، به طور مثل فرد بيمار را درك كرد، با او رفتار صحيح و درستي داشت و با مهرباني و شكيبايي با او رفتار كرد. در اين صورت بيمار بهتر مي تواند با افكارش كنار بيايد و روند درمان را طي كند.

افسردگي يك بيماري است كه به خاطر رنج و احساس هاي ناخوشايندي و فشار هاي مداومي كه بر روي او بوده است به وجود مي آيد و براي درمان آن بايد روش هاي صحيح درماني را در نظر گرفت و با صبر و حوصله آن بيماري را درمان كرد.

افسردگي يك بيماري جسمي نمي باشد و نمي توان آن را با قرص و چند روز استراحت كردن بر طرف كرد و درمان آن نياز به زمان دارد.

افسردگي چيست ؟
بر اساس نظر روانشناسان هنگام افسردگي فرد به غم و اندوه بسياري دچار مي شود و سطح خوش حالي او به ميزان زيادي كاهش مي يابد و گوشه گير مي شود.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-سرما خوردگي رواني چيست؟


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ ] [ ۰۵:۰۲:۴۸ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

تشخيص و دلايل افسردگي پس از زايمان و راهكارهاي مقابله با آن را مطالعه كنيد. زمان مطالعه ۶ دقيقه

ما معمولا افسردگي و غم را با اتفاقات و تجربيات تلخ همراه مي دانيم.

از دست دادن فرزند، طلاق و جدايي از همسر، خيانت، ورشكستگي مالي، شكست عشقي و اتفاقاتي از اين دست عناويني معمول و معقول براي رخ دادن افسردگي مي باشد.

اما افسردگي پس از زايمان! چيزي كه با معادلات ذهني ما جور در نمي آيد…

نه اشتباه نكنيد افسردگي پس از زايمان به دليل زايمان هاي تلخ يا در پي بچه دار شدن ناخواسته و اجباري يا حتي با خبرشدن از داشتن نوزادي ناقص و مشكل دار نمي باشد…

اتفاقي فرخنده با تولد نوزادي خواستني كه منجر به احساس ناخواستني و غم در دل مادر مي شود. احساسي كه مادر حتي از بيانش ممكن است احساس نگراني و عذاب وجدان بكند.

تفاوت احساس غم با افسردگي پس از زايمان ؟
درصد بالايي از زنان ( حدود ۸۰ درصد ) به دليل تغييرات هورموني بعد از زايمان دچار يك دوره خفيف و كوتاه مدت غم مي شوند كه به آن غمگيني پس از زايمان مي گويند.

از اين ميان تنها عده كمي (حدود ۱۰ درصد يعني تقريبا از هر ۱۰۰ زن ۱۰ نفر ) دچار اختلال افسردگي پس از زايمان مي شوند.

درواقع برخلاف غمگيني پس از زايمان كه خفيف اما شايع مي باشد، افسردگي پس از زايمان چندان شيوع بالايي ندارد.

تفاوت بين غم و اندوه شايع پس از زايمان با اختلال افسردگي پس از زايمان در شديد بودن نشانه ها و همچنين طولاني تر بودن اين دوره مي باشد.

در غمگيني پس از زايمان نشانه هاي غم و بي قراري يا گريه كردن با احساسات مثبت و شادمانه متداخل است و نشانه ها كه در خلال ۱۰ روز پس از زايمان رخ داده، معمولا خود به خود از بين مي روند.

در افسردگي پس از زايمان ، نشانه ها در خلال يك ماه پس از وضع حمل آغاز مي شود و حتي مي تواند تا ۶ ماه بعد نيز ظهورش به تعويق بيفتد.


