moshaverrkhob
moshaverrkhob

مشاوره اعتماد به نفس

چرا مشاوره اعتماد به نفس اهميت دارد؟
اعتماد به نفس يك مفهوم مهم و البته تاثير گذار در زندگي هر فرد است كه مي تواند موفقيت يا عدم موفقيت افراد را تا حدود بسيار زيادي پيش بيني كند.

هستند افرادي كه سرشار از هوش يا IQ هستند ولي به سبب عدم اعتماد به نفسشان هيچگاه نتوانسته اند توانايي هايشان را آنطور كه بايد در معرض نمايش بگذارند چون به توانايي هاي خود ايمان نداشته اند و احساس خودكم بيني داشته اند.

عدم اعتماد به نفس مي تواند براي فرد بسيار آزاردهنده باشد ولي متاسفانه افراد بسياري ممكن است تا آخر عمر با كمبود اعتماد به نفس زندگي شان را سپري مي كنند و هيچگاه به خودباوري لازم نرسند. بنابراين پرداختن به اين مبحث بسيار مهم است و به همين دليل ما در اين مقاله با عنوان مشاوره اعتماد به نفس قصد داريم اطلاعات لازم در مورد اعتماد به نفس و راه هاي تقويت آن را به شما ارائه دهيم.

تعريف اعتماد به نفس
اعتماد به نفس نوعي نگرش است كه به فرد اجازه مي دهد ديدگاه واقعي و مثبتي نسبت به خود داشته باشد و سبب مي شود فرد به تواناييهاي خود اعتماد كند و احساس كنترل بر روي زندگي داشته باشد.

جستجوي اعتماد به نفس واقعي
اگر افراد فقط در مورد كارهايي كه مي توانند خوب انجام دهند اعتماد به نفس داشته باشند در واقع خودشان را محدود كرده اند و فقط در موارد معدودي اعتماد به نفس دارند در صورتي كه اعتماد به نفس واقعي احساسي است كه سبب مي شود فرد در زمينه هاي مختلف نسبت به توانايي هاي خودش ايمان داشته باشد و براي رسيدن به خواسته اش تلاش كند.

اعتماد به نفس واقعي ربطي به رويدادهاي ظاهري ندارد بلكه باور به توانايي هاي دروني است كه فرد را قادر به انجام كار و فعاليتي خاص مي كند. به عنوان مثال فردي ممكن است در ذهن خود چنين تصور كند كه اگر فلان ماشين يا شغل را داشته باشم مطمئنا شرايطم بهتر خواهد بود و اعتماد به نفس بالاتري خواهم داشت ولي گاها اين اتفاق مي افتد كه فرد با دستيابي به اين شرايط و امكانات، باز هم به خودباوري و اعتماد به نفس لازم دست پيدا نمي كند، به همين دليل است كه فرد بايد از درون خود به دنبال اعتماد به نفس باشد نه از بيرون.

اگر حس اعتماد به نفس را فقط محدود به دستاوردهاي خود در زندگي كنيم خود را براي عدم اعتماد به نفس آماده كرده ايم. ما نمي توانيم بازتاب جهان را به اهداف و روياهايمان كنترل كنيم، تنها چيزي كه توان كنترل آن را داريم و بايد به آن اعتماد داشته باشيم تعهد و اعتمادمان به توانايي خود براي انجام هر امر ضروري در جهت رسيدن به آرزوهاي خود است .

اگر اعتماد به خود را برپايه وجود خود بنا كنيم هيچ كس و هيچ شرايطي نمي تواند آن را از ما بگيرد. احساس اعتماد به نفس ما از اراده و تصميم خودمان سرچشمه مي گيرد.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-مشاوره اعتماد به نفس


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ ] [ ۱۱:۲۴:۴۱ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

نارسيست

تاريخچه نارسيست
نارسيست از ريشه لغت يوياني شدهء نارسيس، گرفته شده است و به معناي خودشيفتگي است.

نارسيس نام مرد جواني بوده كه مدام در معرض ابراز علاقه زنان متعدد قرار مي گيرد بي آنكه دليلش را بداند ولي يك روز به طور اتفاقي چهره خود را در چشمه آب مي بيند و شيفته و عاشق خود مي شود و به همين دليل درگير غم و اندوه فراواني مي شود و آنقدر لب چشمه مي نشيند و خودش را نظاره مي ند تا اينكه نهايتا در همان قسمت، كنار چشمه مي ميرد و واژه ي نارسيسيسم از نام او گرفته شده است.

