moshaverrkhob
moshaverrkhob

درمان اضطراب ، بهترين روش هاي درمان اضطراب خفيف تا شديد

بهترين روش براي درمان اضطراب شديد چيست؟ در دنياي امروزي استرس و اضطراب امري پيچيده و اجتناب ناپذير مي باشد و همه ما هنگام مواجه با مسائل مختلف زندگي كم و بيش با اضطراب و استرس رو به رو مي شويم، اما با اين وجود مي توانيم راهكارها و روش هايي را ياد بگيريم كه با اضطراب ها و استرس هاي زندگي مقابله كنيم.

در بسياري از اوقات استرس هاي افراد به حدي شديد مي باشد كه از حد كنترل خارج مي شود. در صورت گرفتار شدن به اضطراب و استرس شديد مي توانيد از متخصصين و روانشناسان كمك بگيريد، مشاوره به شما كمك مي كند تا استرس خود را كنترل كنيد و بهترين راه و روش درماني را در ميان انبوهي از روش هاي درماني اتخاذ كنيد.

اضطراب چيست؟
اضطراب يك حالت ذهني مي باشد كه با احساساتي مانند نگراني، ترس و دلشوره همراه است و با حالت هاي فيزيولوژيك مانند تپش قلب، تعريق، نفس نفس زدن، سرگيجه و غيره مشخص مي شود.

اضطراب معمولا دلايل مبهم و نامشخصي دارد، علائم اضطراب شديد عملكرد روزانه را با اختلالاتي رو به رو مي كند. زماني كه عامل آزار دهنده مشخص شود به آن استرس مي گوييم. روش هايي كه براي مقابله با استرس استفاده مي شود تا حدودي مشابه با تكنيك هاي درماني اضطراب مي باشد.

درمان اضطراب
درمان اختلالات اضطرابي به شدت و دلايل وجود اضطراب در فرد بستگي دارد و بسياري مواقع افراد با استفاده از راهبردهايي با اضطراب مقابله مي كنند ولي بعضي اوقات شدت اضطراب به حدي زياد است كه لازم است فرد تحت درمان تخصصي قرار بگيرد و از روش هاي روانشناسي استفاده كند.

براي بهبود اضطراب مي توان از مداخلات روان درماني مثل درمان هاي تحليلي، درمان شناختي- رفتاري و درمان هاي دارويي استفاده كرد.

درمان تحليلي اضطراب شديد
در روش هاي تحليلي مانند روانكاوي و درمان هاي پويشي، فرض را بر اين قرار مي دهند كه اضطراب هايي كه فرد تجربه مي كند، ريشه در تعارضات ناخودآگاهي دارد كه در زمان كودكي در او شكل گرفته است، بر اساس نظريات روانكاوي تجارب و روابط اوليه زندگي بر روي شخصيت، احساسات و روابط بعدي فرد اثر مي گذارد، در واقع همه ما الگوهايي را براي زندگي داريم كه نسبت به آن آگاهي نداريم و به خاطر تجارب اوليه در زمان كودكي در ما شكل گرفته است.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-درمان اضطراب، بهترين روش هاي درمان اضطراب خفيف تا شديد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ ] [ ۱۱:۱۰:۵۹ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

خيانت مردان در دوران بارداري

يكي از شيرين ترين دوره هاي زندگي براي هر زني بارداري مي باشد كه زنان آن را تجربه مي كنند، معمولا زنان در اين دوران به فكر خريد لباس براي كودك و لباس حاملگي بوده و تمام ذهن شان متمركز بر روي نوزاد مي باشد.

اما زناني هستند كه در دوره بارداري خيانت همسرشان را تجربه كرده اند به همين دليل دوران بارداري براي آن سخت وتلخ مي شود.

بر اساس تحقيقات انجام شده ده درصد از مردان در دوران حاملگي به دلايل مختلف خيانت مي كنند، يعني از هر ۱۰نفر يك نفر خيانت مي كند كه اين موضوع بسيار نگران كننده مي باشد و بر روي سلامت جنين و مادر تاثيرات منفي مي گذارد.