افسردگي پدر و مادر و تاثير آن بر كودك
افسردگي پدر و مادر و تاثير آن بر كودك
0 ديدگاه/ژانويه 6, 2020
ادامه مطلب
نشانه هاي افسردگي پس از زايمان چيست؟
حس غمگيني، دلمردگي ، نااميدي
احساس گناه و سرزنش خود
حس بي ارزشي
گريه كردن بيش از حد
حس رنجيدگي و خشم و اضطراب
دشواري در خوابيدن و يا پرخوابي مفرط
بي علاقگي به داشتن رابطه جنسي
تغيير اشتها ( بيش از حد خوردن يا به اندازه كافي نخوردن )
حس رخوت، بي حالي، خستگي زياد
افكار منفي درمورد خود ، دنياي اطراف و ديگران و نيز آينده
انتقاد از خود: من مادر بدرد نخوري هستم و…
دلواپس بودن، مشكل در تصميم گيري و قدرت تمركز
اجتناب از روابط اجتماعي با ديگران و ميل به تنهايي
جر و بحث بيشتر با ديگران، به تعويق انداختن كارها…

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-افسردگي پس از زايمان يك اتفاقي شيرين اما احساسي تلخ!


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ ] [ ۱۱:۴۶:۱۸ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

افسردگي روان پريشانه (افسردگي سايكوتيك)

اختلال افسردگي
اختلال افسردگي، اختلالي مرتبط با خلق است كه مشخصه ي بارز آن، كاهش علاقه و لذت و احساس افسردگي و غم شديد است.

در اختلال افسردگي فرد احساس نااميدي شديد مي كند و عزت نفسش به شدت كاهش پيدا مي كند، تمركز حواس پايين، بي اشتهايي و پراشتهايي، بي خوابي و پرخوابي، خستگي شديد و احساس نااميدي از علائم افسردگي است.

اختلال افسردگي روان پريشانه (سايكوز)
سايكوز عبارت است از مجموعه سمپتوم هاي متفاوت كه مي توانند باعث قطع ارتباط فرد با واقيعت شوند و در فرد ترس و سردرگمي به وجود بياورند، دو مورد از مهمترين نشانه هاي سايكوز توهم ها و هذيان ها هستند.

توهم (هالوسينيشن ها)
توهم ها، تجربه ي نابهنجاري در حواس پنج گانه هستند.

مثلا اين افراد چيزهايي را تصور مي كنند، مي بينند، مي شنوند كه وجود خارجي ندارند.

هذيان ها (ديلوژن ها)
ديلوژن ها عبارت اند از باورهاي راسخ اما غلط


سرما خوردگي رواني
سرما خوردگي رواني چيست؟
0 ديدگاه/فوريه 26, 2021
ادامه مطلب
افسردگي روان پريشانه
گاهي ممكن است افسردگي همراه با نشانه هاي روان پريشانه باشد يعني فرد، دچار افسردگي است و در همان حال احساس جدا شدن از واقيعت و تجربه ي توهم ها (هالوسينيشن ها) و هذيان ها (ديلوژن ها) را داشته باشد، كه در اين صورت اين اختلال، اختلال افسردگي همراه با نشانه هاي سايكوتيك نام مي گيرد كه گاهي ممكن است به آن افسردگي سايكوتيك نيز بگويند.

اين توهم ها و هذيان ها مي توانند متناسب با خلق فرد باشند و گاهي هم ممكن است نامتناسب با خلق باشند.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-افسردگي روان پريشانه (افسردگي سايكوتيك)


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ ] [ ۰۹:۱۷:۱۶ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

علت افسردگي، چه عواملي باعث افسردگي مي شوند؟

افسردگي در افراد مختلف متفاوت است و بعضي از افراد بيشتر در معرض افسردگي قرار مي گيرند و بعضي كمتر با اين مشكل رو به رو مي شوند ، افسردگي به علت ژنتيكي به وجود مي آيد يا اكتسابي؟

افسردگي يك نوع اختلال رواني است كه در طبقه اختلالات خلقي قرار مي گيرد اين اختلال بر روي سلامت ذهني و جسمي فرد اثر مي گذارد و باعث بروز اختلالاتي در عملكرد زندگي فرد مي شود.