مشخصه اين افراد احساس خود بزرگ بيني عميق است. اين افراد خود را آدم بسيار مهمي مي دانند و معتقدند كه نظير ندارند. اما در پشت پرده اين احساسات، عزت نفس شكننده اي دارند و حتي نسبت به انتقادهاي جزئي هم آسيب پذيرند.

شيوع اختلال نارسيست
تخمين زده مي شود كه اختلال شخصيت خود شيفته در نمونه هاي گرفته شده از مردم عادي جامعه (جمعيت غيرباليني) ۱% تا ۶% باشد.

افراد مبتلا به اين اختلال ممكن است به دور از هر گونه واقع گرايي احساس قادر مطلق، عظمت، زيبايي و باهوش بودن را به فرزندان خود القا كنند و به اين ترتيب فرزندان چنين والديني ممكن است بيش از حد معمول در معرض خطر مبتلا به اين بيماري قرار بگيرند.

ملاك هاي DSM-5 در مورد اختلال شخصيت خودشيفته (نارسيست)
الگوي نافذي از خود بزرگ بيني (در عالم خيال يا رفتار)، نياز به تحسين و فقدان همدلي، كه از اوايل بزرگسالي آغاز شده و در زمينه هاي مختلف به چشم مي خورد و با پنج مورد (يا بيشتر) از موارد زير مشخص مي شود:

احساس خود بزرگ بيني به صورت مهم پنداشتن خود داشته باشد (مثلا در مورد دستاوردها و استعدادهاي خود اغراق كند، انتظار دارد بدون آنكه به موفقيت چشمگيري دست يافته باشد، او را آدم بزرگ و برتري بدانند).
با خيالپردازي هايي در زمينه موفقيت بي حد و حصر، قدرت، هوش و استعداد، زيبايي يا عشق ايده آل اشتغال ذهني دارد.
معتقد است كه خاص و بي همتا است و فقط افراد يا موسسات خاص يا عالي رتبه قادر به درك وي هستند و بايستي با آنها رابطه داشته باشد.
به تحسين شدن نياز مفرط دارد.
وجود احساس محق بودن، يعني به شكل نامعقولي انتظارداشته باشد برخوردي بسيار مطلوب با وي صورت بگرد يا افراد بي چون و چرا تسليم خواسته هايش شوند.
در روابط بين فردي استثمارگر است (يعني از ديگران براي رسيدن به اهداف خود سوء استفاده مي كند).
فقدان همدلي: تمايلي براي درك شناخت احساسات و نيازهاي ديگران ندارد.
اغلب به ديگران حسادت مي ورزد يا معتقد است كه ديگران به وي حسادت مي كنند.
رفتارها يا نگرش هاي پر نخوت و متكبرانه از خود نشان مي دهد.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-نارسيست و خودشيفتگي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ ] [ ۰۱:۴۶:۱۲ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

تكنيك افزايش تاب آوري در روانشناسي

شايد براي شما هم اين اتفاق افتاده باشد كه با خانواده اي برخورد كرده باشيد كه محيطي پرچالش و پر استرس داشته اند و اعضاي آن در معرض آسيب هاي زيادي قرار داشته اند.

ولي با اين وجود فرزنداني موفق از دل اين خانواده ها بيرون آمده و اين موفقيت در ذهن همه سوال ايجاد كرده و باعث شده كه همگان در گفت و گوهاي روزمره خود از فرزند يا فرزندان اين خانواده براي ديگران مثال بزنند و داستان را اينگونه تعريف كنند كه با وجود مشكلات خانوادگي زياد، اين فرزند بسيار موفق و همه چيز تمام شد.

حتي ممكن است اين اتفاق را يك معجزه بدانيد يا اينكه آن فرد را دل خود تحسين كنيد و با خود بگوييد چقدر آدم توانمندي بوده كه با وجود مشكلات به اين وسيعي توانسته است اينطور پيشرفت كند و خود را از آسيب هاي پيش رو مصون نگه دارد، در واقع ممكن است شما در ذهن خود او را فرد توانمند و قوي بدانيد ولي دقيقا ندانيد كه اين توانمندي از چه نوعي است و چه نام دارد.

اين توانمندي همان مهارت تاب آوري است، وجود مهارت تاب آوري در اينگونه افراد باعث شده است كه با وجود مشكلات و استرس هاي محيطي بتوانند به مسير خود ادامه دهند و آسيب كمتري ببيند و البته بسيار پيش مي آيد كه فرزندان يك خانواده بسيار متفاوت از يكديگر در برابر مشكلات خانوادگي واكنش نشان مي دهند و ممكن است فردي با وجود كوچكترين مشكلي احساس درماندگي كند و آسيب هاي زيادي به وي وارد شود، در اينگونه شرايط مي توانيم بگوييم كه تاب آوري فرد بسيار پايين است.