در اين مقاله توضيحاتي در مورد اين كه چرا مردان در دوران بارداري خيانت مي كنند، علت وقوع اين خيانت و طرز مواجهه و جلوگيري از آن بيان شده است.

خيانت مردان در دوران بارداري و ارتباط بين زوجين
در بارداري تغييرات بسياري بر روي زن و مرد به وجود مي آيد كه برخي از آن ها شيرين و برخي تلخ مي باشد و در اين حالت فشار بسياري بر روي روان فرد به وجود مي آيد.

در بعضي از مواقع بارداري باعث مي شود تا رابطه بهتري بين زوجين به وجود آيد و در برخي از مواقع فشار هاي ناشي از بارداري باعث مي شود تا منجر به خيانت مردان در دوران بارداري شود.

خيانت فقط به معني برقراري رابطه جنسي با فرد ديگر نمي باشد و در بعضي موارد ممكن است فرد از نظر عاطفي دچار كمبود شود و از نظر عاطفي به فرد ديگري ابراز علاقه و محبت كند و تعهد خود را زير پا بگذارد.

در دوران پر فشار و تنش بارداري مردان به دلايل مختلفي به زنان خود خيانت مي كنند و حتي مرداني كه با خيانت مخالف هستند و به زندگي شان متعهد بوده اند نيز ممكن است در اين دوره در دام خيانت بيفتند.

به همين دليل شرايط در دوران بارداري سخت تر مي شود و گاهي اوقات خطرات طولاني مدت و پايداري براي جنين و مادر به وجود مي آيد.

زماني كه مرد درگير خيانت مي شود ممكن است دير به خانه بيايد، كمتر به همسرش توجه كند و براي نزديكي به همسرش بهانه هاي مختلفي بياورد.

در دوران بارداري ممكن است فرد دچار تغييراتي شود و يا به خاطر مشكلاتي كه قبل از بارداري در بين زوجين وجود داشته است ارتباط بين آن ها كمرنگ تر شود اين امر مي تواند منجر به خيانت در دوران حاملگي شود و باعث مي شود فرصتي به وجود آيد كه مرد به زن خيانت كند.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-خيانت مردان در دوران بارداري


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ ] [ ۰۹:۵۳:۵۰ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

وفاداري به همسر | چگونه همسري وفادار داشته باشم؟

در بسياري از مواقع با وجود آن كه زوجين تلاش مي كنند به همسرشان وفادار باشند اما باز هم مردان و زناني هستند كه تعهدات خود را در ازدواج ناديده مي گيرند و به آن توجه نمي كنند، عدم وفاداري به همسر و فرزندان باعث مي شود تا ناراحتي ها و مشاجرات زيادي در خانه به وجود آيد.

با انجام برخي رفتارها توسط زنان و مردان مي توان وفاداري در ميان همسران را به وجود آورد و اگر مي خواهيد اولويت اول زندگي همسرتان باشيد و او را به خانواده علاقه مند كنيد تا بتواند منافع زندگي شما را بر آورده سازد در اين خصوص بهتر است مهارت هايي را در اين زمينه فرا بگيريد و در صورتي كه نسبت به وفاداري همسرتان شك داريد يا احساس مي كنيد كه زندگي شما در خطر است بايد از مشاوره خانواده كمك بخواهيد تا آگاهي هاي لازم را در اختيارتان بگذارند و به شما كمك كنند.

وفاداري به همسر با جلب توجه او
براي اين كه يك همسر وفادار داشته باشيد بايد توجه او را به خودتان جلب كنيد، بسياري از زنان براي اين كه توجه همسرشان را جلب كنند از لوازم آرايشي و لباس هاي زيبا استفاده مي كنند تا همسرشان به سمت آن ها جذب شود اين روش در كوتاه مدت شايد مفيد باشد و همسرتان به شما اهميت دهد و به خواسته هايتان توجه كند اما در طولاني مدت مناسب نخواهد بود و طولي نمي كشد كه متوجه خواهيد شد وابستگي همسرتان به شما چندان قوي نيست.