براي درمان آن بايد به مشاور يا روان درمان مراجعه شود تا علت اصلي آن شناسايي و راه درمان آن مشخص شود.

افسردگي به دلايل زيادي به وجود مي آيد كه در اين مقاله مورد بررسي شده است .

علت افسردگي
افسردگي به عوامل بسياري مربوط مي شود و بسياري از افراد به دليل عوامل بيروني و دروني به افسردگي مبتلا مي شوند.

افسردگي به دليل زندگي در محيط هاي پرتنش و پر از استرس و اضطراب به وجود مي آيد كه به دليل عوامل بيروني مي باشد ، و افرادي به دليل عوامل دروني مانند عوامل ژنتيكي و تغييراتي شيميايي مغز به افسردگي مبتلا مي شوند.

در ادامه با علت هاي مهم افسردگي آشنا خواهيد شد.

افسردگي پدر و مادر و تاثير آن بر كودك
افسردگي پدر و مادر و تاثير آن بر كودك
نقش انتقال دهنده هاي عصبي _ شيميايي از علت هاي جسماني افسردگي
سلول هاي عصبي براي انتقال پيام از انتقال دهنده هاي عصبي استفاده مي كنند ، انتقال دهنده هاي عصبي موادي شيميايي هستند .

پژوهشگران بر روي افراد افسرده آزمايش هايي انجام داده اند و به اين نتيجه رسيده اند كه سطوح انتقال دهنده هاي عصبي در بيمارن افسرده با افراد سالم متفاوت است.

به عنوان مثال سروتونين كه بر روي نشاط و شادي فرد تاثير مي گذارد و مسئول افزايش سطح نشاط در مغز است در افراد افسردگي بسيار پايين است.

بسياري از افراد معتقدند براي اينكه سطح انتقال دهنده هاي عصبي به حالت عادي برگردد بايد از داروهاي ضدافسردگي مانند فلوكستين استفاده كرد.

بسياري ديگر براي اينكه افسردگي را درمان كنند به دنبال علت آن مي روند و معتقدند كه به دليل رويدادهاي ناگواري كه در زندگي پيش مي آيد افراد افسرده مي شوند و با شناخت ريشه آن مي توان افسردگي را مداوا كرد.

عوامل ژنتيكي موثر در بروز افسردگي
معمولا ژن ها بر روي صفات و رفتارهاي افراد تاثير مي گذارند و باعث مي شود احتمال افسردگي در فرد افزايش يابد.

افرادي كه سوابق خانوادگي آن ها نشان مي دهد كه افسردگي داشته اند احتمال افسرده شدن در آن ها بسيار بيشتر است و بيشتر به اختلالات رواني دچار مي شوند.

پس ژن و ژنتيك بر روي اختلالات رواني و افسردگي نقش به سزايي دارد.

ايجاد افسردگي تحت تاثير مصرف برخي از داروها
بعضي از داروها با درمان درد هاي مورد نظرش اما ضررهاي بدي بر جاي مي گذارد مثلا بعضي ها ممك است باعث اختلالات خلقي مانند افسردگي شوند.

داروهايي كه بر روي اختلالات خلقي اثر منفي مي گذارند و فرد را افسرده مي كنند داروهاي ضد ويروسي نظير اينترفرون آلفا ، و يا ايزوترتينوئين براي درمان آكنه و كورتيكو استيروئيدها هستند.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-علت افسردگي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ] [ ۰۹:۴۶:۳۶ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
قالب وبلاگ
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : ---
دیروز : ---
افراد آنلاین : ---
همه : ---
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

خرید فالوور و لایک

لینک ساز ، سامانه خرید و فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد   / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ / خرید گوشی شیائومی / بروز کالا / قیمت یاب / قیمت تلویزیون / قیمت گوشی آیفون  / چگونه جذب خود کنیم  /سایت ایرونی  / بازی اندروید  / چت روم / خدمات گرافیک آریا گستر