تعريف تاب آوري
تاب آوري، يك فرايند، توانايي يا پيامد مقابله موفقيت آميز با شرايط تهديد كننده است. به بيان ديگر تاب آوري، مقابله مثبت در واكنش به شرايط ناگوار است.

البته تاب آوري، تنها پايداري در برابر آسيب ها يا شرايط تهديدكننده نيست و حالتي انفعالي در رويارويي با شرايط خطرناك نمي باشد، بلكه شركت فعال و سازنده در محيط پيراموني خود است.

مي توان گفت تاب آوري، توانمندي فرد در برقراري تعادل زيستي – رواني در شرايط خطرناك است.

مولفه هاي تاب آوري چيست؟
تاب اوري داراي سه مولفه شناختي – هيجاني و رفتاري است.

مولفه شناختي
شامل افكار و نوع تفسير فرد از يك واقعه و اتفاق است.

در واقع نوع افكار فرد در چگونگي واكنش نشان دادن به آن موقعيت بسيار مهم است. اگر فرد هميشه عادت به اين داشته باشد كه وقايع و اتفاقات را به بدترين شكل ممكن تفسير كند و اينطور تصور كند كه اتفاقي كه افتاده هيچ راه حلي ندارد قطعا احساس درماندگي مي كند و به همين دليل در چنين شرايطي آسيب هاي رواني زيادي متوجه وي هستند، در مقابل افكار مثبت و تحليلي باعث مي شود كه قبل از هر نوع سوء برداشتي از اتفاق، تحليل و ارزيابي شرايط و نحوه مقابله درست با آن شرايط صورت بگيرد.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-تكنيك افزايش تاب آوري و تحمل سختي در روانشناسي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ] [ ۰۸:۵۳:۱۶ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

راه هاي غلبه بر ترس كرونا و اضطراب ناشي از آن

اين روزها بيش تر اخبار در مورد ويروس كرونا مي باشد و به دليل قدرت بالايي كه دارد باعث ترس و اضطراب افراد شده است. با توجه به آسيب پذيري رواني متفاوت، برخي از افراد ممكن است اضطراب شديدي را تجربه كنند.

البته راه هايي مانند بالا بردن آگاهي، استفاده كمتر از فضاي مجازي و تكنيك هاي آرام بخشي نيز مي تواند به شما كمك كند.

راه هاي غلبه بر ترس كرونا و اهميت غلبه بر استرس و اضطراب ناشي از آن
اين روزها با بيش تر شدن خبرهاي مربوط به كرونا، ترس و اضطراب مردم نيز بيشتر مي‌شود اين علائم اضطرابي مي‌تواند زنگ خطري براي افراد باشد، زيرا استرس و اضطراب زمينه را براي تضعيف سيستم ايمني فراهم مي كند و از آنجايي كه سيستم ايمني قوي مهمترين راه مبارزه با ويروس است بايد اقدامات لازم نسبت به اين ويروس انجام گيرد.

تشخيص اضطراب سالم از اضطراب بيمارگون
درست است كه اضطراب باعث مي شود ما حال ناخوشايندي را تجربه كنيم، اما استرس هميشه منفي نيست و گاهي مي تواند براي انسان منفعت نيز داشته باشد.

مثلاً مقدار كمي استرس باعث مي شود كه ما از خطرها و آسيب آگاهي كامل پيدا كرده و براي پيشگيري و محافظت از خود كاري كنيم اما مشكل زماني ايجاد مي شود كه اين اضطراب شدت پيدا كند و باعث شود ما از انجام كارهاي روزانه باز بمانيم.

راه هايي كه به ما كمك مي كند كه اضطراب ناسالم بيمارگون را تشخيص دهيم.

داشتن تفكر افراطي، مثلاً بيماري سرطان ما را نابود خواهد كرد.
داشتن افكار مزاحم و وسواسي در مورد بيماري
انجام رفتارهاي بسيار افراطي در مورد پاكيزگي.
راه هاي غلبه بر ترس كرونا
توجه به دستاوردهاي مثبت در علم پزشكي
همانطور كه گفته شد بسياري از افراد ممكن است دائماً به ويروس كرونا فكر كنند و تصور كنند كه هيچ راه فراري ندارند در صورتي كه اگر به گذشته نگاهي بيندازند متوجه مي‌شوند كه ويروس هاي كشنده تري نيز وجود داشته است كه علم پزشكي توانسته بر آن ها غلبه كند. بنابراين بايد ديدگاه معتدل تري داشته باشيم و بدانيم كه هر مشكلي قابل كنترل است.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-راه هاي غلبه بر ترس كرونا و اضطراب ناشي از آن


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ] [ ۱۲:۵۶:۴۲ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

پيامدهاي عزت نفس پايين

عزت نفس چيست؟ اگر فرد به توانايي ها و ارزش هاي شخصي اش اعتماد داشته باشد در اين صورت گفته مي شود كه فرد داراي عزت نفس مي باشد.