برعكس مردان براي دريافت توجه دائم براي همسرشان هديه مي خرند و او را عادت به باج دادن مي كنند كه اين روش هم مناسب نمي باشد، براي وابسته كردن همسر خود در طول زندگي بهتر است رفتار هايي را انجام دهيد كه در ادامه اين مقاله شرح داده ايم، بعد از مطالعه تمرين كنيد تا بتوانيد همسراني وفادار داشته باشيد.

قدرداني كنيد
اگر به خاطر كارهايي كه همسرتان براي شما انجام داده است تشكر و قدرداني كنيد مي تواند در وابسته كردن همسرتان مفيد باشد و در اين صورت همسرتان براي ايجاد آرامش و يك زندگي خوب و ايده آل تلاش مي كند و هر چند تلاش او كم باشد اما آن را ببنيد و به او توجه كنيد و نسبت به كارها و تلاش هايي كه انجام مي دهد بازخورد مثبتي نشان دهيد.

غر نزنيد
زنان گاهي اوقات بسيار غر مي زنند و به طور مداوم از شوهرشان ايراد مي گيرند به طوري كه همسرشان صداي آن ها را بشنود يك مسئله را با صداي بلند تكرار كرده و يا زير لب زمزمه مي كنند، اين رفتار ها ممكن است همسرشان را ناراحت و آزرده خاطر كند، زيرا هيچ كس دوست ندارد با شخص غرغرو هم نشين شود و از هم نشيني با او لذت نمي برد و شما بايد تلاش كنيد اين رفتار ها را به حداقل برسانيد و موجب ناراحتي همسرتان نشويد.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-وفاداري به همسر | چگونه همسري وفادار داشته باشم؟


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ ] [ ۰۹:۱۶:۳۲ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

اهميت خانواده ، نقش خانواده

نقش و اهميت خانواده در بسياري از مسائل زندگي افراد به وضوح ديده مي شود و خانواده اولين بخش از اجتماع مي باشد كه افراد به صورت تولد، فرزند خواندگي، يا ازدواج وارد آن مي شوند. روابط بين اعضاي خانواده و نقش هايي كه هر يك از اعضا بر عهده دارند، بر روي شكل گيري شخصيت و نحوه تعاملات فرد تاثير بسياري مي گذارد.

علاوه بر ژن هاي مشابه، سبك هاي ارتباطي افراد يك خانواده باعث به وجود آمدن خصوصيات مشترك در بين آن ها مي شود بنابراين نقش خانواده بسيار مهم است، زيرا شخصيت اعضا در آن محيط شكل مي گيرد.

در اين مقاله نقش و اهميت خانواده را مورد بررسي قرار مي دهيم و در ادامه اين مقاله به تاثير خانواده در حوزه هاي مختلف مي پردازيم پس اين مقاله را تا انتها مورد مطالعه قرار دهيد تا در مورد خانواده آگاهي هاي بيشتري را كسب كنيد.

اهميت خانواده در ازدواج
خانواده نقش بسياري در ازدواج فرزندان و الگوهاي رفتاري كه آن ها در زندگي مشترك خود ايفا مي كنند دارد، و به همين دليل افراد براي اين كه بتوانند به شناخت و درك بهتري از همسر آينده شان برسند به روابط او با خانواده اش دقت مي كنند.

از نظر علمي خانواده از طريق سبك هاي ارتباطي و نحوه پرورش دلبستگي مي تواند الگوهاي رفتاري را در فرد به وجود آورد كه بر روي روابط عاطفي بعدي او تاثير بسياري دارد. علاوه بر موارد بيان شده، خانواده مي تواند در امر ازدواج نقش تسهيل گر را داشته باشد، زيرا اگر خانواده سالم باشد با آموزش نحوه درست تصميم گيري و كمك به فرزندان در مسير استقلال خواهي مي تواند امر ازدواج را براي آن ها آسان تر كند.