عزت نفس به معني اين نمي باشد كه فرد در همه زمينه ها بهترين است بلكه تنها كافي است كه احساس راحتي و آرامش داشته باشد حتي زماني كه حالش خوب نيست.

و اين تنها زماني حاصل مي شود كه فرد خود را با تمام نقاط قوت و ضعف به خوبي قبول داشته، بشناسد و براي پيشرفت خود تلاش كند. بنابراين عزت نفس به معني اعتماد و ايمان داشتن در مورد خود مي باشد.

فرد بايد قبل از هر چيزي خود را دوست بدارد، با ويژگي هاي خود به خوبي آشنا شود، خودش را بشناسد، نسبت به خود ارزش و احترام قائل باشد، همانگونه كه هست خودش را بپذيرد، پس براي رسيدن به هدف برنامه ريزي و تلاش لازم را انجام دهد.

پيامدهاي عزت نفس پايين براي افراد
عزت نفس پايين پيامدهايي براي افراد خواهد داشت، به طور مثال يكي از غم انگيز ترين جنبه هاي عزت نفس پايين اين مي باشد كه فرد از ديگران فراري و گريزان مي گردد، به اين باور مي رسد كه ارزش او بسيار پايين است، نمي تواند با ديگران رفت و آمد كند و خودش را در سطح ديگران نمي بيند.

در بسياري از مواقع فردي كه عزت نفس پايين دارد ممكن است نقش يك قرباني را داشته باشد و تصور مي كند كه زندگي براي او عادلانه نيست و ديگران به او ظلم مي كنند.

در اين مقاله به بررسي عزت نفس پايين مي پردازيم و چند نمونه رايج از اينكه چطور عزت نفس پايين بر روي تفكر و رفتار ما تاثير مي گذارد بيان مي كنيم.

اين مقاله را به خوبي مطالعه كنيد و به دنبال حل مواردي باشيد كه در خودتان مشاهده مي كنيد.

عزت نفس كودك
چگونه عزت نفس كودك خود را ارتقاء دهيم؟
ديگران را مقصر دانستن
ما انسان ها اگر با مشكلاتي رو به رو شده يا به بدبختي دچار شويم، ديگران را مسئول بداقبالي و بدبختي خود مي دانيم و بدون اينكه دليل قانع كننده اي داشته باشيم به اين نتيجه مي رسيم كه با ما به طور غير منصفانه برخورد شده است و ديگران يا جهان در بداقبالي ما مقصر هستند.

اگر نسبت به خود احساس بي كفايتي داشته باشيم در مورد كارها بيشتر انتقاد مي كنيم و با پيدا كردن ايراد و اشكال در ديگران خودمان را بالا مي كشيم در صورتي كه اين فكر بسيار اشتباه و غيرمنطقي مي باشد.

به من توجه كنيد
افرادي كه عزت نفس پاييني دارند دوست دارند از طرف ديگران مورد تمجيد و توجه قرار بگيرند. بنابراين به ديگران تيكه مي كند تا بازخوردي از طرف آن ها داشته باشند و از طريق نظر ديگران حس خوب را به خود تلقين مي كنند.

 

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-پيامدهاي عزت نفس پايين


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ ] [ ۰۸:۵۰:۵۸ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

فاصله گرفتن از گذشته خود موجب چه مي شود؟

امروزه ابداعات، اختراعات و نوآوري هاي بسياري صورت گرفته است و دليل آن به خاطر فاصله گرفتن از گذشته خود و انديشه هاي گذشته و سنتي مي باشد كه باعث افزايش خلاقيت افراد مي شود.

بر اساس مطالعاتي كه روانشناسان انجام داده اند اشخاص مي توانند مهارت هاي جديد و تازه را بياموزد و از آن مهارت هاي جديد در زمينه شغلي، خانوادگي و بسياري از مسائل ديگر استفاده كند.

گاهي اوقات شرايطي به وجود مي آيد كه فرد براي اين كه الگوي جديدي را تجربه كند بايد الگوهاي قديمي را كنار بگذارد و بدون كنار گذاشتن الگوي قديم قادر نخواهد بود الگوي جديدي را تجربه كند.

بر اساس همين قضايا اگر فرضيه هايي كه در مورد افراد داريم را كنار نگذاريم نمي توانيم انتظار داشته باشيم تا روابط با دوامي با ديگران داشته باشيم و بتوانيم روابط خوبي را تشكيل دهيم.

در اسلام نيز افراط منع شده است و توصيه شده است كه مسلمان ميانه روي داشته باشند.

غلبه بر گذشته خود
بر اساس نظر روانشناسان افرادي كه عادت هاي جديدي را فرا مي گيرند بايد عادت هاي كهنه را كنار بگذارند و براي ياد گرفتن عادت هاي جديد بايد طرز برخورد خوبي را ياد داشته باشند.

افراد براي اين كه گذشته خود و عادت هاي گذشته خود را كنار بگذارند بايد شناخت دقيقي از برنامه ها و هدف هاي خود داشته و نسبت به هدف هاي خويشتن اطلاع درستي از برنامه ها داشته باشند.

فرد بايد بداند كه چه كسي مي باشد و مي خواهد به كجا برسد، اگر او نسبت به اولويت هاي زندگي اش بي توجه باشد عملكرد ضعيفي نسبت به اهدافش خواهد داشت. مي توان به كمك احساسات، عواطف و با تغيير دادن روحيه و شرايط نتايج ضعيف را از ميان برداشت.

هنگامي كه افراد برنامه اي براي زندگي شان دارند بايد به طور دقيق برنامه ريزي كرده و آن ها را مديريت كنند تا به هدف هاي خود برسند و آن ها نبايد در برنامه هاي خود دمدمي مزاج باشند و برنامه هايشان را بر اساس هوس هايشان تغيير دهند، اشخاص بايد بر اساس نظم و انضباط برنامه هاي خود را مكتوب كنند.

افراد بايد براي برنامه هاي خود نظم و برنامه ريزي دقيقي داشته باشند و فرصت هاي قابل ملاحظه اي را صرف برنامه ريزي كنند، انضباط باعث مي شود تا فرد توانايي قول دادن، متعهد شدن و پايبند باقي ماندن را به خوبي اجرا كند و به خوبي بتواند بر نيروهاي گذشته غلبه كند.

براي اينكه به هدف هاي بزرگ برسيم بايد از چيزهاي كوچك شروع كنيم و بعد مي توانيم به تدريج غرور و افتخار شخصي خود را تقويت نماييم و براي اين كه بتوانيم نسبت به عهد و پيمان خود پايبند باشيم بايد توانايي خود را افزايش دهيم.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-فاصله گرفتن از گذشته خود موجب چه مي شود؟


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ ] [ ۰۹:۲۹:۴۵ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

رابطه با خواهر شوهر از نظر مشاوره اسلامي

از آن جايي كه در مورد بسياري از مشكلاتي كه در زندگي افراد به وجود مي آيد اطلاعي نداريم بر حسب وظيفه مطالب زير را بيان مي كنيم تا بتوانيم گره اي از مشكلات باز كنيم.

در صورت تمايل در قسمت گفت وگو در مورد رابطه با خواهر شوهر و علت به وجود آمدن اختلافات بيشتر توضيح دهيد تا بتوانيم راهكار هاي مناسب و بهتري را براي شما ارائه دهيم.

هميشه نكته كليدي را در نظر داشته باشيد كه « لزوما با انتخاب صحيح در ازدواج قادر نخواهيم بود تا ابد در زندگي احساس خوشبختي داشته باشيم زيرا در مسير زندگي پيچ و خم هايي به وجود مي آيد كه بايد براي حل آن ها صبر و تحمل داشته باشيم و با مهارت هاي مختلف زندگي آشنا شويم تا بتوانيم به درستي راهكارهاي مناسب براي حل مسائل و مشكلات پيدا كنيم.»

از طرف ديگر شما بايد به اين نكته توجه كنيد كه زندگي كردن يك هنر مي باشد و شما بايد اين هنر را به تدريج بياموزيد و مهارت هاي لازم را از افراد با تجربه ياد بگيريد در غير اين صورت با افرادي كه در حاشيه زندگي مشترك شما قرار دارند و بعضي اوقات ممكن است وارد متن زندگي شما شوند دچار مشكل خواهيد شد بنابراين براي اين كه از اين مشكلات رهايي يابيد و پيشگيري هاي لازم را انجام دهيد بايد هنر زندگي كردن را بياموزيد و هم چنين نحوه برخورد با همسر و خانواده همسر را درمواقع مختلف ياد بگيريد.