اما بسياري از خانواده ها به دليل تعارضات دروني، ازدواج اعضا را با مشكلاتي رو به رو مي كنند، به عنوان مثال خانواده ها نمي توانند استقلال اعضاي خود را قبول كنند و به همين دليل در زندگي فرزندان شان دخالت مي كنند و هم چنين به دليل كمبود مهارت هاي ارتباطي نمي توانند حمايت هاي عاطفي كافي را براي فرزندشان فراهم كنند.

قبل از ازدواج بسيار مهم است كه خانواده فرد مورد نظر را در نظر بگيريد و نحوه ارتباطات ميان اعضاي خانواده را مورد بررسي قرار دهيد در اين زمينه مي توانيد از مشاوره قبل از ازدواج كمك بخواهيد تا راهنمايي هاي لازم را انجام دهد.

نقش و اهميت خانواده در شكل گيري شخصيت افراد
خانواده اولين منبع يادگيري مي باشد و بر روي فرد تاثير زيادي مي گذارد و در مسير زندگي نقش تعيين كننده اي براي افراد دارد و نهاد خانواده از دو روش بر روي افراد اثر مي گذارد؛ اول از طريق انتقال ژن مي باشد و دوم از طريق اعمال و روش هاي تربيتي و سبك هاي فرزند پروري كه والدين براي فرزندشان در نظر مي گيرند.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-اهميت خانواده


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ ] [ ۰۴:۳۲:۰۵ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

الكتروشوك درماني ، كاربرد و عوارض جانبي الكتروشوك درماني

آيا تا به حال با اصطلاح الكتروشوك درماني مواجه شده ايد؟ شايد در فيلم هاي سينمايي ديده باشيد كه در بيمارستان هاي اعصاب و روان براي بيماران بد حال از شوك الكتريكي استفاده مي كنند، معمولا اين نوع درمان براي بينندگان صحنه اي وحشتناك و رعب آور را تداعي مي كند و شايد خيال كنيد كه نوعي تنبيه و قساوت قلب مي باشد كه در مورد بيماران اعصاب و روان صورت مي گيرد، در حالي كه اين يك نوع روش درماني است كه مبناي علمي خاص خودش را دارد.

اگر مي خواهيد اطلاعات بيشتري در اين زمينه به دست آوريد اين مقاله كه درباره كاربرد الكتروشوك درماني، تاثير و روش اجراي آن است را مورد مطالعه قرار دهيد تا آگاهي هاي لازم را به دست آوريد.

الكتروشوك درماني چيست؟
الكتروشوك درماني يا درمان با تشنج برقي نوعي درمان پزشكي مي باشد كه براي بهبود و رفع اختلالات رواني شديد مورد استفاده قرار مي گيرد، الكتروشوك درماني، روش درماني است كه معمولا به عنوان آخرين راه حل براي اختلالات افسردگي اساسي(عمده)، افسردگي دو قطبي يا كاتاتونيا به كار مي رود و براي انجام آن از بيمار رضايت گرفته مي شود و در آن صورت انجام مي شود.

تاريخچه الكتروشوك درماني
در سال ۱۹۳۴ توانستند تا يك بيماري روان پريشي را با ايجاد تشنج با استفاده از كافور محلول در روغن معالجه كنند، هم چنين دانشمندان توانستند الكتريسيته را براي ايجاد تشنج بر روي مغز حيوانات مورد استفاده قرار دهند و جريان امن و خوبي را بر روي مغز ايجاد كنند، در سال ۱۹۳۸ يك بيمار كه مبتلا به روان پريشي و هذيان گويي پس از يازده جلسه درمان با شوك الكتريكي مورد معالجه قرار گرفت.

بعد از آن متخصصان تلاش كردند تا مشكلات و عوارضي كه به خاطر شوك الكتريكي به وجود مي آيد را كاهش دهند و مشكلات مربوط به حافظه را بهبود بخشند و راهي ايمن براي استفاده از اين روش پيدا كنند، اما با پيشرفت درمان هاي دارويي استفاده از الكتروشوك درماني كاهش يافت و تنها در صورت ضروري از اين روش درماني استفاده مي شود.