توجه به نكات زير مي تواند به شما كمك كند تا رابطه خوبي با همسرتان و خواهرش داشته باشيد:

نكاتي در مورد رابطه با خواهر شوهر و همسر
خواهر گرامي؛ بر اساس تجربه نشان داده شده است كه زوج هاي جوان در اوايل زندگي با روحيات و اخلاقيات همديگر آشنا نيستند و به همين دليل اختلاف نظر و اختلاف سليقه در مورد مسائل جزئي زندگي براي آن ها به وجود مي آيد كه باعث تنش و درگيري مي شود.

در مورد اين مسائل افراد بايد صبر و تحمل و سعه صدر داشته باشند در غير اين صورت شيريني زندگي آن ها به تلخي تبديل مي شود و مشكلاتي در زندگي براي آن ها به وجود خواهد آمد لذا شايسته است به خاطر رفتار هاي ناخوشايند خانواده هاي دو طرفين بار مضاعفي بر روابط خود با شوهرتان ايجاد نكنيد، زيرا هيچ كس آن طور نمي باشد كه شما دوست داريد و هر كدام از افراد اخلاق و ويژگي هاي خاص خودشان را دارند، گاهي اوقات ممكن است برخي افراد ما را با اعمالشان نابود كنند.

براي اين كه رابطه سالمي داشته باشيم بايد ديگران را همانطور كه هستند بپذيريم، شايد حق با شما باشد و يك انتقاد محترمانه از خواهر شوهرتان ممكن است باعث ناراحتي شوهرتان شود اگر مي خواهيد در ديد همسرتان و خانواده اش بهترين باشيد نبايد از آن ها ايراد بگيريد در اين گونه مواقع بايد انتظارات خود را به طور صريح، شفاف و بسيار محترمانه بيان كنيد و با خود ايشان در ميان بگذاريد. اگر براي شما اهميتي ندارد از مطرح كردن آن با همسرتان پرهيز كنيد، البته در بعضي اوقات نياز به درد دل كردن با همسرتان داريد تا مسائلي كه باعث ناراحتي شما شده است را با او درميان بگذاريد اما در صورتي كه اين بحث ها باعث دلخوري همسرتان مي شود از آن اجتناب كنيد و تمام نكات و راهكار ها را مورد توجه قرار دهيد تا بتوانيد بهترين تصميم را بگيريد.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-رابطه با خواهر شوهر از نظر مشاوره اسلامي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ ] [ ۰۹:۲۶:۲۰ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

علت اختلافات و مشكلات خانوادگي چيست؟

مسئله اختلاف امري طبيعي است و در هر خانواده اي وجود دارد علت اين اختلافات مي تواند تفاوت عقيده و ديدگاه اعضاي خانواده باشد.

گاهي اوقات ممكن است سوء تفاهم ها باعث اختلاف و درگيري اعضاي خانواده شود.

هيچ كس نمي تواند صد در صد جلوي اختلاف و درگيري را بگيرد تا حدي اختلاف و درگيري طبيعي است و جاي نگراني ندارد.

اما اگر اختلاف و درگيري باعث برخوردهاي پرخاشگرانه شود بايد براي حل و برطرف كردن آن تلاش كرد.

اختلافات و مشكلات خانوادگي رايج
اختلافات ممكن است در هر خانواده‌اي اتفاق بيافتد و اين امري كاملاً طبيعي است مثلاً اختلاف بين والدين، اختلاف بين والدين و فرزندان و بين خواهر و برادر نمونه‌اي از اين اختلافات مي‌باشد.

اما آنچه كه داراي اهميت است اين است كه چگونه با اين اختلافات برخورد كنيم؟

براي برطرف كردن اين اختلافات بايد مهارت هاي ارتباطي مناسبي داشته باشيم.

اختلاف بين والدين
يكي از مهم ترين اختلافات، اختلاف والدين است كه مي تواند به دليل مشكلات مالي، اختلاف عقيده و مسائل تربيت فرزندان باشد.

اگر دعواي بين والدين زياد باشد تاثير نامطلوبي بر فرزندان مي گذارد به خصوص اگر فرزند كوچكي در خانه باشد زيرا اين فرزندان آسيب بيشتري مي بينند.

فرزنداني كه شاهد دعوا و درگيري بين والدين هستند دچار افسردگي، اضطراب و پرخاشگري مي شوند و همچنين ممكن است است والدين خود را الگو قرار داده و با همسالان خود درگير شوند.

دعواي والدين و فرزندان
ممكن است گاهي دعواهاي شديدي بين والدين و فرزندان رخ دهد كه باعث استرس شود.

دعواي بين والدين و فرزندان در دوران نوجواني بيشتر است چرا كه در اين سن وسال نوجوانان علاقه به استقلال دارند و دوست دارند از خانواده جدا شوند و هويتي مستقل داشته باشند اما اگر والدين اين نوجوانان تمام رفتارهاي فرزندشان را كنترل كنند و رفتاري نادرست از خود نشان دهند مانع استقلال فرزندشان مي شوند.

همچنين گاهي والدين به هنگام دعوا به تحقير و سرزنش فرزندان مي پردازند كه تاثير منفي روي آن ها مي گذارد و باعث كاهش عزت نفس آن ها مي شود.

اگر والدين به دعوا با يكي از فرزندان بپردازند ساير فرزندان هم دچار آسيب مي‌شوند زيرا آن ها فكر مي‌كنند كه شما تمام توجه خود را معطوف به او كرده‌ايد.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-علت اختلافات و مشكلات خانوادگي چيست؟


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ ] [ ۱۰:۲۷:۲۱ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

تاثير دعواي والدين بر كودكان

اگر كودكان به طور مداوم در معرض مشاجره هاي پدر و مادرش قرار گيرند، اعتماد به نفس خود را از دست مي دهند.

در هنگام جر و بحث و دعوا كودك يكي از والدينش را مقصر مي داند و در ذهن خود او را متهم مي كند، همين امر باعث مي شود تا رابطه بين كودك و والد تخريب شده و اتحادي نانوشته با والد ديگر برقرار كند، در بعضي مواقع اين امر از طرف والدين بر كودك تحميل مي شود.

در كودكاني كه سن آن ها بيشتر است امكان كاهش اعتماد به نفس بيشتر است و كودك نسبت به مواردي مانند ازدواج و روابط زن و مرد تصورات و باور هاي اشتباهي پيدا مي كند. در آينده براي اين كودكان سخت خواهد بود تا از آن باور هاي غلط را كنار بگذرند.

علاوه بر اين ممكن است اين رفتار ها و الگو ها در كودك ماندگار شود و در هنگام بزرگسالي نيز دقيقا همين شيوه رفتاري را با همسر و شريك عاطفي اش پيش بگيرد.

تاثير دعواي والدين – مصرف مواد مخدر
كودكاني كه در خانواده هاي بي ثبات رشد مي كنند بيش تر در معرض خطر استفاد از مواد مخدر هستند و احتمال دارد در سنين پايين به سمت مواد مخدر كشيده شوند.

بر اساس تحقيقات انجام شده كودكاني كه هميشه درگير مشاجره و جر و بحث والدين شان هستند بيشتر در معرض ابتلا به اختلالات رواني مانند بيش فعالي، كمبود توجه، اضطراب، افسردگي و وسواس اجباري (OCD)مي باشند.

دعواي زن و شوهر
قوانين و علل دعواي زن و شوهر و راه حل هاي موثر بعد از دعواي زوجين
تاثير دعواي والدين بر كودكان در عملكرد تحصيلي
كودك اگر به طور دائم شاهد درگيري و اختلافات والدينش باشد، ذهن او درگير فضاي پر تنش خانه مي شود و ديگر نمي تواند بر روي مواردي مانند درس، مدرسه و انجام تكاليف تمركز داشته باشد.

كودك دچار استرس و اضطراب عاطفي مي شود، اين امر تاثير منفي بر روي سيستم ايمني او مي گذارد و كودك دچار مشكلات جسمي مانند آلرژي هاي مكرر، انواع عفونت ها و غيره مي شود. همه اين عوامل دست به دست هم مي دهند تا كودك از نظر تحصيلي افت كند.

تاثير دعواي والدين بر كودكان در مشكلات جسماني
كودك به دليل مشاهده مداوم مشاجره هاي والدين ممكن است به بيماري هاي جسماني مانند مشكلات خواب، درد معده يا سر درد مبتلا شود.

كودك از والدينش الگو برداري مي كند، بنابراين زماني كه پرخاشگري آن ها را مي بيند به احتمال زياد پرخاشگر مي شود و هنگامي كه با مشكلاتي رو به رو شود به جاي حل مسئله شروع به داد و بي داد و پرخاشگري مي كند تا از اين طريق بر مشكلات خود غلبه كند.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-تاثير دعواي والدين بر كودكان


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ ] [ ۰۲:۵۸:۰۴ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]

قوانين و علل دعواي زن و شوهر و راه حل هاي موثر بعد از دعواي زوجين

به طور طبيعي در هر رابطه اي چه در ميان خانواده، دوستان يا همكاران، بحث كردن وجود دارد و بسيار طبيعي مي باشد.