 

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-الكتروشوك درماني


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ ] [ ۰۹:۰۰:۵۹ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

دگزامفتامين، موارد و عوارض مصرف دگزامفتامين

دگزامفتامين چيست و در چه مواردي مورد استفاده قرار مي گيرد؟ دگزامفتامين همان دكستروآمفتامين است كه نوعي داروي محرك عصبي مي باشد و باعث افزايش فعاليت مغزي مي شود و در مواردي مانند بيش فعالي كودكان و حمله خواب مورد استفاده قرار مي گيرد، اما اين دارو عوارض جسماني و رواني بسياري دارد و مي تواند مشكلات بسياري براي فرد ايجاد كند.

دگزامفتامين با داروهاي ضد افسردگي نيز تداخل ايجاد مي كند و براي كودكان زير ۶ سال، مادران شيرده و افرادي كه سابقه قلبي دارند منع مصرف دارد.

اگر مي خواهيد در مورد اين دارو اطلاعاتي كسب كنيد و قصد مصرف آن را داريد اين مقاله را تا انتها مورد مطالعه قرار دهيد، همچنين مي توانيد از روانشناس كمك بگيريد تا بدون مصرف داروهايي كه عوارض دارند بيش فعالي و حمله خواب را مورد درمان قرار دهيد.

دگزامفتامين چيست؟
دگزامفتامين يا دكستروآمفتامين داروي محرك عصبي مركزي مي باشد اين دارو بر روي اعصاب مغز و انتقال دهنده هاي عصبي مغزي تاثير مي گذارد و تغييراتي در جهت بيش فعالي و كنترل تكانه ايجاد مي كند، اين دارو هم چنين براي درمان ناركولپسي يا همان حمله خواب و اختلال بيش فعالي و نقص توجه مورد استفاده قرار مي گيرد.

ميزان و نحوه مصرف داروي دكستروآمفتامين
ميزان مصرف اين دارو از مقدار بسيار كم شروع شده است و به تدريج تحت نظر پزشك معالج و بر اساس علت بيماري كه مي تواند بيماري بيش فعالي يا ناركولپسي باشد افزايش مي يابد، اين دارو ۳ تا ۴ ساعت بعد از مصرف اثر مي گذارد و روزي ۲ تا ۴ بار تجويز مي گردد.

مصرف دگزامفتامين باعث كاهش وزن و اشتهاي فرد مي شود و به همين دليل بايد دائما قد و وزن كودك چك شود و در زماني كه مشكل براي فرد ايجاد مي كند مصرف دارو بايد قطع شود و دوباره شروع شود.

افرادي كه از داروي دگزامفتامين استفاده مي كنند بايد حتما پزشك خود را از انواع داروهاي ديگري كه مصرف مي كنند مطلع سازند، داروي دگزامفتامين بايد به تدريج و تحت نظر پزشك قطع شود و از قطع شدن ناگهاني آن به شدت خودداري نماييد.

داروي دگزامفتامين، عوارض رواني
دگزامفتامين داراي عوارض جانبي روحي و رواني مي باشد و در صورتي كه بدون تجويز پزشك و به صورت خودسرانه استفاد شود باعث وابستگي شديد جسماني و بروز علائم اعتياد مي شود، در زير نمونه هايي از عوارض جانبي روحي و رواني آن را بيان مي كنيم.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-دگزامفتامين


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ ] [ ۱۲:۳۰:۲۴ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

قرص ميزوپروستول، موارد مصرف، موارد منع مصرف و عوارض

قرص ميزوپروستول را با نام تجاري سايتوتك (Cytotec) مي شناسند و يكي از قرص هايي است كه علاوه بر كاهش خطر ابتلا به زخم معده، براي سقط جنين و ختم حاملگي در سه ماه اول بارداري مورد استفاده قرار مي گيرد.

مصرف اين قرص در مقايسه با اكسي توسين و ساير روش هاي ختم حاملگي هزينه و مدت زمان بستري كمتري دارد بنابراين مي تواند جايگزين مناسبي براي روش هاي مشابه در سه ماه دوم بارداري باشد، اين قرص احتمال دارد عوارضي مانند پارگي رحم، زايمان زودرس و غيره داشته باشد.

به همين دليلاين قرص بايد تحت نظر پزشك مصرف شود و از مصرف خودسرانه آن خودداري شود در ادامه اين مقاله به بررسي و معرفي قرص ميزوپروستول ، موارد مصرف و عوارض آن مي پردازيم.

قرص ميزوپروستول چيست؟
قرص ميزوپروستول معمولا براي افرادي كه تصميم به سقط جنين دارند مورد استفاده قرار مي گيرد و بهترين زمان براي مصرف آن در هفته ۴ تا ۸ بارداري مي باشد، متروپروسيول غير تزريقي معمولا نسبت به داروهاي ديگر سقط جنين عوارض كمتري دارد، بعد از مصرف اين قرص محدوديت غذايي وجود ندارد و فرد بايد آب بسياري بنوشد و از غذاهاي مقوي استفاده كند و بدنش را تقويت كند.

اگر فرد براي سقط جنين از اين قرص استفاده مي كند بايد بعد از سقط مدتي را استراحت كند تا حالش بهبود يابد معمولا در كمتر از ۲۴ ساعت حال فرد خوب مي شود و توصيه مي كنيم فرد قبل از سقط جنين در مورد آسيب ها و تبعات اين قرص آگاهي لازم را به دست آورد.

موارد مصرف قرص ميزوپزوستول
قرص ميزوپروستول علاوه بر ختم بارداري و سقط جنين كاربردهاي ديگري نيز دارد و براي كاهش خطر زخم معده كه به دليل مصرف قرص هاي و داروهاي التهابي غير استروييدي مثل آسپيرين به وجود مي آيد استفاده مي شود.

زماني كه فرد از اين قرص براي سقط جنين استفاده مي كند احتمال دارد بعد از سقط درد شديدي را تجربه كند كه براي كاهش درد بايد از قرص ها و داروهاي مسكن مانند ايبوپروفن استفاده كند.

اگر با مصرف قرص مسكن درد كاهش پيدا نكرد حتما به پزشك مراجعه كنيد و او را در جريان بگذاريد هم چنين بايد اين نكته را در نظر بگيريد كه تست حاملگي بعد از دو هفته از سقط جنين به دليل وجود هورمون هاي بارداري احتمال دارد مثبت شود اما اگر علائم بارداري مانند حساسيت پستان، حالت تهوع و خستگي و غيره را تجربه مي كنيد به پزشك مراجعه كرده تا معاينه شويد و در صورتي كه كه سابقه معده درد داريد قبل از مصرف قرص پزشك را در جريان بگذاريد.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-قرص ميزوپروستول


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ ] [ ۰۱:۳۳:۱۰ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

مصرف الكل در دوران شيردهي، تاثير الكل بر شير مادر

آيا مصرف الكل در دوران شيردهي خطرناك مي باشد؟ آيا مصرف الكل در اين دوران مي تواند پيامد هاي خاصي براي نوزاد داشته باشد؟ اكثرا پزشكان و متخصصان سلامت در مورد مصرف الكل در دوران شيردهي هشدار مي دهند زيرا الكل از طريق شير مادر جذب مي شود و به نوزاد انتقال داده مي شود و مي تواند در روند رشد نوزاد اختلالات بسياري بگذارد، كه اين اختلالات شامل اختلالات شناختي، رفتاري و گوارشي مي باشند.

در اين مقاله در مورد مصرف الكلي در دوران شيردهي و عوارض آن مطالبي بيان شده است و هم چنين مي تواند از مشاوره كودك كمك بگيريد او راهكار هاي مورد نياز و اقدامات پيشگيرانه براي سلامت كودك در اختيار شما قرار مي دهد تا بتوانيد سلامت كودك خود را تضمين نماييد.