هنگامي كه زوجين با يكديگر بحث مي كنند مي توانند با اخلاقيات يكديگر بهتر آشنا شوند و تجربه هاي بيشتري كسب كنند اين كار به تقويت پيوند بين آن ها كمك مي كند.

در اين بخش از مقاله پنج علتي كه باعث دعواي زن و شوهر مي شود را مورد بررسي قرار مي دهيم و چگونگي متوقف كردن آن را توضيح خواهيم داد.

چرا روابط عاشقانه تان انقدر متفاوت است؟
بر اساس نظر بسياري از مشاوران يكي از نشانه هاي رابطه سالم بحث كردن با يكديگر مي باشد زيرا بحث هاي سالم نشان دهنده اين است كه شما تمايل داريد مشكلاتتان را حل كنيد و براي متوقف كردن مشكلات با يكديگر به بحث مي پردازيد تا بهترين راه حل را براي مشكلتان پيدا كنيد.

راه حل اختلافات و دعواي زن و شوهر چيست؟
مهم ترين مواردي كه زوج ها درباره آن ها با يكديگر به جر و بحث مي پردازند چيست؟

در اين مقاله ۵ موضوع را مورد بررسي قرار مي دهيم كه زوجين بيشتر درباره آن ها بايد يكديگر جر و بحث مي كنند.

بر طبق گفته آلين دي بولتون كه مي گويد : ” من مشتاقانه بر اين موضوع معتقد هستم كه نه تنها آن چه كه بيان مي كنيد عملي مي شود بلكه چگونه بيان شخص بسيار مهم مي باشد، پس موفقيت در بحث ها به شيوه گفتارتان بستگي دارد.”

صميميت :
در بين زوجين ناگفته هاي زيادي وجود دارد به همين دليل اين موضوع را در اولويت قرار داديم تا در مورد آن گفت و گو كنيم.

صميمت در بين زوجين به چه ميزان مي باشد؟ رابطه آن ها در رختخواب چطور است؟ آيا همه چيز آنطور كه دوست دارند بر وفق مراد مي باشد؟

زماني كه زوجين به يكديگر مي رسند براي آن ها بسيار مهم مي باشد تا چيزي كه لازم دارند را در زمان خاص خودش به دست آورند زيرا بعد از آن ديگر براي آن ها ارزشي نخواهد داشت. بر اساس نتايج ثابت شده است كه يكي از عوامل جدايي در زوجين ندانستن مواردي است كه طرف مقابل دوست دارد آن ها را داشته باشد.

به گفته روانشناسان زوجين مي توانند اين مشكلشان را با داشتن ارتباطات باز و تعادل وظايف حل كنند، در اين صورت با خصوصيات يكديگر بيشتر آشنا خواهند شد.

زماني كه زن و شوهر در مورد مسائل با يكديگر صحبت كنند به خوبي مي توانند توضيحات لازم و دقيق در مورد موضوعات مورد نظرشان را بيان كنند، در اين صورت شخص با دانستن اين كه طرف مقابلش چه مي خواهد، بهتر مي توانند نياز هاي او را بشناسد و براي رفع آن تلاش كند در اين حالت يك سازش سالم بين آن ها به وجود خواهد آمد و دو نفر به كمك يكديگر خوش حال خواهند شد.

در رابطه با همسرتان سعي كنيد خصومت و منفي گرايي را از خودتان دور كنيد و به دنبال يادگيري برخورد درست با همسرتان باشيد و نكات مثبت را در ارتباطتان در نظر بگيريد.

منبع:مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-قوانين و علل دعواي زن و شوهر و راه حل هاي موثر بعد از دعواي زوجين


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ ] [ ۰۱:۰۹:۱۶ ] [ dr mona ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
قالب وبلاگ
نظرسنجی
[#VoteTitle#]
[#VTITLE#]
     نتیجه

لینک های تبادلی
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

خرید فالوور و لایک

لینک ساز ، سامانه خرید و فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد   / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ / خرید گوشی شیائومی / بروز کالا / قیمت یاب / قیمت تلویزیون / قیمت گوشی آیفون  / چگونه جذب خود کنیم  /سایت ایرونی  / بازی اندروید  / چت روم / خدمات گرافیک آریا گستر