تاثيرات مصرف الكل در دوران شيردهي
الكل جز موادي مي باشد كه سوء مصرف آن تاثيرات مخربي بر روي فرد مي گذارد و در صورتي كه فرد در دوران شيردهي از الكل استفاده كند نوزاد نيز درگير تاثيرات مخرب الكل قرار مي گيرد، در ادامه اين مقاله به توضيحات بيشتري در اين باره مي پردازيم.

مصرف الكل در دوران شيردهي، تاثير الكل بر شير مادر
شير مادر مانند خون الكل مصرف شده را به خود جذب مي كند و همان زماني كه نياز است تا الكل از خون خارج شود براي خارج شدن الكل از شير مادر لازم مي باشد، اگر قبل از زمان خارج شدن الكل، كودك از شير مادر تغذيه كند در اين صورت الكل بر روي نوزاد تاثيرات مخربي مي گذارد.

الكل اگر وارد شير مادر شود طعم ناخوشايندي به شير مي بخشد و باعث مي شود تا اختلالاتي در جسم و ذهن كودك به وجود آيد، زمان مصرف الكل شير مادر رقيق مي شود و ماهيچه هايي كه مربوط به خارج شدن شير مي باشند ضعيف شده و ميزان شير توليد شده كاهش مي يابد.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-مصرف الكل در دوران شيردهي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ ] [ ۰۶:۱۹:۲۵ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

علل كودك آزاري، پيشگيري از كودك آزاري

اگر والدين با دلايل و علل كودك آزاري اشنا باشند تا حد زيادي مي توانند نسبت به اين اتفاق پيشگيري هاي لازم را انجام دهند، هر رفتاري كه باعث آزار و اذيت كودك در هر بعد از وجود او اعم از روحي، عاطفي، جسمي، جنسي و غيره شود به عنوان كودك آزاري تعريف مي شود و اين رفتار هاي مي تواند از جانب والدين، نزديكان، معلمان و ساير افراد به وجود آيد.

هم چنين كودك آزاري معمولا به دلايل شرايط خانوادگي، فردي و اجتماعي به وجود مي آيد و عوارض بسيار زيادي براي كودك و خانواده به همراه دارد، در بعضي مواقع شدن فشار بر روي كودك و والدين به قدري زياد مي باشد كه مسائلي مانند خودكشي و قتل را ممكن است به همراه داشته باشد.

در اين مقاله به بررسي موضوعاتي كه باعث كودك آزاري مي شود مي پردازيم تا والدين با به دست آوردن آگاهي هاي لازم بتوانند پيشگيري هاي لازم را انجام دهند.

علل كودك آزاري
عوامل كودك آزاري را مي توان به ۴ دسته تقسيم بندي كرد، والدين با به دست آوردن اطلاعات لازم در اين زمينه مي توانند علاوه بر محافظت از فرزندتان به نكات تربيتي بيشتر اهميت داده و فرزندان را از اين عوامل دور نگه دارند.

اشتباهات كودك
برخورد با اشتباهات كودك
در ادامه اين مقاله به چهار علت اصلي كه باعث كودك آزاري مي شود اشاره مي كنيم.

شرايط خانوادگي
يكي از مهم ترين عوامل كودك آزاري شرايط خانواده مي باشد كه در ابعاد مختلف مي تواند زمينه ساز آسيب هايي بر روي كودكان شود، اين شرايط شامل موارد زير مي باشد.

زماني كه كه در خانواده يكي از والدين حضور نداشته طلاق گرفته يا فوت شده باشد و يا يكي از والدين ازدواج دوم كند كسي حضور ندارد تا از كودك پشتيباني كند و در اين صورت حمايت كافي از كودك صورت نمي گيرد و كودك بيش از هر كودك ديگري در معرض خطرات كودك آزاري قرار مي گيرد، خانواده در اين امر بسيار اهميت دارد و وجود آن باعث امنيت براي كودك مي باشد.
در خانواده هايي كه استرس و اضطراب بر روي والدين و كودك زياد مي باشد احتمال كودك آزاري بسيار زيادي است، زيرا بزرگ تر ها تحت فشار هستند و احتمال دارد بدرفتاري بسياري با كودك شان داشته باشند.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-علل كودك آزاري


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ ] [ ۰۱:۲۶:۵۳ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

خواباندن نوزاد، روش هاي كمكي براي والدين

يكي از بزرگ ترين دغدغه هاي والدين خواباندن نوزاد مي باشد، در واقع زماني كه نوزادي متولد مي شود تغييرات بسيار زيادي در زندگي پدر و مادر ايجاد مي شود يكي از اين تغييرات بي نظمي در ساعات خواب و استراحت والدين مي باشد.

خواب نوزادان ساعت مشخصي ندارد و در بسياري از مواقع نوزادان بدون علت خاصي از خواب بيدار مي شوند و بعضي اوقات ممكن است گرسنه باشند و در طول شب بار ها بيدار شوند، در اين شرايط والدين بايد اصول خواباندن نوزاد را بدانند و در اين زمينه آگاهي لازم را داشته باشد تا خود و نوزادشان خواب راحت تري را تجربه كنند.

در ادامه اين مقاله به بررسي راه هايي براي خواباندن نوزاد مي پردازيم و در صورتي كه نوزادان بي خوابي و يا بدخوابي هاي مداومي داشته باشند مي توانيد با دريافت مشاوره كودك علت آن را بيابيد و آن مسئله را درمان كنيد.

راه هاي صحيح خواباندن نوزاد
نوزادان فرق بين شب و روز را تشخيص نمي دهند و به همين دليل در طول شبانه روز به صورت مكرر و پراكنده به خواب مي روند و زماني كه نوزاد بزرگ تر مي شود چرخه خواب او نظم بهتري پيدا مي كند و در اين مدت براي اين كه كودك خواب بهتر و عميق تري داشته باشد بهتر است روش هاي صحيح خواباندن نوزاد را بدانيد در ادامه مقاله اين راه ها را بيان مي كنيم.

خواباندن نوزاد، استفاده از نور مناسب
نور زياد به طور ناخودآگاه روز و بيدار شدن را براي انسان تداعي مي كند و اين ريشه در سيستم بيولوژيكي انسان دارد و هم چنين نور كم و تاريكي باعث ترشح ملاتونين در بدن مي شود و به اين ترتيب فرد راحت تر به خواب مي رود و خواب عميق تر و با كيفيت تري را تجربه مي كند و نوزاد هم به همين ترتيب با نور كم راحت تر مي تواند به خواب برود و بايد در هنگام خواب به نور مناسب توجه داشته باشيد تا چرخه خواب نوزاد هر چه زودتر تنظيم شود و به راحتي به خواب برود.

اگر نوزاد در طول شب بيدار مي شود چراغ را روشن نكنيد زيرا با روشن شدن چراغ به طور كامل نوزاد بيدار مي شود شما بايد در همان تاريكي او را آرام كنيد تا دوباره به خواب برود.

نكته مهم : نوزاد را در تاريكي محض قرار ندهيد و يك چراغ خواب كوچك با نور كم در اتاق بگذاريد.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-خواباندن نوزاد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ ] [ ۰۹:۴۶:۱۲ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
قالب وبلاگ
نظرسنجی
[#VoteTitle#]
[#VTITLE#]
     نتیجه

لینک های تبادلی
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 10
همه : 0
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

خرید فالوور و لایک

لینک ساز ، سامانه خرید و فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد   / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ / خرید گوشی شیائومی / بروز کالا / قیمت یاب / قیمت تلویزیون / قیمت گوشی آیفون  / چگونه جذب خود کنیم  /سایت ایرونی  / بازی اندروید  / چت روم / خدمات گرافیک آریا گستر